KALEJDOSKOP na luty! | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 4 =

KALEJDOSKOP na luty!

„Biznes i kultura – kreatywne skrzyżowanie” to temat przewodni lutowego numeru „Kalejdoskopu”. Jak obecnie rozumiemy mecenat? Jak na relacje kultury i biznesu wpływają regulacje prawne? O związki kultury z biznesem zapytaliśmy artystów, ludzi kultury, organizatorów wydarzeń kulturalnych, mecenasów, przedsiębiorców i przedstawicieli firm.
BUDUJEMY TRWAŁE WARTOŚCI
PKO Bank Polski jest jednym z czołowych w kraju mecenasów kultury. Od wielu lat wspiera przedsięwzięcia i projekty artystyczne, bez których trudno sobie wyobrazić kalendarz wydarzeń kulturalnych w Łodzi. – W dekadach liczyć trzeba nasze zaangażowanie w kultową już YAPĘ, współpracę z Filharmonią Łódzką czy Muzeum Kinematografii – mówi KRZYSZTOF GARBACZ, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Łodzi, w rozmowie z Łukaszem Kaczyńskim.

NAJPIERW KULTURA, POTEM WARTOŚĆ DODANA
– Łodzianie chcą mieć dostęp do kultury z najwyższej półki. Trzeba jednak pomysłu, który sprawi, że będzie ona dostępna jak najszerzej, nie będzie zarezerwowana dla uprzywilejowanych – mówi KRZYSZTOF WITKOWSKI, prezes zarządu łódzkiej firmy Virako, która w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego w Łodzi buduje Monopolis. Rozmawia Aleksandra Talaga-Nowacka.

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ MECENASEM
– Nie ma w Polsce ulg podatkowych, które by zachęcały poszczególne osoby, nie tylko duże instytucje, do sponsorowania wydarzeń kulturalnych tak jak w Stanach Zjednoczonych i krajach Europy Zachodniej. Politycy o tym nie myślą, a instytucje słabo lobbują – mówi KRZYSZTOF MUSIAŁ, milioner, kolekcjoner dzieł sztuki i mecenas kultury, w rozmowie z Joanną Glinkowską.

W STRONĘ KREATYWNEGO SKRZYŻOWANIA
– Wymianie ulega konkretny kapitał ekonomiczny na trudny do uchwycenia kapitał społeczny – opierający się na relacjach społecznych i wzajemnym zaufaniu. Kapitałem ekonomicznym obracać jest łatwo, kapitał społeczny pozyskuje się dzięki długoletniemu i systematycznemu budowaniu relacji – pisze Joanna Kocemba-Żebrowska.

WYWIAD NUMERU – ZE ŚWIATA WYOBRAŹNI
– Kamera uwielbia, jak oko myśli, to od razu widać. Inaczej mamy pustkę, obraz, z którego nic nie wynika – mówi wielokrotnie nagradzana aktorka GRAŻYNA BŁĘCKA-KOLSKA w rozmowie z Pauliną Ilską. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2018 r. dostała (po raz drugi) nagrodę za główną rolę kobiecą w „Ułaskawieniu” Jana Jakuba Kolskiego, które trafi do kin 22 lutego.W styczniu miał premierę film „Miszmasz czyli Kogel Mogel 3”, w którym znów zagrała Kasię Solską. Odwiedziliśmy ją w Łasku-Kolumnie, gdzie mieszkała już w dzieciństwie.

KALEJDOSKOP” DO PIONU!
– Pewna pani podeszła do mnie i powiedziała: „Znam pana z okładki Kalejdoskopu. Kalendarium musi zostać!” – mówi Jakub „Hakobo” Stępień, który z okazji 45-lecia „Kalejdoskopu” projektuje nowy wygląd pisma, ale w wywiadzie (11/2018) wystraszył niektórych stałych czytelników zapowiedzią sukcesywnej likwidacji całomiesięcznego kalendarium wydarzeń.

JEST OGIEŃ
2018 to był niezły muzyczny rok, a raczej rock. Najwięcej nowych albumów, o jakich trzeba wspomnieć, co najmniej nawiązuje do tego gatunku. Nie tylko w wypadku dokonań najlepszych: Power of Trinity, Alles, Death Denied czy zespołów Macieja Tubisa: Tubis Trio i Bolewski | Tubis. Dominowała pozytywna energia, niezależnie od mroku i melancholii przekazu – pisze Rafał Gawin o zestawieniu najważniejszych płyt 2018 roku łódzkiej sceny muzycznej.

EMOCJE W KLATCE
– Montażysta ma do czynienia z elementami filmu, które wymyślili i stworzyli inni, ale to dzięki jego pracy pojawia się wreszcie ten magiczny moment, kiedy wszystko razem na ekranie zaczyna działać – mówi JAROSŁAW KAMIŃSKI, laureat Europejskiej Nagrody Filmowej za montaż nominowanej do Oscara „Zimnej wojny”, w rozmowie z Bogdanem Sobieszkiem.

FELIETONY
Andrzeja Poniedzielskiego, Mieczysława Kuźmickiego, Elżbiety Grzesiak, Michała B. Jagiełły (ALFABET KULTURALNY), Macieja Roberta…

NOWOŁĄKOWA
– Za kilka miesięcy znikną państwowe studia filmowe. Taką decyzję przed sylwestrem ogłosił minister Gliński. W ich miejsce powstanie wielka wytwórnia – stwierdził – gotowa do walki o hollywoodzkie blockbustery, bawiące dotąd na Węgrzech i w Czechach. Zamiast euforii zapanowała złość i przygnębienie. Krytyka rozlała się po mediach. Niektórzy wieszczą powstanie Mosfilmu. Czy słusznie? – pyta Rafał Syska.

NUDA BUNGA BUNGA
Nie udał się Paolo Sorrentino nowy film „Oni” i nie ma sensu obarczać za to winą skróconej – chociaż trwającej aż 150 minut – wersji, którą oglądamy w Polsce – pisze Łukasz Maciejewski w rubryce „Wodzireje i amatorzy”.

Jest w Łodzi ulica Prawdziwej Miłości. Tej przyrzeczonej na amen, co ją sobie każda wyśniła tysiąc razy zanim jeszcze w snach zamigotał mężczyzna. I każda teraz przychodzi na ulicę Jaracza po marzenia, wpatruje się w witryny, a potem niesie wielki, biały kokon – pisze Anna Ciarkowska.

RECENZJE

Łukasz Kaczyński recenzuje „Tragedię Jana, czyli Tragedię albo Wizerunek śmierci Przeświętego Jana Chrzciciela Przesłańca Bożego” Teatru Chorea i „Manewry weselne” w reż. Jakuba Przebindowskiego, komedię wystawianą w Teatrze Powszechnym w Łodzi.

„Ikonoklazm” – debiutancki tom poetycki Jana Rojewskiego (Wydawnictwo Biuro Literackie) recenzuje Tomasz Cieślak.

Mieczysław Kuźmicki recenzuje książkę Andrzeja „Idon” Wojciechowskiego „Prunelki piło się dużo. Jazz, Łódź i okolice we wspomnieniach trębacza Melomanów”, Łódź 2018, Wydawnictwo „Księży Młyn”.

Z REGIONU

W Miejskim Domu Kultury im. Tadeusza Sygietyńskiego w Opocznie ponownie otwarto kino, tym razem godne XXI wieku. W 2019 r. przypada 40-lecie tej instytucji, dlatego jest to wydarzenie symboliczne, przywracające jedną z podstawowych funkcji pierwotnego MDK – pisze Anna Szumacher.

Z którejkolwiek strony przybywamy do wsi Chełmo, Ona widnieje na horyzoncie – wyrasta 60 m ponad wieś. Chełmska Góra (323 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie Wzgórz Radomszczańskich. Naznaczona symboliką kosmologiczno-kulturową, przez wieki żyła w świadomości mieszkańców
Okolicy – pisze Jarosław Redlicki.

Hrabianka Maja Ostrowska na schodach pałacu w Ujeździe w latach 30. XX w., kobiety ubrane w tradycyjne brzezińskie stroje z początku ubiegłego wieku, Żydzi przed spaloną podczas II wojny synagogą – wszyscy zatrzymani w kadrach starych zdjęć. Zebrano je w albumie „Gmina Ujazd i jej mieszkańcy w dawnej fotografii” Michała Adama Pająka i Jarosława Cielebona – pisze Justyna Muszyńska-Szkodzik.

Ewa Sławińska-Dahlig przedstawia „Łowicki folklor muzyczny” Mariana Moskwy, wydawnictwo obejmujące transkrypcje pieśni i melodii instrumentalnych regionu łowickiego, które ukazało się w listopadzie 2018 roku.

Fragment książki „Sen o teatrze. Listy z tomaszowskiego getta”, czyli zbioru listów i rysunków autorstwa Izraela Aljuhe Orenbacha z lat 1939-1942 w opracowaniu naukowym Justyny Biernat (Fundacja Pasaże Pamięci).


******
„Kalejdoskop" do kupienia w Łódzki Dom Kultury (od 30.01) oraz punktach Ruchu S.A., Kolportera, Garmond-Press i salonach empik (od 31.01). A także w prenumeracie (w opcji darmowa dostawa do wybranego kiosku Ruchu):
https://prenumerata.ruch.com.pl/prenumerata-kalejdoskop-magazyn-kulturalny-lodzi-i-wojewodztwa-lodzkiego?fbclid=IwAR0CJwQi1fl7y-1av7GdZlwB82ZmKdxZmMSef9uNO1G6RKt-b4HEX_KIB8o

Możecie też słuchać naszych najlepszych tekstów w interpretacjach aktorów scen łódzkich, z Łodzią i regionem związanych
https://soundcloud.com/user-673739052
Czytają: Monika Buchowiec, Paweł Erdman, Andrzej Poniedzielski, Bronisław Wrocławski, Mirosław Henke, Kamil Maćkowiak, Zbigniew Zamachowski
- realizacja dźwiękowa Soundsitive Studio w studiu Wydziału Filologicznego UŁ.

Kategoria

Wiadomości