
– Prowadzenie pubu jest trochę jak opieka nad wymagającym i nieznośnym dzieckiem. Bardzo je kochasz, ale daje ci popalić – stwierdziła Karolina Goworek, współwłaścicielka i jednocześnie pracowniczka lokalu Pop’n’Art, który w tym miesiącu świętował swoje pierwsze urodziny.

Władze Łodzi przeznaczyły 300 tys. złotych na pierwszy etap wdrażania projektu „Łódź Miasto Filmu UNESCO” (do końca sierpnia tego roku). Łódź od października 2017 należy do Sieci Miast Kreatywnych skupiającej 180 miast z 72 krajów, uznających kreatywność za kluczowy czynnik własnego rozwoju i rewitalizacji.

Organizatorzy 8. Transatlantyk Festivalu ujawnili pierwsze informacje na temat programu filmowego imprezy. Poinformowali także, że tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie „Niepodległość dziś”. Nie wiedzą jeszcze, gdzie odbywać się będą festiwalowe projekcje, ale wiedzą kiedy – od 13 do 20 lipca.

Znamy się z Kubą od lat. To on w 1974 r. zaprojektował wygląd „Kalejdoskopu”, w którym ja uczyłam się zawodu. Także od Kuby. W sztuce edytorskiej był jednym z najlepszych w Łodzi, znano go w Polsce.

Główne laury przypadły kobietom, a wśród 18 nagrodzonych jest zaledwie dwóch mężczyzn! Na pierwszym piętrze Art_Inkubatora można oglądać prace laureatów XXVIII Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Projekt dla studentów pracowni projektowych czterech wydziałów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, któremu patronuje „Kalejdoskop”.

Pochodzący z Łodzi Daniel Libeskind, jeden z najważniejszych na świecie współczesnych architektów, zaprojektował niezwykły budynek Łódź Architecture Center o dynamicznej formie. Ma stanąć na rogu ulic Kilińskiego i Włókienniczej. W pięciokondygnacyjnym centrum z przeszklonym dachem będą się odbywać konferencje i wystawy.

Film Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna”, wyprodukowany przez łódzkie studio Opus Film i kręcony m.in. w Łodzi, znajdzie się w konkursie głównym tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes.

Zanim, spłonął, mieściły się w nim warsztaty, lokale handlowe i kultowy sklep muzyczny. Latami trwało porządkowanie spraw własnościowych, ale Kutno wreszcie zaczyna odbudowę unikatu – Pałacu Saskiego. Idzie za tym głębsza idea.

Kwietniowemu numerowi "Kalejdoskopu" towarzyszy dodatek specjalny "Królowa nieistniejącego języka", który opracowaliśmy razem z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, które przygotowało polską premierą III tomu "Drzewa życia", powieści Chavy Rosenfarb, łodzianki, jednej z największych pisarek jidysz. Co znalazło się w dodatku?