PAŁAC MUZYKI | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =

PAŁAC MUZYKI

24 marca był dla Akademii Muzycznej w Łodzi dniem szczególnym - obchodzone w rocznicę pierwszych wykładów (24 marca 1945 roku) Święto Uczelni zbiegło się z zakończeniem projektu rewitalizacji siedziby przy ulicy Gdańskiej 32. Pałac Karola Poznańskiego odzyskał dawny blask.


Projekt o skomplikowanej nazwie - Stworzenie nowoczesnej przestrzeni koncertowej i zachowanie historycznego dziedzictwa kulturowego Łodzi poprzez realizację prac konserwatorsko-rewitalizacyjnych w Pałacu Karola Poznańskiego - realizowany był w ramach programu Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych wyniosło ponad 18 mln złotych. Dzięki trwającym prawie trzy lata pracom konserwatorskim nowe oblicze zyskały najbardziej reprezentacyjne wnętrza budowli, w tym dwie sale koncertowe (dawniej sale jadalne), hole i klatka schodowa, dawny buduar z garderobą, biblioteka i pokój bilardowy (w sumie 640 metrów kwadratowych zabytkowej rezydencji, która od ponad stu lat nie była remontowana). 

Autorem projektu konserwatorskiego jest Jan Dominikowski, znany łódzki konserwator, historyk sztuki, specjalista od sztuki sakralnej i sepulkralnej. W pracach uczestniczyło kilka renomowanych firm, które specjalizują się w tworzeniu witraży, taflowych posadzek mozaikowych z egzotycznego drewna, sztukaterii czy stylizowanego oświetlenia. Całość prac dodatkowo komplikował eklektyczny styl zaprojektowanego przed 110 laty przez Adolfa Zeligsona budynku i nigdy do końca niezrealizowanych wnętrz, które w ramach prowadzonych prac były rekonstruowane z dbałością o każdy szczegół. Można powiedzieć, że pałac Karola Poznańskiego wygląda dziś lepiej niż kiedykolwiek w swojej historii. 

Najbardziej reprezentacyjne wnętrza budynku zyskały nowe oblicze przy zachowaniu wszystkich historycznych elementów. Witraże, żyrandole, złocenia sztukaterii, boazerie i mozaikowe posadzki – odświeżone, zrekonstruowane na podstawie analiz porównawczych lub zaprojektowane na nowo w stylu dopasowanym do wnętrz – wszystko to wzbudza zachwyt odwiedzających pałac studentów i zorganizowanych wycieczek. Akademia chwali się swoją odrestaurowaną siedzibą - wydała m.in. piękny album, zawierający kilkadziesiąt zdjęć autorstwa Dariusza Kuleszy (kilka z nich prezentujemy poniżej), gotowa jest komputerowa gra edukacyjna rozgrywająca się  we wnętrzach pałacu i wirtualny spacer po obiekcie. Od października w odrestaurowanych salach koncertowych na stałe zagoszczą darmowe koncerty. Rewitalizacja wnętrz pałacu ma więc znaczenie nie tylko dla uczelni - jest także ważnym wydarzeniem dla łódzkiej kultury.  

W uroczystym otwarciu wzięły udział władze Akademii, przedstawiciele Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz norwescy specjaliści w dziedzinie architektury. Zebrani wysłuchali koncertu w wykonaniu Moniki Malec (śpiew) i Orkiestry Smyczkowej PRIMUZ pod dyrekcją Łukasza Błaszczyka z muzyką Edvarda Griega, Jana Garbarka, Stinga i Roberta Frippa w aranżacjach Wojciecha Lemańskiego. 

Kategoria

Wiadomości