Hołd dla Rockowiska na Soundedit | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 2 =

Hołd dla Rockowiska na Soundedit

Fot. mat. prasowe

Motywem przewodnim festiwalowego piątku (23 października) będą wspomnienia o łódzkim festiwalu z lat 80., które do dziś pozostają żywe wśród mieszkańców miasta i fanów polskiej muzyki rockowej. Mimo wielokrotnych prób nigdy nie udało się zorganizować Rockowiska ponownie.
Ten festiwalowy dzień, to próba rzetelnego podejścia do tematu stojącej w cieniu festiwalu w Jarocinie imprezy, której ranga była równie istotna dla polskiej muzyki przełomu lat 80. i 90. Rockowisko było jednym z najpopularniejszych festiwali w latach 80., składało się z dwóch części: Przeglądu Łódzkich Grup Rockowych oraz koncertu głównego. Łącznie odbyło się sześć edycji, każda z nich budziła ogromne emocje. Docelowo (prace nad tym projektem trwają) planowana jest publikacja dokumentująca historię Rockowiska w oparciu o archiwum i wypowiedzi uczestników i twórców.

W piątek 23 października w dużej sali klubu Wytwórnia przygotowano następujące punkty programu.

O godz. 18.00 projekcja filmu TVP z Rockowiska 1986 (czas trwania 34 min). Bezpośrednio po projekcji, odbędzie się debata o Rockowisku. Udział w niej wezmą: Marek Wiernik (PR3, prowadzący), Marek Proniewicz (promotor muzyczny), Maciej Jaworski (organizator Rockowiska), Zbyszek Krzywański (gitarzysta Republiki) oraz Ziemek Kosmowski (lider Rendez Vous). Po spotkaniu, ok. godz. 19.30 wystąpi projekt Zbyszka Krzywańskiego „Czarno-Białe Ślady”, a następnie Zed Kosmofsky – nowy projekt Ziemka Kosmowskiego

„Czarno-białe ślady“ to kameralny koncert, na który składają się akustyczne wersje niezapomnianych piosenek Grzegorza Ciechowskiego i Republiki. „Arktyka“, „Biała  flaga”, „Sexy doll”, „Śmierć w bikini”, „Obcy astronom”, „Nie pytaj o Polskę”  zostały zaaranżowane przez ex-gitarzystę Republiki na dwie gitary akustyczne, harmonijkę, tamburyn oraz warr bass. Do pierwszego spotkania Jacka Bończyka i Zbyszka Krzywańskiego doszło w marcu 2002 r. we Wrocławiu, kiedy w ramach Przeglądu Piosenki Aktorskiej po raz ostatni zagrała Republika w spektaklu „Kombinat”. Po dwóch latach wspólnych poszukiwań duet autorski Bończyk/Krzywański nagrał płytę „Depresjoniści” (2005 r.), która została doceniona zarówno przez środowiska artystyczne, jak i publiczność.

Następne lata upłynęły na działaniach teatralnych, a ich rezultatem są: „Terapia Jonasza”, spektakl lekko psycho-muzyczny (Teatr Rozrywki w Chorzowie, 2007 r.), oraz płyta z piosenkami pod tym samym tytułem (Luna, 2009 r.). Dalsze owoce pracy spółki autorsko-realizatorskiej to spektakle: „Obywatel. Historia z piosenkami Republiki” (Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, 2008 r.), „Kot w butach” – bajka z piosenkami (Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, 2009 r., a także Teatr Syrena w Warszawie, 2010 r.) oraz musical „Zorro“ (prapremiera polska – Teatr Muzyczny w Łodzi, 2012 r.). Artyści wydali również doskonale przyjętą płytę „Ideologia snu” (2010 r.) oraz wystąpili przed 700 tys. widownią na Przystanku Woodstock z koncertem „Projekt Republika“. 23 października w kubie Wytwórnia podczas 12. Festiwalu Soundedit na koncercie „Czarno-białe ślady“ wystąpią: Jacek Bończyk – gitara akustyczna, tamburyn, śpiew; Zbigniew Krzywański – gitara akustyczna, harmonijka oraz Jakub Nowak – warr guitar.

Ziemowit Kosmowski przygodę ze sceną rozpoczął w 1980 r. współzakładając z Bogusiem Michalonkiem zespół Phantom. Grupa zagrała w pierwotnym składzie (Michalonek - voc., Jacek Zimnicki - bass, Darek Wdowiak – drums) kilka koncertów w Łodzi i wystąpił na Rockowisku 1980. W 1981 Kosmowski założył zespół BRAK, z którym w różnych składach koncertuje i nagrywa do 1983. Wtedy też powstaje i krystalizuje się Rendez Vous z Andrzejem Stańczakiem na gitarze i Wojtkiem Młoteckim na perkusji. Zespół koncertuje, bierze udział w kilku znanych festiwalach i nagrywa, do 1987. Potem Kosmowski nagrywa solo oraz wyjeżdża z Polski. Po powrocie zakłada grupę Subway, gra w duecie z Michalonkiem, korzystając z nazwy Cinema i bierze udział w postaniu Rambo Jet.

Ostatnio pod hasłem Zed Kosmofsky, powstaje materiał na album pod roboczym tytułem „A Bit of a New Face” z udziałem, między innymi nowojorskiego gitarzysty Paula Mahouxa i basisty, oraz producenta - Petera Guellarda. Współproducentem albumu jest nowojorski basista i producent Maciek Miernicki.
Partnerem wydarzenia jest Rekonstrukcja Cyfrowa TVP.

Udział we wszystkich punktach programu „Rockowisko-Pamiętacie” (23 października, Klub Wytwórnia w Łodzi) jest bezpłatny. Organizator prosi jednak o wcześniejsze zgłoszenia na adres email: info@soundedit.pl.

red. / mat. pras.
zdjęcia: mat. pras. artystów

Kategoria

Inne