Dwie wystawy w Tomaszowie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 1 =

Dwie wystawy w Tomaszowie

Plakaty tomaszowskich wystaw

Dwie ciekawe wystawy związane ze stuleciem odzyskania Niepodległości można oglądać w Tomaszowie Mazowieckim.
9 listopada 2018 roku w Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego otwarta została wystawa zatytułowana “100 lat temu w Tomaszowie. Tomaszów i tomaszowianie w latach 1914-1920”. Słowo wstępne do zebranych wygłosił dr Daniel Warzocha. Później odbył się ponad 2-godzinny koncert muzyki polskiej w wykonaniu dzieci i młodzieży z tutejszej Szkoły Muzycznej. Na wystawie można obejrzeć ciekawe zdjęcia, pocztówki, dokumenty, druki patriotyczne, banknoty z okresu kształtowania się odrodzonej Polski. Zwraca uwagę odnaleziona niedawno fotografia miasta wykonana z niemieckiego aeroplanu prawdopodobnie na początku 1915 roku. Zaprezentowana ona zostala w formie wielkiego wydruku na folii zawieszonego na ścianie. Eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych muzeum oraz od kolekcjonerów Tadeusza Zarębskiego i Marka Młynarczyka.

W sąsiedniej sali muzealnej znajduje się wystawa zatytułowana “Insurekcja. Od Kościuszki do Reymonta. W 100 rocznicę odzyskania Niepodległości”. Pochodzi ona ze zbiorów państwa Ewy i Andrzeja Szczepków. Jej otwarcie miało miejsce 28 września br. Głównymi postaciami wystawy, jak wskazuje jej tytuł, są Tadeusz Kościuszko i Władysław St. Reymont. Pierwszy był znakomitym dowódcą oraz inżynierem wojskowym walczącym “za wolność naszą i waszą”. Natomiast drugi to słynny pisarz, pierwszy laureat Nagrody Nobla w niepodległej Rzeczpospolitej. 
Duża ilość eksponatów oraz ich unikalność musi na każdym miłośniku historii robić ogromne wrażenie. Piękne i unikalne linoryty, publikacje, medale, zdjecia oraz przeróżne druki. Jest np.  duży zbiór pocztówek i telegramów patriotycznych, a nawet drukowanych na bibułkach zawieszek na okna! Mamy nawet zaimprowizowane biurko twórcy “Chłopów”, na którym leżą stare wydania jego dzieł. 
Zgromadzona ilość eksponatów pozwoliłaby na stworzenie kilku wspaniałych wystaw, nie tylko jednej. Dodać należy, że współwłaścicielka kolekcji pani Ewa Załęska-Szczepka jest cioteczną wnuczką Władysława St. Reymonta.

W tomaszowskim  Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego wystawę  “100 lat temu w Tomaszowie” będzie można oglądać do 6 stycznia 2019 roku, natomiast wystawę “Insurekcja. Od Kościuszki do Reymonta” już zaledwie do 25 listopada br.

P.Reising

Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim

Kategoria

Inne

Adres

Tomaszów Mazowiecki, ul. POW 11/15

Kontakt

tel. 44 724 48 48
czynne: wt.-nd. 10-15:45, pt. 10-19
w sobotę wstęp bezpłatny