Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W 2017 roku przypada 120. rocznica urodzin Aleksandra Tansmana – łódzkiego kompozytora i pianisty, „obywatela świata”, który mimo błyskotliwej międzynarodowej kariery pozostawał przez dekady twórcą nieco w Polsce zapomnianym i niedocenianym.
od 1 WRZEŚNIA 2017

W 10 lat dookoła regionu

Plener malarski „Pejzaż malowany ziemi łódzkiej” ma już 10 lat. Wielki jubileusz z wystawami i koncertem odbędzie się 1 września w Łódzkim Domu Kultury. 
„Transatlantyk” kojarzony jest przede wszystkim jako międzynarodowa impreza filmowa, jednak pozostałymi filarami, na których opiera się jego idea (jak deklarują organizatorzy), są muzyka oraz edukacja i działania branżowe. W programie znaleźć można zatem kilka wydarzeń okołomuzycznych, w tym dwa konkursy.
Rozpoczyna się rewitalizacja dawnych warsztatów najstarszej łódzkiej elektrowni EC1 Południowy-Wschód. W ostatnich latach znajdowało się tam studio Se-ma-for oraz Muzeum Animacji, a w 2019 roku zostanie otworzone Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1, znane jako Łódzkie Centrum Komiksu.
Jeszcze tylko do jutra łódzcy twórcy i animatorzy kultury mogą wypełniać ankietę, która pomoże w ewaluacji Polityki Rozwoju Kultury 2020+ dla Miasta Łodzi. Poniżej apel przeprowadzające ją zespołu DNA Miasta.
Seriale podbijają rynek filmowy. Produkuje się ich coraz więcej, coraz bardziej upodabniają się do filmów kinowych, a znacznie przewyższają je tzw. oglądalnością. W Łodzi studio Opus kręci właśnie serial „Ultraviolet” dla stacji AXN.
"Jeśli Pan Bóg coś mówi człowiekowi przez sen, to tylko to, że przeprasza, iż ten świat się nie udał" - mówił Lech Raczak przed pokazem swojego najnowszego spektaklu w Domu Literatury w Łodzi. A o głośnym "Spisku smoleńskim" dodawał: "Rzeczywistość zaczęła gonić moje fantazje. Jeszcze jedna domaga się potwierdzenia".
Konkursowe kolekcje spływają, statuetki gotowe, organizatorzy i partnerzy w wirze pracy… Zbliża się Łódź Young Fashion – październikowe święto mody, które zastąpi Fashion Week.
Ponad 200 filmów, 63 tysiące widzów - organizatorzy podsumowują 7. edycję Transatlantyk Festival (drugą, która odbyła się w Łodzi).
W Roku Awangardy świetna wiadomość dla kolebki awangardy w Łodzi – czyli obecnej Miejskiej Galerii Sztuki. Po wielu latach bez zewnętrznych funduszy na zakup prac otrzymała dotację od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego