Kwietniowy „Kalejdoskop” już jest! | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 4 =

Kwietniowy „Kalejdoskop” już jest!

Kwietniowy KALEJDOSKOP już w sprzedaży, a w nim m.in.: Joanna Woś, Wydawnictwo Officyna, odbudowa Pałacu Saskiego w Kutnie, dodatek specjalny (!) poświęcony „Drzewu życia” Chawy Rosenfarb.
*Dlaczego Andrzej Poniedzielski nie kocha nadchodzącej wiosny? Odpowiedź w stałej felietono-piosence.

* ROZMOWA MIESIĄCA: „Głos na wysokich obrotach” – o rozmowę z sopranistką JOANNĄ WOŚ, gwiazdą Teatru Wielkiego w Łodzi, przed premierą „Tramwaju zwanego pożądaniem", poprosiliśmy od lat piszącą o operze Magdalenę Sasin: – Na Zachodzie dużo wystawia się dzieł współczesnych, w Polsce trudno przekonać do nich słuchaczy. Mści się na nas fakt, że od dwudziestu kilku lat w szkołach ogólnokształcących nie ma zajęć artystycznych z prawdziwego zdarzenia. Wyrosło pokolenie ludzi głuchych na muzykę.

TEMAT NUMERU: Po co książki w kulturze? (na okoliczność obchodzonego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich)

*– Marzyłem o Prouście, ale to rzeczywistość wymusiła tę sytuację: masz chłopie szansę, chwytasz to albo ci przepadnie. Staram się więc do tego zadania dorosnąć – mówi w wywiadzie "Dolnie i niedole niszy" ŁUKASZ URBANIAK z łódzkiej Officyny, z którym rozmawiamy o tym, jak zakłada się wydawnictwo i buduje jego markę.

* Bohaterowie bez granic? - fragment książki Johna D. Lyonsa "Literatura francuska" w tłum. Agnieszki Kałowskiej (Wyd. UŁ) o wciąż ważnym miejscu nie tylko historycznych dzieł literatury francuskiej, ale też tych pisanych współcześnie - jako alternatywy dla anglosaskiego świata umysłowego: "W świecie zagrożonym jednolitością nigdy wcześniej nie potrzebowaliśmy bardziej francuskiej difference."

*"Podskórny obieg literatury" - o wydawnictwach, których wprawdzie nie znajdziemy na dużych targach książki, ale dzięki którym toczy się życie literackie i kulturalne mniejszych ośrodków - pisze PIOTR GROBLIŃSKI.

* "Czarodziejka" - wybitną scenografkę Albinę Barańską żegna ŁUKASZ MACIEJEWSKI.

* MACIEJ CHOLEWIŃSKI o hitlerowcu Oswaldzie Matejce, który niszczył "zdegenerowane" dzieła z kolekcji Muzeum Sztuki w felietonie "Jak nie wygląda statek"

* "Galeria – list z Patmos" Grzegorza Woźniaka inspirowana Salą Neoplastyczną w Muzeum Sztuki w Łodzi

* „Kocham się w mrówkach” – przybliżamy postać RYSZARDA KUBY GRZYBOWSKIEGO, który w 1974 roku zaprojektował wygląd „Kalejdoskopu”. W sztuce edytorskiej był jednym z najlepszych w Łodzi, znano go w Polsce. Jest przedstawicielem tzw. polskiej szkoły plakatu. 13 kwietnia w Galerii Willa zostanie otwarta retrospektywna wystawa jego twórczości. Czytaj w „Kalejdoskopie” na str. 30.

* „Powrót Sasów” – Zanim, spłonął, mieściły się w nim warsztaty, lokale handlowe i kultowy sklep muzyczny. Latami trwało porządkowanie spraw własnościowych, ale Kutno wreszcie zaczyna odbudowę unikatu – Pałacu Saskiego. Pisze JUSTYNA MUSZYŃSKA-SZKODZIK

* O tym jak twórcy komiksu przyswajają biografie i twórczość wielkich malarzy pisze PIOTR KASIŃSKI w "Komiks jak malowany"

* O wystawie Jimmiego Durhama "Boże dzieci. Poematy" w Muzeum Sztuki i Konkursie im. Strzemińskiego pisze ALEKSANDRA TALAGA-NOWACKA.

* KAPELA POLONICA, nowa formacja muzyki dawnej wydała właśnie płytę z kantatami sakralnymi Telemanna - recenzuje ją ANNA WÓJCIKOWSKA.

* "W Kamionie zaklęte", czyli o plenerach, którym początek dał Jerzy Duda-Gracz pisze MAGDALENA KOPAŃSKA.

*"Duży ekran w mniejszym mieście", czyli Piotr Bigos - łódzki "desant" w Skierniewicach - i jego obchodzący 35-lecie kinoteatr Polonez.

* MACIEJ ROBERT o związkach Thomasa Bernharda z piwem i z tak zwanymi prostymi ludźmi.

**** DODATEK SPECJALNY "Królowa nieistniejącego języka" - razem z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przygotowaliśmy dodatek poświęcony premierze III tomu "Drzewa życia", rozgrywającej się w Łodzi na przestrzeni wielu lat trylogii Chawy Rosenfarb, łodzianki, jednej z najwybitniejszych pisarek jidysz:

* "O Łodzi wielu inności" - rozmowa z Joanną Podolską, dyrektor Centrum Dialogu w Łodzi
* fragment III tomu "Drzewa życia"
* "Królowa języka jidysz" - kim była Chawa Rosenfarb
* działalność wydawnicza Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi

---

* Autorką kwietniowej okładki jest Izabela Urbaniak, która przygotowała Kalendarz Virako 2018 CZYTAJ WIĘCEJ O NIM

Kategoria

Wiadomości