Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Ta „wystawa” tylko pobudza tęsknotę za prawdziwymi ekspozycjami. Na dłuższą metę ograniczenie do oglądania wirtualnych reprezentacji dzieł sztuki jest nie do zniesienia. Szczęśliwie to tylko rodzaj zapowiedzi online wystawy w realu, poświęconej twórczości wybitnego łódzkiego awangardzisty Antoniego Starczewskiego, zapowiadanej na 2021 rok. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Projekt "Szklane menażerie", realizowany przez Akademicki Ośrodek Działań Artystycznych, dobiega końca. Przygotowywano m.in.: słuchowisko, serię video art, sesje gier RPG, wykłady, dyskusje, publikację metodyczną i konkurs literacki. Efekty działań są już dostępne na stronie internetowej i Facebooku AOIA.
Na Facebooku Domu Literatury odbędzie się spotkanie z autorami komiksu "Będzie dobrze" (Timof i cisi wspólnicy, 2020) - Pawłem Rzodkiewiczem i Tomkiem Woroniakiem. Spotkanie poprowadzi Marcin Bałczewski. 
TEMAT NUMERU. Łódź jako dawna stolica polskiej kinematografii buduje dziś swoją tożsamość, w dużej mierze odwołując się właśnie do filmowego dziedzictwa. Tymczasem w miejscu będącym kiedyś wejściem do największej w Polsce fabryki projektorów kinowych jest dziś siłownia, a o przeszłej filmowej świetności nie przypomina nawet okolicznościowa tablica. Pisze Ewa Ciszewska. 
TEMAT NUMERU. Ile razy przez blisko 30 lat pisałem o Łodzi filmowej i jej potencjale, wizjach i kolejnych szansach, planach, inwestycjach, zmianach profilu i tytułach. Od początku lat 90. XX wieku, kiedy skruszeniu uległ tutejszy przemysł kinematograficzny, do dziś – czasu projektu Narodowego Centrum Kultury Filmowej, potrzebującego więcej pieniędzy niż kilka lat temu projektowano, i tytułu Miasta Filmu UNESCO, który od blisko czterech lat nie wypełnił się treścią. Pisze Bogdan Sobieszek.
EDYTORIAL / styczeń 2021. Przepraszam, że tak banalnie w pierwszych dniach nowego roku, ale – tak, to zestawienie ma istotny sens. Gdy tworzyły się zręby tego numeru „Kalejdoskopu” poświęconemu w dużej mierze namysłowi nad filmowością Łodzi, najgorętszym tematem w dyskusji publicznej nie był kończący się rok 75-lecia Łodzi filmowej. Pisze Łukasz Kaczyński.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do oglądania wystawy online "Nowy Rok na starych kartach pocztowych".
Działalność muzeum to nie tylko wystawy, ale także pasjonująca, ukryta przed oczami zwiedzających praca nad ochroną muzealnych obiektów. Dzięki doposażeniu Pracowni Konserwacji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi możliwe będzie sprawne i zgodne ze sztuką konserwatorską przygotowanie obiektów z muzealnej kolekcji do prezentacji na organizowanych przez instytucję nowych wystawach czasowych i stałych.
PODSUMOWANIE. Które artykuły najbardziej interesowały was w naszym serwisie? Jakie wątki i tematy przyciągały waszą uwagę? Budziły emocje? Którzy autorzy? Sprawdziliśmy, co czytaliście najczęściej od 1 stycznia do dziś i przedstawiamy gorącą trzynastkę artykułów 2020 roku. Zestawienie bywa zaskakujące. 
Nie udało się. Mimo apeli czołowych polskich ludzi kultury, artystów, nawoływań do dialogu ze strony naukowców, manifestacji i akcji w sieci, sprzeciwu odbiorców kultury i petycji, które podpisało 2,5 tys. osób, podczas nocnego głosowania przed Wigilią Rada Miejska zaakceptowała pomysł połączenia domów kultury. Okazuje się, że uchwała zawiera błędy, przez które może ją unieważnić wojewoda.