Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim działa już od 10 lat. Z tej okazji odbyła się skromna uroczystość.
Koncert muzyki kameralnej na wiolonczelę i fortepian. Zabrzmią utwory romantycznego kompozytora Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego oraz XX-wiecznego twórcy Mieczysława Wajnberga. Zagrają artyści młodego pokolenia: wiolonczelista Wojciech Fudala oraz pianista Michał Rot.
Popularna restauracja „Anatewka” przy ulicy 6 Sierpnia i prestiżowa gwiazdka Michalina – czy to możliwe? Prowadzi ją… Honorowy Konsul Republiki Austrii PAWEŁ ZYNER.
W dniu 9 stycznia 2019  roku w Teatrze Wielkim w Łodzi odbyła się inauguracja Roku Stanisława Moniuszki w województwie łódzkim.
Z pozoru oferta kulturalna Koluszek nie wybija się ponad prowincjonalną przeciętność: ośrodek kultury, biblioteka, kino. – Zaraz, zaraz, jest jeszcze księgarnia przy ulicy Brzezińskiej 21, która działa tu od 56 lat.
Artyści z międzynarodowej grupy iluzjonistów Champions of Illusion podczas europejskiego tourne'e odwiedzą Polskę i zawitają do Zduńskiej Woli, gdzie w 12 stycznia w Miejskim Domu Kultury wciągną widzów w świat trików i scenicznych sztuczek.
FELIETON. Gdy raz na dwa tygodnie prowadzę zajęcia na filmoznawstwie UJ, ze szczególną przyjemnością streszczam filmy. Streszczenie nie tylko zachęca/zniechęca do filmu, ale czasami go wyręcza – gdy np. nie mamy do oryginału dostępu. I tak, o „Powrocie birbanta” z 1902 roku wiemy tylko tyle, ile opowiedział nam o nim Bolesław Lewicki. Pisze Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.
– Nigdy nie myślę, co będzie śmieszne, a co nie. Próbujemy tworzyć świat, w którym zabawa wynika z nieporozumienia czy konfliktu. To subtelna gra spojrzeń, ruchów, dająca w efekcie komiczny wyraz – mówi JAKUB PRZEBINDOWSKI. Sztuka „Manewry weselne” w jego reżyserii 12 stycznia będzie miała polską prapremierę w Teatrze Powszechnym w Łodzi.
Architektura to rezerwuar niewykorzystanych sił narracyjnych, co udowadnia w książce „Miastoprojektanci”* Błażej Ciarkowski, pisząc o architektach, którzy po II wojnie światowej chcieli budować nowoczesne oblicze „miasta włókniarzy”. Publikujemy, dzięki uprzejmości Domu Wydawniczego Księży Młyn, fragment rozdziału „Może następnym razem się uda…”.
FELIETON. Dostałem zaproszenie na galę z okazji jubileuszu 65-lecia Łódzkiego Domu Kultury i naszła mnie refleksja – przecież blisko połowa z tych 65 lat była dla ŁDK ze wszech miar komiksowa! A jeśli nawet nie połowa, to grubo ponad jedna trzecia. Ileż ważnych rzeczy w historii komiksu w Polsce wydarzyło się właśnie przy Traugutta 18!