Animarkt cały online | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 2 =

Animarkt cały online

Animarkt. Fot. mat. prasowe

Specjalistyczne warsztaty z animacji, spotkania biznesowe i konkurs dla krótkometrażowych filmów poklatkowych – cały program tegorocznego Stop Motion Forum 2020 (6-10 października) odbędzie się za pośrednictwem internetu. – To była trudna decyzja – mówią organizatorki, ale podkreślają, że nowa formuła ułatwi spotkania branży animacji z Europy oraz np. z partnerami z Ameryki Łacińskiej. 
Przez ostatnie cztery lata w październiku do Łodzi zjeżdżali przedstawiciele branży animacji z całego świata, by spotkać się, nawiązywać nowe relacje biznesowe, powalczyć o nagrody. W tym roku będzie inaczej – Animarkt Stop Motion Forum 2020 odbędzie się w formule online.

– Po wielogodzinnych rozmowach, analizach ryzyka i w obliczu obowiązujących obostrzeń w różnych częściach świata zdecydowałyśmy, że najbezpieczniejszą formą spotkania będzie przygotowanie formuły online – mówią organizatorzy z firmy Momakin. Decyzja o przeniesieniu forum do internetu jest podyktowana obserwacjami rozwiązań proponowanych przez różne instytucje i wydarzenia kulturalne podczas trwającej pandemii. Dodatkowo organizatorzy mają na względzie dobro gości, którzy często przyjeżdżają z całej Europy, Kanady czy Ameryki Łacińskiej.

– Dzięki zmienionej formule wydarzenie będzie dostępne również dla osób, które z powodu pandemii były zmuszone odwołać swój udział lub obawiały się podróży do Łodzi – mówi Paulina Zacharek z Momakin, współtwórczyni Animarktu – Realizacja online zmniejsza barierę dzielącą twórców z różnych kontynentów. Szczególnie istotna jest w tym kontekście idea łączenia rynków Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej oraz chęć zbliżenia branży animacji z Polski z Ameryką Łacińską, która jest obecnie jednym z najlepiej rozwijających się regionów w kontekście produkcji animacji lalkowej – dodaje.

Zagospodarowanie Forum w wersji online jest organizacyjnym wyzwaniem, jednak wszystkie elementy programu: warsztaty, sekcja business i pitching, zostaną zachowane i przeniesione do przestrzeni internetu, a ich formuły zostaną dostosowane do narzędzi online. Forum odbywa się cyklicznie, a tegoroczna edycja będzie piątą.

– Animarkt Stop Motion Forum to prawie 50 projektów zaprezentowanych w sekcji Pitching przez 4 edycje, 150 gości odwiedzających wydarzenie co roku czy niemal 200 spotkań biznesowych one-to-one – opowiada Agnieszka Kowalewska-Skowron.

Formalne i mniej formalne spotkania pozwoliły ich uczestnikom nie tylko na rozpoznanie sposobu działania branży w różnych krajach i regionach, ale przede wszystkim dały możliwość indywidualnych prezentacji swoich projektów, rozwoju kompetencji profesjonalnych i rozpoczęcia międzynarodowej współpracy.
Jednym z najważniejszych wydarzeń jest pitching (konkurs projektów filmowych) krótkometrażowych filmów stop motion podczas którego co roku prezentowanych jest 15 projektów z całego świata (m.in. z Polski, Czech, Niemiec, Litwy, Węgier, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Chile, Argentyny czy Kanady).

Pitching to okazja do zaprezentowania własnego pomysłu w fazie rozwoju projektu przed widownią składającą się m. in. z producentów czy dystrybutorów oraz szansa na wygranie np. vouchera o wartości 60 000 PLN na wykorzystanie studia i zaplecza do produkcji filmu – wyróżnienia ufundowane przez Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) we Wrocławiu. Rekrutacja na tegoroczny pitching została zakończona i już wkrótce finaliści zaprezentują swoje pomysły online.

mat. pras. / red.

Kategoria

Inne