Sto lat wspomnień | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =

Sto lat wspomnień

Raz w roku Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola daje szansę zobaczenia rzadkich, czasem nigdy niepublikowanych fotografii ukazujących przeszłość tej miejscowości. 19. edycja kalendarza „Zduńska Wola przedwojennych nastolatków” (na 2019 r.), przybliża ludzi i miejsca ważne dla miasta.
Części z nich już nie ma. – Tak jest z tegorocznym bohaterem – społecznikiem Stanisławem Matusiakiem, wcześniej przypomniano rysownika Stanisława Klingera i fotografa Tomasza Misiaka – wspomina Gabriela Górska z muzeum. W ostatnich latach w kalendarzu upamiętniono też m.in.: znanego ze swoich pocztówek historycznych Jana Nowaka, regionalistę Jerzego Kozłowskiego, poetę Romana Tomaszewskiego oraz członków Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli.

Zmarły niedawno Stanisław Matusiak pomagał w organizowaniu wystaw i przekazał muzeum wiele archiwalnych fotografii i przedmiotów. Interesował się genealogią. Pisał wiersze. W 2015 r. pomagał przy tworzeniu hiphopowej płyty „Genius loci” opowiadającej o historii Zduńskiej Woli. Był inicjatorem działań społecznych i współzałożycielem Klubu Przedwojennych Nastolatków. Wraz z grupą równolatków (na ogół dobiegających setki) spotykał się, by wspominać i przekazywać wiedzę naocznych świadków historii młodszym pokoleniom.

Członkowie klubu opowiadają o wydarzeniach historycznych i przedwojennym życiu, przywołują też przekazy własnych dziadków. Opowiadających jest coraz mniej, ale chcą nie tylko stworzyć cyfrową bazę historii mówionej, lecz angażują się też w zmianę nazw ulic na te związane z historią miasta czy stawianie pamiątkowych ławeczek. Ten ostatni projekt udało się zrealizować już po śmierci pana Matusiaka – 28 listopada na placu przy Zduńskowolskim Centrum Integracji „Ratusz” ustawiono „Ławeczkę Stasia Klingera”, rysownika i muzyka zwanego zduńskim Nikiforem. Uroczyście odsłonięta będzie w lutym 2019 r., a kod QR pozwoli zapoznać się ze wspomnieniami o Klingerze, a nawet z jego wypowiedziami.

Anna Szumacher


Dalszy ciąg artykułu można przeczytać w styczniowym „Kalejdoskopie" – do kupienia w Łódzkim Domu Kultury, punktach Ruchu S.A., Kolportera, Garmond-Press i salonach empik. A także w prenumeracie (w opcji darmowa dostawa do wybranego kiosku Ruchu):
https://prenumerata.ruch.com.pl/prenumerata-kalejdoskop-magazyn-kulturalny-lodzi-i-wojewodztwa-lodzkiego?fbclid=IwAR0CJwQi1fl7y-1av7GdZlwB82ZmKdxZmMSef9uNO1G6RKt-b4HEX_KIB8o

Możecie też słuchać naszych najlepszych tekstów w interpretacjach aktorów scen łódzkich, z Łodzią i regionem związanych:
https://soundcloud.com/user-673739052

Kategoria

Wiadomości