Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
To warsztaty dla osób uwielbiających filmy, seriale, gry fabularne, spektakle teatralne, książki. W programie wspólne uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych (i niekulturalnych) dyskutowanie o nich i tworzenie autorskich tekstów.
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi zainaugurowała 17 lutego 2025 roku obchody swojego 80-lecia. W uczelnianej auli odbyło się uroczyste posiedzenie senatu ASP.
W połowie 2025 roku Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi będzie miała halę zdjęciową. W wytwórni była już taka hala, do tego bardzo dobrze wyposażona, jednak przed kilkunastoma laty spłonęła. Pogorzelisko zostało sprzedane i od tej pory WFO została bez hali. Nie miała też miejsca ani pieniędzy, żeby wybudować nową.
RECENZJA. Zacznę od nazwisk: Eugeniusz Haneman – autor słynnych zdjęć z powstania warszawskiego, Jerzy Kosiński – kontrowersyjny pisarz, Ryszard Lenczewski – operator filmowy (m.in. współautor zdjęć do oscarowej „Idy”), Krzysztof Cichosz – fotograf eksperymentator, Andrzej Kondratiuk – reżyser i scenarzysta czy wreszcie znany z fotografii teatralnych Jerzy Neugebauer… To zaledwie skromna część spośród licznych członków Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Na wystawie w Ośrodku Propagandy Sztuki można oglądać 366 prac 145 artystów. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Francuskie L’Échange oznacza jednocześnie „zamianę” i „wymianę” – wokół tych pojęć skupił akcję dramatu Paul Claudel. Zamiana jednej kobiety na drugą czy też wymiana jej za plik banknotów to zaledwie jedna warstwa utworu. „Zamiana” nie daje bowiem się zamknąć w przestrzeni dramatu psychologicznego: niewierności czy zdrady. Pisze Michał Rzepka.
W piątek 7 II 2025 r. - premiera nowej płyty z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej. Jej muzycy nagrali album wspólnie z septetem Sławka Jaskułke – jednego z najciekawszych i najbardziej rozchwytywanych pianistów polskiej sceny jazzowej.
RECENZJA. Bartosz Kurowski wyreżyserował spektakl o dojrzewaniu i poszukiwaniu własnej tożsamości, a zarazem w piękny sposób włączył w teatralny świat osoby z niepełnosprawnościami i neuroróżnorodnością. Koniecznie zobaczcie „Brzydkie kaczątko” w Teatrze Pinokio w Łodzi. Pisze Paulina Ilska.
Odeszła aktorka. Jaka była, jakie role stworzyła, czym zapisała się w historii teatru i kina – to pytania do specjalistów. Napiszę, jak ją pamiętam, bo uważam, że jestem jej to winien. Za wzruszenia i przeżycia, których doznawałem, widząc ją na scenie czy ekranie, ale też za lata znajomości, kontaktów dość wprawdzie rzadkich, ale zawsze dla mnie odświętnych. Pisze Mieczysław Kuźmicki.
Jego polityczne karykatury, pełne precyzji i trafnych spostrzeżeń, stały się nie tylko komentarzem do wydarzeń historycznych, ale także ostrzeżeniem przed totalitaryzmem i zagrożeniami dla demokracji. Reprodukcje dzieł Szyka - łodzianina - można oglądać na wystawie w Parku Ocalałych przed budynkiem Centrum Dialogu.
od 29 STYCZNIA 2025 / od 30 STYCZNIA 2025

Kalejdoskop 02/2025

NOWY NUMER. Próbował aktorstwa, krawiectwa, był urzędnikiem kolejowym, a nawet medium. Jednak to literatura okazała się przeznaczeniem Władysława Stanisława Reymonta. Jego droga, zwieńczona Noblem, rozpoczęła się na początku lat 90. XIX wieku publikowanymi w prasie nowelami oraz reportażami z pielgrzymki na Jasną Górę i podróży do Włoch. Pisanie okazało się dla niego znacznie łatwiejsze niż prowadzenie majątku ziemskiego. 2025 ogłoszono Rokiem Władysława Stanisława Reymonta.