Pro Publico Bono | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 1 =

Pro Publico Bono

Sławomir Sulej, Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Muzeum Papieru i Druku - to tegoroczni laureaci Medali „Pro Publico Bono” im. Sabiny Nowickiej. Jagoda Szelc otrzymała Nagrodę im. Wiesława Nowickiego.
Już po raz 12. Towarzystwo Przyjaciół Łodzi przyznaje Medale „Pro Publico Bono” im. Sabiny Nowickiej dla ludzi i instytucji, którzy wnieśli twórczy wkład do kultury polskiej i samej Łodzi. Dokonania na tym polu mają tu szczególne znaczenie, bowiem patronka Medalu Sabina Nowicka (1914-2006) była wybitną animatorką teatru, muzyki i baletu. Dlatego też medal jest przyznawany tradycyjnie w Międzynarodowym Dniu Teatru.

W roku 2018 laureatami Medalu „Pro Publico Bono” im. Sabiny Nowickiej zostali:

1. Sławomir Sulej – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Związany z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Ukończył wydział lalkarski wrocławskiej PWST. Był związany m.in. z teatrami w Legnicy, Jeleniej Górze, Częstochowie, Kaliszu. Najdłużej związany ze sceną łódzką - szczególnie z Teatrem Studyjnym przy PWSFTiT im. Schillera (wcześniej Teatr Ziemi Łódzkiej i Teatr im. Juliana Tuwima). Do jego najważniejszych ról teatralnych należą Hrabia Henryk w „Nie-boskiej komedii”, Porfiry w „Zbrodni i karze” i Biały Klown w „Przedstawieniu pożegnalnym”. Na ,,srebrnym ekranie'' występował między innymi w tak znanych produkcjach, jak: ,,Kroll”, ,,Psy 2”, ,,Kiler”, ,,Sara”, ,,Pitbull”.

2. Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych – Zebranie założycielskie Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w ramach Narodowego Programu Kultury „Znaki Czasu”, zainicjowane przez Lecha W. Leszczyńskiego, odbyło się w 2004r. Efektem działań było stworzenie kolekcji dzieł sztuki wartej prawie 700 tysięcy złotych, która w grudniu 2013 roku została przekazana na własność Muzeum Sztuki w Łodzi. Zbiory „Zachęty” obejmują prace wyróżniających się twórców z całego kraju ze szczególnym uwzględnieniem łódzkiego środowiska artystycznego. Obecnie liczą prawie siedemdziesiąt pozycji. Zgromadzone prace reprezentują sztukę progresywną, często odwołującą się do współczesnych problemów, operującą rozmaitymi mediami.

3. Muzeum Papieru i Druku – Muzeum powstało w 2005 w Instytucie Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej na bazie prywatnych zbiorów Ryszarda Uljańskiego. W 2012 r. przeniesiono je do jednego z drewnianych budynków (Dom Papiernika) w Skansenie przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Obecnie muzeum prowadzone jest przez Fundację „Ocalić od Zapomnienia”. Swoją działalność opiera na eksponowaniu kolekcji maszyn i urządzeń papierniczych, typograficznych i introligatorskich, dokumentujących przeobrażenia, jakimi poddany został proces powstawania książki na przełomie XIX i XX wieku. Pracownia ręcznie czerpanego papieru, rękodzielnicza drukarnia i introligatornia, a także galeria wystaw czasowych, biblioteka i pracownia prowadzone są ze znawstwem i społecznie przez Ryszarda Uljańskiego i jego małżonkę.

W tym roku po raz szósty Towarzystwo Przyjaciół Łodzi wraz z Fundacją im. Wiesława Nowickiego przyzna dodatkowo Nagrodę im. Wiesława Nowickiego (1946-2012), znanego i cenionego aktora teatralnego i filmowego, publicysty, dziennikarza, reżysera teatralnego, działacza kulturalnego, propagatora muzyki klasycznej i poety; urodzonego w Łodzi, gdzie w roku 1968 ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej im. Leona Schillera. Działał w wielu teatrach; był aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu, grał w Teatrze Nowym w Łodzi, w latach 1973-85 występował w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (będąc także w latach 1974-77 sekretarzem literackim za dyrekcji Stanisława Hebanowskiego). Wiesław Nowicki był również kierownikiem literackim gdańskiego Teatru Miniatura, doradcą literackim Teatru Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu, konsultantem programowym Teatru im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie oraz konsultantem programowym Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Na deskach Teatru Wybrzeże zagrał m.in. w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Stanisława Hebanowskiego (1977), w „Białym małżeństwie” Tadeusza Różewicza w reżyserii Ryszarda Majora (1976) oraz w „Sprawie Dantona” Stanisławy Przybyszewskiej w reżyserii Macieja Karpińskiego (1980). (źródło: www.wieslawnowicki.org)

Nagroda ma na celu wyróżnienie i wspieranie rozwoju młodych łódzkich talentów w dziedzinie sztuki, filmu i teatru. Laureatem Nagrody im. Wiesława Nowickiego 2018 została utalentowana studentka Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi: Jagoda Szelc.

Jagoda Szelc, ur. 1984 we Wrocławiu, polska reżyserka i scenarzystka filmowa.
Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Studentka Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. W roku 2012 nagrodzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągniecia artystyczne. W 2015r. otrzymała nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Bałcziku za etiudę ,,Taki pejzaż”. Laureatka nagrody za debiut reżyserski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za reżyserię filmu „Wieża. Jasny dzień” w  2017r. Otrzymała Paszport "Polityki" w kategorii: Film za ,,niezależność, świeżość spojrzenia, artystyczną konsekwencję i wyjątkowo oryginalny sposób ukazania świata na krawędzi w filmie „Wieża. Jasny dzień” .

Uroczystość wręczenia Medali „Pro Publico Bono” im. Sabiny Nowickiej, jak i przyznanie Nagrody im. Wiesława Nowickiego odbędzie się 27 marca o godz. 16:00 w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka (Mała Scena).


Kategoria

Wiadomości