Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
10 LISTOPADA 2018 - 11 LISTOPADA 2018

Niepodległa - obchody w Łodzi

W Łodzi oficjalne świętowanie stulecia niepodległości zacznie się 10 listopada spacerem szlakiem murali, a właściwe obchody 11 listopada będą trwały cały dzień - od godz. 9.30 do godz. 22. W programie wiele wydarzeń kulturalnych.   
Muzeum w Łowiczu zaprasza na koncert Zespołu Śpiewaczego Ksinzoki „Niematerialne dziedzictwo - pieśni patriotyczne po łowicku”. W programie: promocja publikacji i płyty CD zawierającej pieśni patriotyczne i wojskowe śpiewane w gwarze.
Usłyszałam to pytanie i zdziwiłam się, że nie było skierowane do mnie. Przez moment zapomniałam, że takie pytania zadaje się trampkom, balerinom, szkolnym tenisówkom, a ja jestem już w wieku czółenek i espadryli, więc od kilku lat nikt mi go nie zadał.
"Pomysłowe mebelki z gąbki" w reż. Mariusza Grzegorzka to pierwszy w tym sezonie spektakl dyplomowy IV roku studentów aktorstwa w Szkole Filmowej. - Całość paranoiczna, w poetyce dadaistów, kabareto-horroro-wieczór poetycki. Jest tu groteska, jest poczucie humoru, coś żałosnego, ale też coś poetyckiego i pięknego. Z czym młodzi ludzie nie zawsze mają kontakt "na poważnie" - mówi reżyser.
Powstaje animowany serial „Jak zostałem Superłotrem” według pomysłu Krzysztofa Ostrowskiego - łódzkiego rysownika komiksów, wykładowcy oraz byłego wokalisty Cool Kids Of Death. To serialowy debiut Ostrowskiego dla młodzieży i widzów dorosłych.
„Ułaskawienie” - najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego (trzy nagrody na tegorocznym festiwalu w Gdyni) - otworzy tegoroczną 23. edycję Forum Kina Europejskiego Cinergia, która potrwa od 23 listopada do 1 grudnia. Na zakończenie pokazany zostanie nagrodzony Złotą Palmą w Cannes obraz „Shoplifters” Hirokazu Kore-edy.
W miniony weekend (3-4 listopada) Leszek Biolik, znany i ceniony muzyk, realizator dźwięku i kompozytor, prowadził w Łódzkim Domu Kultury warsztaty dla młodych muzyków, na które złożyły się wykłady oraz ćwiczenia.
EDYTORIAL / listopad 2018. W życiu każdego pisma są momenty szczególne. Jak chwile satysfakcji, gdy na łamy wchodzą autorzy, na współpracy z którymi redakcji zależy. Przed nami zmiana większego kalibru.
Może to zasługa kampanii wyborczej (nie sądzę, by wzrastającej wrażliwości polityków na wartość kultury), ale na ostatnim festiwalu w Gdyni docierały do mnie z różnych stron Polski wieści o zamiarze budowania miejskich centrów filmowych.
Dzięki uprzejmości łódzkiego wydawnictwa Officyna publikujemy obszerny fragment "W stronę Swanna", pierwszego tomu "W poszukiwaniu utraconego czasu" Marcela Prousta. To jego pierwszy od 1937 roku i wersji Tadeusza Boya-Żeleńskiego przekład, autorstwa Krystyny Rodowskiej. "W stronę Swanna" jest owocem dojrzewania Prousta do formy artystycznej. W efekcie wykształcił własną formę i język, których nowatorstwo nie od razu spotkało się z aprobatą wydawców i krytyków. Książka jest już w sprzedaży.