II Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 1 =

II Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka

Łódzki Dom Kultury zorganizuje regionalne przesłuchania do Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka, którego ideą jest upowszechnienie utworów zespołu „Mazowsze” oraz przybliżenie sylwetki patrona. Łódzkie jury, które wesprą również przedstawiciele zespołu, spotka się z uczestnikami konkursu w dniach 4-5 października 2021 i  wyłoni zwycięzców pierwszego etapu w każdej kategorii wiekowej.
Stanisław Jopek, tenor i wieloletni członek chóru Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” był postacią nietuzinkową. Nie tylko ze względu na piękną barwę głosu - tenor o barytonowym zabarwieniu, ale również z powodu drogi, którą pokonał, aby stać się pierwszym solistą największego polskiego zespołu folklorystycznego. Urodził się i wychowywał we Lwowie, a po repatriacji mieszkał w Kościerzycach na Dolnym Śląsku. Stamtąd poprzez zespół Skolimów trafił do „Mazowsza” i został w zespole aż do końca życia, śpiewając i występując na scenie. Śpiewał w trzydziestu sześciu językach. Kochał scenę, a jego kunszt wykonawczy na całym świecie wzbudzał zachwyt, uwielbienie i podziw. Nazwanie organizowanego przez „Mazowsze” konkursu wokalnego imieniem solisty - Stanisława Jopka, było dla organizatorów oczywiste i naturalne.

Zaproszenie dyrektora Jacka Bonieckiego do wzięcia udziału w KonkursieKonkurs od początku miał na celu rozśpiewanie całej Polski, dlatego odbywa się w czterech kategoriach wiekowych: 8-14 lat, 15-19 lat, 20-25 lat oraz 26 lat plus, bez ograniczeń wiekowych. Kandydaci mają obowiązek przygotować dwa utwory z repertuaru zespołu „Mazowsze” z podanej listy piosenek, w oryginalnej tonacji. Pierwszy etap konkursu to eliminacje na szczeblu wojewódzkim. Za organizację konkursu w województwie łódzkim odpowiada Łódzki Dom Kultury. ŁDK zorganizuje pierwsze przesłuchania, powoła jury oraz, przy udziale przedstawicieli zespołu „Mazowsze”, wyłoni zwycięzców pierwszego etapu w każdej kategorii wiekowej. Zdobywcy pierwszych miejsc biorą udział w drugim etapie konkursu, który odbywa się w siedzibie „Mazowsza” w Otrębusach pod Warszawą. W jury, które przez dwa dni przesłuchuje uczestników konkursu zasiadają autorytety w dziedzinie śpiewu i muzyki: muzykolodzy, soliści największych oper w Polsce, muzycy i przedstawiciele zespołu „Mazowsze”.

Zwycięzcy regionalnych etapów nie tylko biorą udział w kolejnych przesłuchaniach konkursowych. Uczestniczą również w zorganizowanych dla nich warsztatach oraz wyjazdach. Punktem kulminacyjnym drugiego etapu konkursu jest Koncert Galowy, podczas którego zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii wiekowej występują na scenie wraz z artystami „Mazowsza” w słynnych na całym świecie kostiumach zespołu. Nagrody w konkursie mają także postać finansową: za pierwsze miejsce 8 tys. zł, drugie – 5 tys. zł, a trzecie – 3 tys. zł. Łączna pula nagród w konkursie to 83 000 zł.

Informacje przesłuchaniach: http://www.ldk.lodz.pl/aktualnosci-a3/ii-ogolnopolski-konkurs-wokalny-im.-stanislawa-jopka-r5374

Już pierwsza edycja konkursu, w 2019 roku pokazała, że to doskonały pomysł. Do konkursu przystąpiło blisko sześćset osób w różnym wieku (z województwa łódzkiego ponad pięćdziesiąt osób), a piosenki „Mazowsza” zyskały jeszcze większą popularność. Dlatego druga edycja konkursu została zmodyfikowana i rozszerzona o przedstawicieli Polonii.

Relacja z I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka https://www.youtube.com/watch?v=kKyjyS8RuiY

materiały prasowe

Łódzki Dom Kultury
  • 04-10-2021 - 05-10-2021

Kategoria

Inne

Adres

ul. Traugutta 18