Podróż w kosmos z EC1 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 1 =

Podróż w kosmos z EC1

Pracownicy EC1 przedstawili kolejny fragment ekspozycji Centrum Nauki i Techniki - strefę głębokiego kosmosu. Znajdują się tu urządzenia opowiadające o najdalszych zakątkach wszechświata oraz o tym, jak możemy je badać.
Pracownicy EC1 przedstawili kolejny fragment ekspozycji Centrum Nauki i Techniki - strefę głębokiego kosmosu. Znajdują się tu urządzenia opowiadające o najdalszych zakątkach wszechświata oraz o tym, jak możemy je badać. Korzystając z dużego ekranu widz zanurzy się w głębinach kosmosu i z bliska obejrzy galaktyki znajdujące się nawet miliony lat świetlnych od nas. 

– Jesteśmy w części ekspozycji nazywanej przez nas „makroświat” prezentuje ona strefę głębokiego kosmosu – wyjaśnia Paweł Żuromski, kierownik Centrum Nauki i Techniki. – Współautorem tej części ekspozycji jest Tomasz Kisiel, szef naszego Planetarium. Niebawem powstanie druga część tej ścieżki edukacyjnej, która będzie pokazywać urządzenia do eksploracji kosmosu i inne ciekawe interaktywne instalacje.

Zwiedzający będą mogli wcielić się w prawdziwych astronomów i na dwa sposoby – metodą paralaksy i metodą świecy standardowej – zbadać odległość dzielącą nas od odległych gwiazd. Czytelne infografiki informują, jakie są inne metody badania odległości w kosmosie. 

– Następne stanowisko poświęcone jest obiektom najodleglejszym od Ziemi, oddalonym od nas nawet o miliardy lat świetlnych – opowiada Tomasz Kisiel. – Mamy tu też dwa wyświetlacze sferyczne. Jeden z nich przedstawia powierzchnie różnych gwiazd tak, jak byśmy byli blisko nich. Drugi zawiera kilkaset wizualizacji dotyczących wiedzy o kuli ziemskiej, czyli tego, co dzieje się w atmosferze w oceanach czy wewnątrz skorupy ziemskiej, jak człowiek oddziałuje na planetę.

Strefa głębokiego kosmosu jest częścią Ścieżki edukacyjnej (wystawy stałej) „Mikroświat — makroświat”, która pokazuje to, co jest niewidoczne dla nieuzbrojonego oka. Ujawnia najwspanialsze tajemnice wszechświata — od obserwacji skrzydeł motyla przez mikroskop elektronowy aż po ujęcia najdalszych głębi kosmosu.

Pozostałe ścieżki edukacyjne Centrum Nauki i Techniki EC1 to: 
„Przetwarzanie Energii” - prezentuje proces przetwarzania energii. Wykorzystuje wyposażenie zabytkowej elektrowni z 1929 r.

„Rozwój wiedzy i cywilizacji” - opowieść o zasadach przyrody, prawach nauki, związanych z nimi wynalazkami — o wszystkim, co pozwoliło zbudować cywilizację, w której żyjemy. 

Centrum Nauki i Techniki EC1, według zapowiedzi organizatorów, ma zostać udostępnione do zwiedzania pod koniec roku. Powierzchnia centrum wyniesie 18 tys. m kw, a koszt jego wyposażenia to 45 mln zł.

Kategoria

Wiadomości