EtnoPolska - Pieśni Przejścia | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 6 =

EtnoPolska - Pieśni Przejścia

"Pieśni Przejścia" to warsztaty i koncerty ludowych pieśni i tradycji w ramach programu EtnoPolska 2019, organizowane przez Narodowe Centrum Kultury. Realizuje je Teatr Chorea. W październiku warsztaty  i koncerty odbędą się m.in.: w Ozorkowie, Łasku i Buczku.
Projekt „Pieśni Przejścia” to cykl 9 bezpłatnych warsztatów i koncertów w 9 miejscowościach liczących nie więcej niż 40 tysięcy mieszkańców, poświęconych zanikającej tradycji pożegnania z odchodzącymi bliskimi. Celem projektu jest ochrona, przekaz i promowanie form kultury tradycyjnej oraz poszukiwanie ich miejsca we współczesnej kulturze.
Projekt „Pieśni Przejścia” tworzy troje laureatów Grand Prix Festiwalu "Nowa Tradycja" (największego i najważniejszego festiwalu muzyki folk w Polsce, organizowanego przez Polskie Radio), a także wielokrotnych stypendystów w zakresie kultury. To troje ludzi, dla których tradycja oznacza wspólnotę i szacunek jednostki, teraźniejszość i historię. Przeszłość i przyszłość - tu i teraz. Troje ludzi, którzy chcą się podzielić swoją wiedzą, intymnością i wrażliwością. Troje ludzi, którzy wspólnie z uczestnikami warsztatów i koncertów, chcą przypomnieć, wzmocnić i ożywić wartość, którą określamy słowem – pożegnanie...
**********
Harmonogram cyklu warsztatów i koncertów: 

15 września 2019 / niedziela / Grabów
godz. 10:00-16:00 - warsztaty, Szkoła Podstawowa imienia Jana Kochanowskiego w Grabowie
godz. 17:00 - koncert, Kościół pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Grabowie

21 września 2019 / sobota / Wincentów
godz. 10:00-18:00 - warsztaty, Skansen Niebowo w Wincentowie
godz. 19:00 - koncert, Skansen Niebowo w Wincentowie

22 września 2019 / niedziela /  Zapolice
godz. 10:00-18:00 - warsztaty, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zapolicach
godz. 19:00 - koncert, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zapolicach

4 października 2019 / piątek / Osjaków
godz. 10:00-15:00 - warsztaty, Gminny Ośrodek Kultury w Osjakowie
godz. 19:00 - koncert, Gminny Ośrodek Kultury w Osjakowie

5 października 2019 / sobota / Buczek
godz. 12:00-17:00 - warsztaty, Klub "Nad Stajnią" w Buczku
godz. 19:00 - koncert, Klub "Nad Stajnią" w Buczku

6 października 2019 / niedziela / Opoczno
godz. 11:00-18:00 - warsztaty, Miejski Dom Kultury w Opocznie
godz. 19:00 - koncert, Miejski Dom Kultury w Opocznie

11 października 2019 / piątek / Wieruszów
godz. 10:00-18:00 - warsztaty, Wieruszowski Dom Kultury
godz. 19:00 - koncert, Wieruszowski Dom Kultury

12 października 2019 / sobota / Ozorków
godz. 10:00-18:00 - warsztaty, Miejski Ośrodek Kultury w Ozorkowie
godz. 19:00 - koncert, Miejski Ośrodek Kultury w Ozorkowie

13 października 2019 / niedziela / Łask
godz. 10:00-18:00 - warsztaty, Łaski Dom Kultury
godz. 19:00 - koncert, Łaski Dom Kultury
**********
Wstęp na wszystkie warsztaty i koncerty jest otwarty i bezpłatny, bez konieczności rezerwacji miejsc.
Zapytania / informacje: grochockiodorowicz@gmail.com
**********
Opis warsztatów
Polska kultura ludowa nasycona jest subiektywnością, wrażliwością i szacunkiem. To pieśni śpiewane w pierwszej osobie - w imieniu odchodzącej czy odchodzącego. Piękno w czystej postaci, rodzące się ze wspomnień, przeżyć, świadomości, związku, społeczności, intymności.
Wiedza i doświadczenie zbudowane podczas badań terenowych i mistrzowskich nauk (Paweł Grochocki i Olga Kozieł) przełamane improwizatorskim i interpretacyjnym kunsztem zawodowego muzyka (Paweł Odorowicz) połączyły się w poszukiwania obecności i świadomości korzeni, oraz ich miejsca w naszym współczesnym życiu. To zadawanie pytań i poszukiwanie odpowiedzi. To słuchanie i bycie słuchanym.
Tym właśnie są warsztaty "Pieśni Przejścia". Śpiewaniem pieśni i wzajemnym uczeniem się. Poszukiwaniem siebie, swojej świadomości, przyglądaniem się sobie przez pryzmat odchodzenia i żegnania. Tak naprawdę to warsztaty z samych nas. O nas samych.
Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zapoznać się, przypomnieć sobie i utrwalić polskie pieśni towarzyszące obrzędom przejścia, w tym unikatowe pieśni funeralne. Wybrane pieśni będą wykonane wspólnie przez artystów i uczestników warsztatów podczas wieczornych koncertów.
**********
Opis koncertu
"Pieśni Przejścia" to koncert zbudowany z polskich pieśni obrzędowych. Minimalistyczny skład sprawdza się w tym przypadku doskonale, a wykonawcy stanowią na scenie kompletną, spójną całość. Paweł Grochocki i Olga Kozieł - zdystansowani badacze i archiwizatorzy polskich pieśni, rejestratorzy życia, śmierci, i historii zaklętych w słowa, na scenie przeprowadzają widzów poza miejsce zwane samym końcem. Tam już czeka Paweł Odorowicz, by - chwilowo puste - miejsce po zapomnianej codzienności zapełnić mieszanką spełnienia, rozdzierającego bólu, ostatecznej tęsknoty, miłości spełnionej i zawiedzionej, jej braku, pogodzeniem i oczekiwaniem…
Grają na najczulszych strunach. W każdy możliwy sposób. Przypominają, że ostateczność jest ostateczna i możemy się tylko z tym pogodzić. I że tylko od nas zależy, jak to zrobimy. Jednocześnie spotkanie z nimi jest bardzo W każdy możliwy sposób. Przypominają, że ostateczność jest ostateczna i możemy się tylko z tym pogodzić. I że tylko od nas zależy, jak to zrobimy. Jednocześnie spotkanie z nimi jest bardzo intymne. Jakby przekaz płynący ze sceny był skierowany bezpośrednio do każdego z nas osobno. I od razu docierał do istoty sprawy. Jak ostatnia rozmowa z prawdziwym przyjacielem…
**********
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu "EtnoPolska 2019".
**********
Więcej informacji:
https://www.nck.pl/dotacje-i-stypendia/dotacje/programy-dotacyjne-nck/etnopolska
http://www.chorea.com.pl/pl/#news469

mat. org/pi 
Zdjęcie: mat.org