Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Dziwi mnie, że ludzie tak agresywnie reagują na moją twórczość. Mój partner, z którym jestem od 25 lat, mówi wtedy: „kiedy zdejmujesz majtki i wystawiasz gołą pupę, jak możesz się dziwić, że ktoś ci spuszcza lanie” – powiedziała Maria Peszek, aktorka i piosenkarka na spotkaniu „Wewnętrzna emigracja: ratunek czy fałszywa alternatywa?”, które odbyło się podczas Igrzysk Wolności 19 października w Teatrze Nowym w Łodzi.
„Faraon”, „Kingsajz”, „Wielki Szu”… kręcone na nowo? Spokojnie, to tylko warsztaty. Warsztaty filmowe „Historie przyszłości – reinterpretacje polskiego kina”, które organizuje Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Weekendowe zajęcia dla gimnazjalistów, licealistów i studentów trwają od połowy września, a zakończą się w pierwszej dekadzie listopada.
„Con tres – akordeon, gitara i harfa” to nowy cykl koncertów w Akademii Muzycznej w Łodzi będący kontynuacją dawnych „Koncertów gitarowych”. Raz w miesiącu studenci akordeonu, gitary i harfy będą mieli okazję prezentować swe umiejętności w Sali Balowej Pałacu.
Zanik czytania jest problemem cywilizacyjnym o głębokich i poważnych konsekwencjach. Rosnąca fala populizmu, opartego m.in. na bezkrytycznym przyjmowaniu fałszywych wiadomości, jest tylko jednym z symptomów tej zapaści – mówi JACEK DEHNEL, pisarz, poeta, tłumacz, który będzie gościem Igrzysk Wolności (19-21 października) pod hasłem „Cyfrowa rzeczywistość”.
– Zaczynamy piąty sezon „Divy”. Ludzie płaczą, przytulają mnie, mówią: „Panie Kamilu, pan jest taki wartościowy, pan musi dać sobie pomóc”. Już parę razy przerywałem, tłumacząc, że to tylko kreacja – mówi KAMIL MAĆKOWIAK, aktor, który odszedł z Teatru im. Jaracza i założył fundację prowadzącą własny teatr.
Największą „utopią” awangardy okazało się wyobrażenie, że sztuka może radykalnie przeobrazić całą rzeczywistość społeczną. Dwudziesty wiek odarł nas z takich złudzeń - uważa Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi.
Kasowy musical „Les Misérables” na kanwie powieści Victora Hugo to trzy godziny dobrej muzyki i szczerych wzruszeń. Teatr Muzyczny w Łodzi dodaje do tego świetne wykonanie i dynamiczną akcję sceniczną. Premiera, wyreżyserowana przez Zbigniewa Maciasa, stała się dużym sukcesem tej sceny.
…gdy insekt złapał się na muchołapkę, nie mógł żyć dłużej niż 42 minuty. By się nie męczył, bo byłoby to niehumanitarne. Takich norm przestrzegano w bałuckim getcie przy produkcji tych gadżetów dla wojsk Hitlera. I rozumiemy, że inaczej być w tej fabryce nie mogło. No właśnie, rozumiemy, czy tylko przyjmujemy do wiadomości?
Jak można być jednocześnie muzykiem, nauczycielem akademickim i lekarzem? Wydaje się to niemożliwe. Kuba Sienkiewicz, gość Centrum Twórczości Lutnia, udowadnia, że to nieprawda. Wielokrotnie próbował z czegoś zrezygnować, ale nie potrafił.
Kolejna legenda muzyki filmowej zawitała w tym roku do Łodzi. O ile Hans Zimmer w Atlas Arenie występuje dość regularnie (ostatnio w maju), o tyle Ennio Morricone w Łodzi pojawił się po raz pierwszy, z okazji trasy koncertowej „The 60 years of music tour”. Występ 89-letniego Włocha był prawdopodobnie ostatnim w Polsce, ponieważ artysta zapowiedział zakończenie aktywności koncertowej.