Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
KONKURS ZAKOŃCZONY! Zwycięzcom gratulujemy płyty zespołu L.Stadt z autografem Łukasza Lacha! Szukajcie informacji o wygranej w swojej poczcie!
[RECENZJA] Wojciech Bruszewski, ważny artysta wizualny, związany z łódzkim środowiskiem awangardowym, napisał swoją jedyną sztukę teatralną „Dryl” w końcowej fazie choroby nowotworowej. Zgłosił ją do drugiej edycji krajowego konkursu „Komediopisanie” na współczesny tekst komediowy w Teatrze Powszechnym w 2009 roku.
KALEJDOSKOP zmieniał się na przestrzeni lat. Zobaczcie, jakie tematy nurtowały ludzi kultury latem 1993 i 1998 roku!
Już po raz dziesiąty startuje Letni Festiwal Filmowy „Polówka” - kino plenerowe czynne przez siedem dni w tygodniu w ośmiu miejscach w Łodzi, co w okresie wakacji daje 72 pokazy. Miasto zasiliło budżet imprezy kwotą 100 tys. zł i widać, że tego lata projekcji w przestrzeni miejskiej łodzianie będą mieli pod dostatkiem.
Tradycyjnie już na przełomie czerwca i lipca odbywa się w Sieradzu Noc Poezji i Muzyki. Siódma już edycja imprezy ma imponujący program - wśród gości pojawią się między innymi Adam Zagajewski i Mirosław Czyżykiewicz. 
W dniach 19-26 czerwca odbyła się druga część EAVE Producers Workshop - największych w Europie warsztatów dla producentów audiowizualnych. Warsztaty zgromadziły ekspertów EAVE oraz 50 uczestników z 40 krajów. Po raz drugi w swojej 30 letniej historii odbyły się w Polsce.
W oczekiwaniu na lipcowo-sierpniowy KALEJDOSKOP przypominamy numer z... 1975 roku.  KALEJDOSKOP zawsze miał szczęście do świetnych autorów. W 1975 roku pisali do niego m.in. Maria Kornatowska i Antoni Szram.
Podczas 51. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym zakończonego 25 czerwca główną nagrodę - „Basztę” - jury przyznało Kapeli Czesława Kocemby z Łagowa w Łowickiem. Artyści z województwa łódzkiego brali również udział w odbywających się w ramach festiwalu Targach Sztuki Ludowej.
Zakończył się XVII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry. Nagrodę za za najlepszy scenariusz słuchowiska radiowego, będący adaptacją dzieła literackiego, wręczono Andrzejowi Bartowi, reżyserowi słuchowiska  "Fabryka muchołapek" na podstawie książki jego własnego autorstwa.
Popularność i prestiż łódzkiego Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki, organizowanego od lat przez Miejską Galerię Sztuki, nie maleją. Na tegoroczną, 16. edycję, nadesłano 2099 prac – do wystawy, którą można oglądać w willi przy ul. Wólczańskiej 31, zakwalifikowano 914 prac 384 artystów z 47 krajów.