Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 3 =

Młody świat mody

Pisaliśmy już, że Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi i Łódzkie Centrum Wydarzeń szykują na jesień nową dużą imprezę modową pod nazwą Łódź Young Fashion, która zastąpi skompromitowany Fashion Week. Na kolejnej konferencji prasowej organizatorzy poinformowali, że impreza wchłonie ogólnopolski konkurs Złota Nitka – który wiele lat temu narodził się właśnie w ówczesnej PWSSP.
Rektor ASP Jolanta Rudzka-Habisiak: – To wielka satysfakcja, że Złota Nitka znalazła się w tym projekcie. Od dłuższego czasu zabiegaliśmy, by wróciła do domu. Twórcą tej imprezy był 20 lat temu szef naszej Katedry Ubioru Andrzej Nawrot. Nie mieliśmy warunków, by ją robić, a miało je ówczesne Interfashion. Wtedy nikt nie zadbał o zapewnienie praw autorskich do projektu. W którymś momencie Złota Nitka na stałe opuściła szkołę. Przechodziła różne koleje losu, aż trafiła w ręce prywatnej agencji. Proponowaliśmy firmie współpracę w ramach Łódź Young Fashion, ale zrezygnowała z organizacji tegorocznej edycji. Zależało nam, by zagospodarować rosnący krajowy potencjał modowy. Teraz mamy doświadczenie i infrastrukturę – myślę, że doprowadzimy do nobilitacji Złotej Nitki. Dajemy jej drugie życie – będzie częścią poważnej międzynarodowej imprezy.
Jak zapewnia pani rektor, przejęcie tego znaku odbyło się z zachowaniem wszystkich prawnych procedur. – Miasto odzyskało prawa do znaku, a następnie przekazało nam na tę jedną edycję – co roku będziemy aplikować o możliwość organizacji Złotej Nitki. Złota Nitka będzie imprezą otwarcia Łódź Young Fashion, a jej hasłem jest „awangarda”.
Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi: – Miasto nie mogło zrezygnować z tej marki. Nie sposób nie było wykorzystać potencjału Złotej Nitki przy okazji Łódź Young Fashion.

Kolejne trzy „moduły” składające się na Łódź Young Fashion to Gala Dyplomowa – doroczny konkurs ASP, w którym biorą udział kolekcje dyplomowe studentów, pokazy Bra Day z amazonkami w rolach modelek – organizowane trzeci raz we współpracy ze szpitalem im. Kopernika w Łodzi oraz Fundacją Pełną Piersią, łączące modę z przesłaniem społecznym, no i clue imprezy – międzynarodowy konkurs dla projektantów do 30 roku życia: Łódź Young Fashion Award, w którym do wygrania będzie 30 tysięcy euro. To najwyższa nagroda w Europie w tego typu konkursie.
Łódź Young Fashion Award, którego motywem przewodnim są „emocje”, jest przeznaczony dla młodych projektantów z całego świata – i tych z dyplomami uczelni projektowych, i amatorów. Wysoka nagroda ma skusić artystów z bogatych krajów, a samo wydarzenie – rozsławić Łódź jako miasto mody otwarte na młodych. W skład jury wejdą wybitni projektanci mody, choćby japońska kreatorka Junko Koshino, która jest doktorem honoris causa łódzkiej uczelni i jej ambasadorem na świecie.
Zaproszenia do udziału w konkursie są wysyłane do wszystkich najlepszych światowych uczelni związanych z modą. Do niektórych z nich rektor ASP Jolanta Rudzka-Habisiak jeździ osobiście. Pod adresem lodzyoungfashion.com ruszyła już strona internetowa całego wydarzenia – tu można znaleźć formularze zgłoszeń. Kolekcje można zgłaszać do końca lipca.

Akademia Sztuk Pięknych
  • 18-10-2017 - 21-10-2017

Kategoria

Wiadomości

Adres

ul. Wojska Polskiego 121

Kontakt

Galeria OdNowa (sala 261, II piętro) czynna: pn.-pt. 9-15
Galeria Kobro (I piętro) czynna: pn.-pt. 10.30-14
Wstęp wolny