„Dziennik Łódzki” w jidysz | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 8 =

„Dziennik Łódzki” w jidysz

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi otrzymała ponad 16  tysięcy złotych dotacji z programu „Kultura cyfrowa” na realizację projektu „Digitalizacja czasopisma „Łodzier Togbłat”.  „Łodzier Togbłat” to wydawany w latach 1908 – 1936 „Dziennik Łódzki” w języku jidysz. ”. Zdigitalizowane będą 743 numery czasopisma. Partnerem w realizacji projektu jest Archiwum Państwowe w Łodzi posiadające pismo w swoich zbiorach.
„Łodzier Togbłat” publikował wiadomości z życia politycznego i społecznego zarówno krajowego, jak i za granicy, wiadomości kulturalne, ogłoszenia oraz dodatki powieściowe. Jedna kolumna poświęcona była wiadomościom z Łodzi. Numer piątkowy był obszerniejszy, bo oprócz rozbudowanych działów politycznego i ogłoszeniowego, zawierał artykuły o literaturze, sztuce oraz kolumnę humoru i rozrywek umysłowych.

„Łodzier Togbłat” po zeskanowaniu i opracowaniu zostanie opublikowany w Bibliotece Cyfrowej – Regionalia Ziemi Łódzkiej, w której już teraz jest dostępnych ponad 200 tytułów różnych publikacji.

„Łodzier Togbłat” może być bogatym źródłem wiedzy dla osób poszukujących materiałów do prac naukowych jak i wszystkich osób zainteresowanych historią regionu łódzkiego i znających język jidysz.

W ramach dotacji na realizację projektu, biblioteka kupi dodatkowe dyski do przechowywania digitalizowanych materiałów.

Kategoria

Inne