Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Łódzki Festiwal Chóralny Cantio Lodziensis, który odbył się w miniony weekend 17-18 listopada w Łódzkim Domu Kultury, przyciągnął do Łodzi pasjonatów muzyki chóralnej. Do ŁDK-u przyjechały 24 chóry i zespoły wokalne m.in. z Warszawy, Poznania, Tych, Sosnowca, Gdyni, Wrocławia, Lublina, a nasz region reprezentowały chóry młodzieżowe, akademickie oraz stowarzyszenia śpiewacze z Łodzi, Zgierza, Aleksandrowa Łódzkiego, Skierniewic.
Teatr Powszechny ma w dorobku kilka udanych realizacji francuskich komedii współczesnych. Kolejną pozycją tego rodzaju jest „Taniec albatrosa” Geralda Sibleyrasa, scenarzysty i dramaturga znanego już łódzkiej publiczności z „Napisu”. Reżyseruje Marcin Sławiński.
Często w domach widzimy piękne płytki ceramiczne i nawet nie wiemy, gdzie zostały wyprodukowane. Ze znacznym prawdopodobieństwem możemy przyjąć, że w Opocznie. Tam tradycja ich produkcji sięga już ponad 130-lat.
Farben Lehre, znany zespół punkowy, 25 listopada przyjedzie do Miejskiego Domu Kultury w Opocznie z koncertem promującym materiał z najnowszej płyty „Stacja Wolność”.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Busan ma długą tradycję – w tym roku odbywał się dwudziesty trzeci raz. U źródeł jego powstania leżało przekonanie, że w portowym Busan (do niedawna Pusan), drugim co do wielkości koreańskim mieście, powinna powstać duża impreza jako przeciwwaga dla monopolizującego rynek kulturalny Seulu. Krok po kroku – udało się.
Pochodzący w Łodzi, a mieszkający w Brzezinach Grzegorz Panek w swej debiutanckiej książce połączył dwie pasje: jazdę motocyklem i historię najnowszą Polski.
– Jesteśmy bardzo aktywni w regionie, nagraliśmy płytę „Wesele opoczyńskie” z obrzędem wyprowadzania panny młodej, który przygotowaliśmy na zeszłoroczną edycję festiwalu „Opoczno stolicą oberka” – mówi KAMILLA BINIEK-KACZOROWSKA, opiekunka zespołów ludowych działających przy Miejskim Domu Kultury w Opocznie.
W przeddzień 100-lecia Niepodległości Muzeum Ziemi Rawskiej przygotowało dla gości trzy wydarzenia oraz ciekawy upominek.
„Co los mi przeznaczy” - to tytuł pięknej i wyjątkowej książki, do której powstania przyczyniło się kilkoro członków jednej rodziny, a można nawet powiedzieć, że kilka pokoleń.
– Do grupy przyszedłem z kolegami, bo były tu zawsze piękne dziewczyny. W zespole bliżej poznałem swoją przyszłą żonę. „Wytańczyliśmy” sobie dwie córki – mówi Maciej Rzepkowski, od lat związany z Zespołem Pieśni i Tańca „Dobroń”, który obchodzi 60-lecie.