Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Obchodzony właśnie jubileusz 70-lecia istnienia Szkoły Filmowej w Łodzi może być dobrą okazją do ponownego przyjrzenia się okolicznościom powstania jednej z najbardziej znanych uczelni filmowych na świecie. Tym bardziej że uważna analiza materiałów archiwalnych prowadzi do zaskakujących odkryć, podważających obowiązujący kanon genealogiczny.
W 1922 roku Franz Kafka napisał opowiadanie "Głodomór". W 1976 roku Tadeusz Różewicz stworzył na jego podstawie dramat "Odejście Głodomora". Po kolejnym półwieczu Michał Rzepka dokonał adaptacji, która sztukę zmieniła z monodram, przy okazji przywracając tytuł Kafki. W pokazanym na tegorocznym Różewicz Open Festiwalu "Głodomorze" wystąpił młody aktor z warszawskiej Akademii Teatralnej - Kamil Suszczyk.
RECENZJA. Dwa lata po prapremierze w Nowym Jorku i rok po premierze polskiej w Teatrze Muzycznym w Poznaniu Teatr Muzyczny w Łodzi zaprosił na spektakl „Madagaskar. Musicalowa przygoda” George’a Noriegi i Joela Someillana. Łódzkie przedstawienie plasuje się w strefie stanów średnich.
Mamy do czynienia nie z analitycznym podsumowaniem, ale z prezentacją płócien Jerzego Mierzejewskiego z różnych lat – od roku 1939 do 2000. Co jednak wystarczy, by docenić to osobne malarstwo, gdzie realistyczny obraz rzeczywistości staje się metaforą.
9 PAŹDZIERNIKA 2018 - 13 PAŹDZIERNIKA 2018

Łódź stolicą animacji lalkowej

Trwa Animarkt Stop Motion Forum – spotkanie twórców animacji lalkowej z całego świata, producentów i dystrybutorów. W przestrzeni EC1 do 13 października ponad 70 gości z wielu krajów europejskich, a także z Meksyku, Argentyny i Chile będzie dzielić się wiedzą i doświadczeniami w tworzeniu animacji, rywalizować w konkursie i rozmawiać o współpracy. Uznani fachowcy, gwiazdy animacji spotykają się z osobami, które w branży stawiają dopiero pierwsze kroki.
„WspieraMY kobiety z SENSem” to jeden z 29 projektów realizowanych w województwie łódzkim, który otrzymał dofinansowanie ze środków Łódzkiego Domu Kultury oraz Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi w ramach zadania pn. „Współorganizacja projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego”.
W drodze z porewolucyjnej Rosji na Zachód Łódź miała być dla Kobro i Strzemińskiego tylko przystankiem do awangardowego Paryża. Stała się domem. Blisko sto lat później marzenie o podboju Paryża może się spełnić. Wystawiano tam ich prace, jednak dotąd nie poświęcono im monograficznej wystawy obejmującej całokształt twórczości. Muzeum Sztuki nadrabia zaległość.
Dobór spektakli pierwszego dnia festiwalu jest bardzo istotny, bo  po pierwsze – mówi o teatralnych hierarchiach, przyjętych przez organizatorów, po drugie stanowi punkt odniesienia dla dalszych prezentacji. 31. Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich ŁóPTA relacjonuje, i pyta młodych twórców czym jest dla nich teatr, Paulina Ilska.
Notatki wokół spektaklu „2.0.4.5. Miniopera metafizyczna” w Teatrze Chorea.
Tegoroczna edycja Łódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich przyciągnęła do Łódzkiego Domu Kultury najlepsze grupy teatralne nie tylko z Łodzi, ale z całej Polski. W weekend 5-7 października po obejrzeniu 18 spektakli konkursowych jury w składzie: Ewelina Ciszewska, Tomasz Ciesielski i Przemysław Sowa przyznało trzy nagrody główne, jedną nagrodę aktorską oraz trzy wyróżnienia aktorskie.