Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Powstaje animowany serial „Jak zostałem Superłotrem” według pomysłu Krzysztofa Ostrowskiego - łódzkiego rysownika komiksów, wykładowcy oraz byłego wokalisty Cool Kids Of Death. To serialowy debiut Ostrowskiego dla młodzieży i widzów dorosłych.
„Ułaskawienie” - najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego (trzy nagrody na tegorocznym festiwalu w Gdyni) - otworzy tegoroczną 23. edycję Forum Kina Europejskiego Cinergia, która potrwa od 23 listopada do 1 grudnia. Na zakończenie pokazany zostanie nagrodzony Złotą Palmą w Cannes obraz „Shoplifters” Hirokazu Kore-edy.
W miniony weekend (3-4 listopada) Leszek Biolik, znany i ceniony muzyk, realizator dźwięku i kompozytor, prowadził w Łódzkim Domu Kultury warsztaty dla młodych muzyków, na które złożyły się wykłady oraz ćwiczenia.
EDYTORIAL / listopad 2018. W życiu każdego pisma są momenty szczególne. Jak chwile satysfakcji, gdy na łamy wchodzą autorzy, na współpracy z którymi redakcji zależy. Przed nami zmiana większego kalibru.
Może to zasługa kampanii wyborczej (nie sądzę, by wzrastającej wrażliwości polityków na wartość kultury), ale na ostatnim festiwalu w Gdyni docierały do mnie z różnych stron Polski wieści o zamiarze budowania miejskich centrów filmowych.
Dzięki uprzejmości łódzkiego wydawnictwa Officyna publikujemy obszerny fragment "W stronę Swanna", pierwszego tomu "W poszukiwaniu utraconego czasu" Marcela Prousta. To jego pierwszy od 1937 roku i wersji Tadeusza Boya-Żeleńskiego przekład, autorstwa Krystyny Rodowskiej. "W stronę Swanna" jest owocem dojrzewania Prousta do formy artystycznej. W efekcie wykształcił własną formę i język, których nowatorstwo nie od razu spotkało się z aprobatą wydawców i krytyków. Książka jest już w sprzedaży.
Rotmistrz Henryk Mieroszewski do niedawna był w Opocznie postacią zapomnianą. Jednak po opublikowaniu jego wspomnień ma szansę stać się jedną z najważniejszych tutejszych postaci historycznych. Niedawno jego imieniem nazwano rondo w centrum miasta.
Żyjemy w czasach, w których informacje rozchodzą się głównie drogą cyfrową, czasopisma stały się niszowe, zatem powinny być pachnące, miłe w dotyku, mieć wysoką jakość druku i zawartości. Być limitowaną przyjemnością -  mówi Jakub "Hakobo" Stępień, który rozpoczyna pracę nad nową szatą graficzną "Kalejdoskopu".
Wkrótce zacznie się kolejny wielki remont Centralnego Muzeum Włókiennictwa za około 15,5 mln zł. Zmodernizowane zostanie najstarsze skrzydło budynku dawnej fabryki Ludwika Geyera, czyli czterokondygnacyjny budynek A od strony ul. Piotrkowskiej. Powstaną tu nowoczesne sale wystawiennicze zgodne ze współczesnymi standardami.
Skierniewiczanie czekają na 16. edycję Festiwalu Muzyki Romantycznej, który odbędzie się 8-11.XI. W programie m.in.: „Pieśni, duety i ballady Stanisława Moniuszki”, występ Atom String Quartet, recital fortepianowy Adama Goździewskiego oraz koncert finałowy Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus (11.X).