Festiwal komiksu w październiku | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 6 =

Festiwal komiksu w październiku

Fot. materiały prasowe.

32. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi odbędzie się w dniach 2-3.X.2021. Dla publiczności dostępna będzie strefa targowa gromadząca wszystkich wydawców komiksu, autorów oraz kolekcjonerów. Dla fanów gier planszowych i wideo ponownie otwarte zostaną strefy wolnego grania, turnieje i interaktywne stoiska. Twórcy polskiego komiksu spotkają się z publicznością w strefie autografów i w trakcie paneli w salach konferencyjnych.
- Póki co nie przedstawiamy konkretnej informacji na temat zagranicznych gości imprezy – mówi Adam Radoń, dyrektor festiwalu – Wynika to z faktu, że w różnych krajach obowiązują różne przepisy związane z pandemią. Sytuacja wciąż jest też zmienna i dynamiczna. Zapewne ostatecznie okaże się jesienią kto po porostu będzie mógł przylecieć do Łodzi.  Tu jednak warto podkreślić, że jesteśmy mądrzejsi o ubiegłoroczne doświadczenia z w pełni cyfrowej edycji festiwalu. Stawiamy zatem na formę hybrydową i część wystąpień naszych gości spoza Polski zaprezentujemy w formie profesjonalnych nagrań.

- Podobnie, ze względu na zmienną sytuację, na tym etapie nie określamy precyzyjnie miejsca festiwalu. Informację na ten temat podamy w czerwcu - dodaje Radoń.

Podczas tegorocznego festiwalu zaplanowano organizację strefy tematycznej poświęconej Stanisławowi Lemowi. Ten element programu będzie realizowany we współpracy z nowym partnerem – Wydawnictwem Literackim, którego nakładem ukazują się książki najwybitniejszego polskiego pisarza science fiction. W programie poświęconym Stanisławowi Lemowi wezmą udział zaproszeni pisarze, naukowcy, dziennikarze i artyści których działalność orbituje wokół jego twórczości.

Do twórczości Stanisława Lema nawiązuje także konkurs pod tytułem: „Maszyna do spełniania życzeń”. Zadaniem uczestników konkursu będzie stworzenie komiksu, nawiązującego właśnie do tytułowego hasła, które pochodzi z opowieści wybitnego pisarza. W związku z trwającym właśnie rokiem Stanisława Lema, organizatorzy zachęcają do przysyłania prac powiązanych lub inspirowanych twórczością pisarza oraz szeroko rozumianą tematyką science fiction: wizjami przyszłości, obcych cywilizacji i podróży kosmicznych, rozwoju cywilizacyjnego ludzkości i postępu technologicznego. Konkurs dzieli się na dwie kategorie wiekowe uczestników: 10 - 14 lat i 15 - 18 lat Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 2 października  2021 podczas 32. MFKiG w Łodzi.

W programie zaplanowano warsztaty dla dzieci i dorosłych, panele dyskusyjne oraz prezentacje. Sporo miejsca zajmie komiks amerykański, który cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Atrakcją festiwalu będzie możliwość zobaczenia wystaw w powstającym Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1. Będzie tam dostępna  ekspozycja prac międzynarodowego konkursu na krótką formę komiksową (do udziału, w którym organizatorzy niezmiennie zachęcają – szczegóły na komiksfestiwal.com) oraz grafik jednej z zagranicznych gwiazd.

Autorem layoutu 32. edycji festiwalu, a w szczególności plakatu i filmu reklamowego jest Marcin Podolec, absolwent animacji w Łódzkiej Szkole Filmowej, twórca albumów komiksowych, animacji dokumentalnych, teledysków i ilustracji, wielokrotnie nagradzany, m.in. na festiwalach filmowych oraz na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.

materiały prasowe
  • 02-10-2021 - 03-10-2021

Bilety

https://ec1lodz.pl/

Kategoria

Inne