Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Trwa nabór do Konkursu Polskich Debiutów i Filmów Drugich 22. Forum Kina Europejskiego Cinergia. Tegoroczna edycja łódzkiego festiwalu odbędzie się od 23 listopada do 2 grudnia, a sam konkurs znacząco zmienił swoją formułę. Prace można zgłaszać do 15 października.
Zakończył się festiwal Łódź Czterech Kultur, czas więc na podsumowania. Jak to wyszło? Jako pierwszą oceniamy sekcję „sztuki wizualne”. Wkrótce można się spodziewać tekstów dotyczących pozostałych dziedzin.
DKF Bez Nazwy z Łowicza został laureatem Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 2016 w kategorii „Dyskusyjny Klub Filmowy”. Nagrody PISF wręczono po raz dziesiąty 19 września podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 
21 września zmarł w Łodzi w wieku 78 lat Grzegorz Królikiewicz, reżyser i scenarzysta filmowy, pedagog, profesor sztuk filmowych. Pogrzeb - 2 października.
„Teatr studencki powinien wyprzedzać teatr profesjonalny” – apelował podczas Łódzkich Spotkań Teatralnych Marek Koterski, dziś autor sztuk i reżyser kasowych filmów. Czas na 40. edycję festiwalu. Jak się zmieniał przez te lata?
Stefan i Franciszka Themersonowie to chyba najciekawszy duet w historii polskiej awangardy. Malowali obrazy, kręcili filmy, pisali książki dla dorosłych i dla dzieci, ich dowcipna i pełna filozoficznych paradoksów twórczość inspirowała i nadal inspiruje młodych twórców. W Roku Awangardy Teatr Pinokio wystawił Przygody Pędrka Wyrzutka w reżyserii Ewy Marii Wolskiej.
– Jak wygląda seks w kulturze żydowskiej? – zapytała jedna z uczestniczek spotkania w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur 2017. – Nie pokażę – odpowiedział ze śmiechem Dawid Szychowski, rabin łódzkiej Gminy Żydowskiej, któremu zgromadzeni zadawali pytania przez niemal dwie godziny.
– W Cerkwi prawosławnej wierni nie są do niczego zmuszani. Katolicy na ślubach mówią „Ja biorę ciebie za żonę lub męża”, to jest jak niewolnictwo. W ślubach cerkiewnych funkcjonuje sformułowanie „Czy chcesz zawrzeć związek małżeński?”, co świadczy o wolnej woli – powiedział Jakub Dmitruk prowadzący spotkanie w ramach festiwalu Łódź Czterech Kultur 2017 prawosławny ksiądz.
Koncert „Cohen i kobiety” zakończył w niedzielę trwający ponad tydzień Festiwal Łódź Czterech Kultur. W Wytwórni piosenki Leonarda Cohena w tłumaczeniu Macieja Zembatego zinterpretowały polskie wokalistki, reprezentujące różne style muzyczne i różne pokolenia.
Grand Prix konkursu na krótką formę komiksową 28. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w wysokości 7000 zł brutto zdobyli Piotr Szulc (scenariusz) i Kamila Kozłowska (grafika) za pracę pt. „Król”.