Letnik w podróży | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 6 =

Letnik w podróży

Gdzie udać się na mikrowyprawę, by można było uznać ją za udaną? W wakacyjnym „Kalejdoskopie”  o miejsca godne polecenia zapytaliśmy ludzi sztuki: artystów, animatorów i organizatorów kultury, literatów, nauczycieli akademickich.
ANDRZEJ BIERNACKI: malarz, właściciel Galerii Browarnej w Łowiczu Związaną z Łowickiem postacią europejskiego formatu był kompozytor Mikołaj Zieleński, którego „Offertoria et Communiones” wydano w Wenecji w 1611 r., a na 400-lecie wznowiono. Z Łowiczem związani byli słynni architekci: Tylman z Gameren, Henryk Marconi (w późnoklasycystycznym budynku jego projektu z 1838 r. mieści się nasza galeria), Stanisław Noakowski, malarze: Michał Anioł Palloni, Józef Chełmoński, rzeźbiarze: Jan Michałowicz z Urzędowa, Jan Jerzy Plersch, i plejada twórców współczesnych, a wśród nich Zofia i Roman Artymowscy. Wśród działań mniej typowych, ideę Ferdynanda Porsche wskrzeszają w upadłym PRL-owskim zakładzie dziewiarskim pasjonaci motoryzacji ręcznie rekonstruujący blacharkę tych roadsterów. W podłowickiej wsi Bednary powstaje rzemieślnicze piwo – tutejszy ale wspomaga rowerzystów buszujących po nieborowskich terenach Radziwiłłów. Dzięki pasji Kamila Sobola (kajakiem pokonał Adriatyk i Bałtyk) okolice można poznawać z perspektywy rzeki: przełomy Bzury przy ruinach zamku prymasów i finał w Sobocie przy neogotyckim zameczku, obok stadniny w Walewicach, warte są wysiłku. „Encyklopedycznie” historię folkloru poznamy w muzeum na rynku, ale nieopodal, w tzw. kamienicy Bartoszków i dawnej drukarni Karola Rybackiego, ulokował się ,,skład” strojów skupowanych od wiekowych użytkowniczek z okolicznych wsi przez Agnieszkę Krajewską, która naprawia je z ogromną wiedzą i pietyzmem.

TOMASZ BĘBEN: dyrektor naczelny Filharmonii Łódzkiej, pomysłodawca festiwalu „Kolory Polski” Mam miejsce, skąd lubię patrzeć na wijącą się Pilicę. Lubię, gdy chłód wieczorny wyzwoli mgłę. Jakby św. Idzi chuchnął w dłonie. Muszę tam być choć raz w roku. Stoję jakiś czas oparty o wspomnienie samych początków. Po prawej zachodzące słońce, przede mną i nieco w dole wierzchołki drzew, w uszach dźwięki ze sceny przy podniesionym z ruin zamku Kazimierza Wielkiego. Grają „Kolory Polski”. Moja mantra. Powtarzam ją każdego roku. A kiedy już muszę iść, zaglądam jeszcze do sklepu przy poczcie i patrząc nad skrzynki z napojami, odświeżam pamięć znaków dawnej synagogi. Krótki spacer wąskimi uliczkami w stronę Zamkowej i już uderza fala dźwięków rezonujących ze starymi murami, które znowu chronią – tym razem przed niepamięcią.

To tylko dwie propozycje, więcej mikrowypraw można znaleźć w wakacyjnym numerze „Kalejdoskopu”. Zobaczcie, jakie destynacje wybrali:

JOLANTA RUDZKA-HABISIAK: rektor ASP w Łodzi
KRZYSZTOF CWYNAR: piosenkarz, animator kultury
DARIUSZ STANISZEWSKI: autor wierszy, piosenek, animator kultury, bibliotekarz w WBP w Łodzi
MAGDALENA CYBULSKA: poetka, należy do Oddziału Łódzkiego Związku Literatów Polskich
JANUSZ BARAŃSKI: społecznik, księgarz – przez 35 lat prowadził Księgarnię Nike
STANISŁAW A. ŚREDZIŃSKI: animator kultury, literat, redaktor naczelny „Magazynu rzeczy różnych KAMENA
ELŻBIETA CZARNECKA: animatorka kultury, była organizatorką Festiwalu Muzyki Filmowej

„Kalejdoskop” 7-8/2018 od 28 czerwca do kupienia w informacji Łódzkiego Domu Kultury (wejście od ul. Traugutta), od 29 czerwca w salonach sieci Ruch, Saloników Prasowych, Kolportera, Garmond-Press oraz salonach Empik, dostępny także w prenumeracie:

https://prenumerata.ruch.com.pl/prenumerata-kalejdoskop-magazyn-kulturalny-lodzi-i-wojewodztwa-lodzkiego

Kategoria

Wiadomości