
"Podążając za Strzemińskim… Artyści awangardy łódzkiej ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi" - wystawa w ramach łódzkich obchodów Roku Awangardy „Łódź stolicą awangardy”.

Warszawski zespół Radio Slam został zwycięzcą 4. Festiwalu Muzycznego Rockowanie. Jurorów urzekły żywiołowość, profesjonalny poziom, kompletność propozycji i charyzma śpiewającego gitarzysty.

Wydana przez łódzką Kwadraturę książka Anny Adamowicz Wątpia dostała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Debiutancki tomik młodej poetki z Wrocławia jest jedną z 5 pozycji nominowanych w kategorii "Poezja".

Powstanie Wielunia objaśnia legenda o Baranku Bożym, który dokładnie 800 lat temu ukazał się księciu Władysławowi Odonicowi między rogami jelenia. Miasto szybko dorobiło się murów obronnych, walczyli o nie między sobą polscy władcy, a ono biło własne denary, tutaj dorastał Jan Długosz. Najdawniejsze dzieje miasta odsłania wystawa w Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Główne wejście do Muzeum Sztuki zostanie przeniesione do skrzydła od strony ul. Gdańskiej, powstanie nad nim efektowna nadbudówka i taras, a nieopodal budowany jest magazyn na dzieła sztuki.

Konferencją prasową na ul. Piotrkowskiej rozpoczęły się obchody Roku Władysława Stanisława Reymonta w Województwie Łódzkim związanego ze 150. rocznicą urodzin noblisty. Przy pomniku Kufer Reymonta mówiono o zaplanowanych wydarzeniach.

„Łódź jest rozwarstwiona, ogłupiała i biedna”. „Może trzeba by zamknąć niektóre instytucje”. „Przyjeżdża mainstreamowy artysta i dostaje pieniądze, które wyżywiłyby pięć instytucji przez rok” – na spotkaniu ludzi kultury nie zabrakło emocji.

Potężny turbozespół firmy Brown Boveri, maszyna o mocy 22 megawatów, budzi się ponownie do życia. Uruchomiono pokaz multimedialny wyświetlany na turbogeneratorze - jednym z najbardziej spektakularnych elementów Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź.

Organizatorzy przedstawili tegoroczną edycję Transatlantyk Festival, który odbędzie się w Łodzi w dniach 14-21 lipca. Mówiono o nowych konkursach, nowych sekcjach i nowych zasadach uczestnictwa – za oglądanie filmów trzeba będzie płacić. Pytania o budżet i dotację miasta nieco zirytowały dyrektora i pomysłodawcę festiwalu Jana A.P. Kaczmarka, który stwierdził, że impreza jest niedofinansowana.