Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Dwukrotnie tego wieczoru Izrael Kalmanowicz Poznański musiał żegnać się z rodziną, robić przedśmiertny rachunek sumienia i przenosić się do lepszego świata. Dwukrotnie bowiem wysłuchaliśmy pierwszego aktu opery „Człowiek z Manufaktury”. Był to finał konkursu kompozytorskiego.
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji AnimArt to jedyne wydarzenie w Polsce poświęcone kompleksowo sztuce animacji filmowej i teatralnej. Jego trzecia edycja odbędzie się w Łodzi w dniach 29 IX – 5 X. Zamieszczamy wywiad z organizatorami.
Cykl koncertów muzyki kameralnej w wykonaniu łódzkiej orkiestry. W repertuarze Haydn i inni kompozytorzy XVIII wieku.
W ramach obchodów Stulecia Awangardy w Polsce Teatr Pinokio w Łodzi powoła do życia "Klub artystyczno-literackiego #hasztagiści", skupiający młodzież w wieku 15-18 lat.
Wywiad z Józefem Panfilem, malarzem, którego dużą wystawę pokazuje do 1 października Galeria Willa.
RECENZJA. „Antygona w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego w reż. Andrzeja Szczytki była wyczekiwanym wydarzeniem 8. Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Reżyser sięgnął w niej po metodę aktorstwa non-acting, by uwiarygodnić dramat trójki parkowych kloszardów, ludzi przegranych. Udało się – podczas spektaklu czujemy się jak w środku lat dziewięćdziesiątych, gdy tekst Głowackiego zaistniał. Pisze Łukasz Kaczyński.
Na łódzkich scenach jesienią zobaczymy dwa cykle spotkań poetyckich - Teatr Powszechny wraca do projektu "Sezon w pięknie", a Teatr Nowy współorganizuje Krakowski Salon Poezji w Łodzi. W obu przypadkach poezję będą czytać aktorzy.
Yulianna Avdeeva, Sergei Babayan, Federico Colli, Kirill Gerstein, Aleksander Korsantia, Denis Zhdanov, Tomasz Ritter, Paweł Wakarency Jakub Kuszlik - to pianiści, którzy podczas 5. Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego "Rubinstein Piano Festival 2017" wystąpią w Łodzi i w województwie. Ponadto będziemy mieć okazję usłyszeć jak brzmi szwajcarski Stradivari Quartet. Ale wydarzeń jest więcej.
Kolejny tekst Elżbiety Grzesiak z cyklu Felieton z wierszem.
Po raz 26. łódzcy recenzenci i dziennikarze przyznali Złote Maski. Laureatów za sezon 2016/2017 poznaliśmy w niedzielę w Teatrze Wielkim przed koncertem, w którym zabrzmiały pierwsze akty dwóch utworów biorących udział w konkursie na nową operę pt. "Człowiek z Manufaktury". Podczas uroczystości o konkursie opowiedzieli zasiadający w jury Elżbieta i Krzysztof Pendereccy.