Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
9 I 2025 r. zmarł Andrzej Marian Bartczak, wybitny artysta, profesor łódzkiej ASP i AHE, życzliwy i otwarty na innych człowiek. Pogrzeb profesora odbędzie się 17 I o godz. 12.30 w kościele pw. św. Józefa przy ul. Farnej 12 w Łodzi-Rudzie.
11 I 2025 r. zmarł w wieku 88 lat profesor Jerzy Bauer – urodzony w Łodzi kompozytor, teoretyk muzyki i dyrygent. Jako pedagog był związany z Akademią od 1960 roku: wykładał przedmioty teoretyczne, prowadził klasę kompozycji i sprawował funkcje kierownicze. W 2006 r. profesor przeszedł na emeryturę, a trzy lata później ostatni absolwent ukończył studia kompozycji pod jego kierunkiem.
Teatr Pinokio w Łodzi rozpoczyna świętowanie swoich 80. urodzin. Chociaż rocznica pierwszej jego premiery przypada w maju, to przez cały rok będą się odbywać związane z jubileuszem premierowe spektakle, koncerty oraz inauguracja nowej przestrzeni edukacyjno-warsztatowej, pojawią się okolicznościowe wydawnictwa.
Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi ogłosił kolejną edycję konkursu „Łódź Pełna Kultury” - organizacje pozarządowe mogą obiegać się o wsparcie finansowe dla swoich projektów kulturotwórczych. W tym roku na dotacji przeznaczono łącznie 4 400 000 zł, co stanowi znaczący wzrost w stosunku do poprzednich edycji. Zmieniły się zasady udzielania wsparcia. Wnioski można składać online do 29 stycznia do g. 15.
W 2025 roku rozpocznie się realizacja projektów, dzięki którym powstaną nowe instytucje, a placówki kulturalne staną się bardziej nowoczesne i przystępne. Na liście m.in. Filharmonia Łódzka, Muzeum Sztuki, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, ale też wsparte przez samorząd województwa inwestycje Teatru Powszechnego i Teatru Nowego w Łodzi.
RECENZJA. Przyznawanie nagrody artystom przez artystów to przejaw przekonania, że twórcy reagujący na zastaną rzeczywistość, eksperymentujący i poszukujący, niezależnie od formuły działań i używanych środków, biorą odpowiedzialność za tę rzeczywistość i próbują na nią wpływać. Zarazem wspólnie budują pewien zasób, dobro kultury. Nie stanowią zatem dla siebie konkurencji, lecz współpracują – dla zrozumienia świata i rządzących nim mechanizmów. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Z początkiem 2025 roku, decyzją prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, na stanowisko p.o. dyrektora Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zostanie powołany Mariusz Goss. Zastąpi Joannę Podolską, która przez wiele lat pełniła funkcję dyrektora, przyczyniając się do rozwoju i promocji Centrum Dialogu jako kluczowego miejsca dyskursu międzykulturowego oraz edukacji historycznej.
PODSUMOWANIE ROKU. 2024 to był rok znaczących przekształceń w łódzkim świecie sztuki... Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka
Interaktywna mapa murali, aplikacja prowadząca przez miasto streetartowymi szlakami, ponad 150 udokumentowanych wielkoformatowych prac, blog edukacyjny i wystawy czasowe. Pod koniec grudnia 2024 r. mapa łódzkich instytucji kultury wzbogaci się o cyfrowe muzeum sztuki miejskiej – Urban Forms Museum of Street Art. Jego działalność zostanie zainaugurowana prezentacją w formie wideomappingu 29 XII o godz. 18 w OFF Piotrkowska Center.
od 20 GRUDNIA 2024 / od 23 GRUDNIA 2024

Kalejdoskop 01/2025

NOWY NUMER. Spotkanie przy dobrej muzyce może być doskonałą okazją do rozmowy. Tematów w bród. Choćby odwieczne bolączki lokalnej kultury, czyli jak pogodzić oddolne inicjatywy, działalność instytucji z perspektywą urzędników dzielących środki publiczne. Obawy natury egzystencjalnej – czy sztuczna inteligencja nam zagraża, czy tylko pomaga, jak można ją kontrolować i gdzie postawić granice jej wpływu na nasze życie? Wreszcie, jak zadbać o debatę publiczną – dlaczego w decydowaniu o lokalnych sprawach należy udzielać głosu jak najbardziej zróżnicowanym grupom, jakie miejsce w tym procesie ma edukacja? Uczestnicząc w szczerej i konstruktywnej wymianie poglądów, sprzyjamy postępowi, poprawie życia. Dlatego warto czasem opuścić własną bańkę, wyjść poza zasięg programujących nas na co dzień algorytmów. Nawet jeśli coraz trudniej się na to zdobyć.