Jubileusz Teatru Szwalnia | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =

Jubileusz Teatru Szwalnia

Teatr Szwalnia kończy 10 lat. W programie jubileuszu retrospektywa najważniejszych i najciekawszych spektakli oraz działań performatywnych ostatnich lat, wystawy, spacer performatywny po Bałutach i premiera katalogu. W jubileuszowych wydarzeniach można brać udział od 5 października do 7 grudnia.
Jubileusz rozpocznie się otwarciem dwóch wystaw: „szwalnia_expo” i „3657 dni i nocy. Wystawa przyrodnicza motyli i ciem”, a także koncertem Jazzowego Chóru Wytwórni. Dzień później ze Starego Rynku ruszy bałucki spacer performatywny wg koncepcji Łukasza z Bałut (nie ma już wolnych miejsc).
W październiku i listopadzie zobaczymy po dwa pokazy spektakli: „Bóg” i „Wieczór Tischnerowski” w reż. Marcina Brzozowskiego, „Łysa śpiewaczka” w reż. Ewy Mirowskiej oraz akcji performatywnej „Dwa pokoje” Weroniki Fibich i Ewy Łukasiewicz.
17 października odbędzie się spotkanie organizacyjne rozpoczynające warsztat teatralny skierowany do młodzieży licealnej i studentów. W ciągu kilku spotkań uczestnicy będą pracować nad „odwróconym manifestem”, poświęconym dualizmowi turystyka/podróżowanie, a także luksusowemu zagadnieniu kolekcjonowania osobliwych obiektów – emocji, uczuć, wspomnień. Warsztat zostanie zwieńczony pokazem pracy warsztatowej „Take a(u)ction” (7 grudnia).

PROGRAM
5 października, godz. 19.00 | wstęp wolny
Oficjalne otwarcie wystaw: „szwalnia_expo” i „3657 dni i nocy. Wystawa przyrodnicza motyli i ciem”
Koncert Jazzowego Chóru Wytwórni

6 października, godz. 13.00 | wstęp wolny
Spacer performatywny Łukasza z Bałut. Start: Stary Rynek

12 października, godz. 19.30 | wstęp wolny
„Bóg” – spektakl w reż. Marcina Brzozowskiego (od 16 lat)

13 października, godz. 19.30 | wstęp wolny
„Bóg” – spektakl w reż. Marcina Brzozowskiego (od 16 lat)

26 października, godz. 19.00 | wstęp wolny
„Łysa śpiewaczka” – spektakl w reż. Ewy Mirowskiej

27 października, godz. 19.00 | wstęp wolny
„Łysa śpiewaczka” – spektakl w reż. Ewy Mirowskiej 

9 listopada, godz. 19.00 | wstęp wolny
„Dwa pokoje” – akcja performatywna Weroniki Fibich i Ewy Łukasiewicz
liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: promocja@teatrszwalnia.pl lub 696 287 352

10 listopada, godz. 19.00 | wstęp wolny
„Dwa pokoje” – akcja performatywna Weroniki Fibich i Ewy Łukasiewicz
liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: promocja@teatrszwalnia.pl lub 696 287 352

23 listopada, godz. 19.00 | wstęp wolny
„Wieczór Tischnerowski” – spektakl w reż. Marcina Brzozowskiego

24 listopada, godz. 19.00 | wstęp wolny
„Wieczór Tischnerowski” – spektakl w reż. Marcina Brzozowskiego

7 grudnia, godz. 19.00 | wstęp wolny
„Take a(u)ction” – pokaz pracy warsztatowej

Spacer performatywny
Bałucki spacer performatywny to wędrówka śladami ważnych dla starych Bałut miejsc – utraconych i zachowanych. Towarzyszyć mu będzie osobista narracja Łukasza z Bałut. To spotkanie z historią Bałut, z jej mieszkańcami, zwyczajami i… smakami. Spacer rozpoczniemy 6 października o godz. 13.00 na Starym Rynku, aby podążyć szlakiem przestrzeni oraz opowieści zaskakujących, nieznanych, odkrytych i udokumentowanych przez Łukasza z Bałut

Wystawy:
szwalnia_expo

Konno do Ludynia. Promem na Gabriolę. Autem nad Ocean Spokojny. Samolotem do Bukaresztu. Zorganizowaną wycieczką do Prypeci. Z biurem podróży do Groznego. Teatr Szwalnia od 10 lat wędruje na najdalsze krańce świata. „szwalnia_expo” to gabinet teatralnych osobliwości pełen artefaktów zgromadzonych, odnalezionych i przygarniętych na różnych etapach naszej wędrówki. Pamięć zapisana w przedmiocie stanowi o jego wartości.
koncepcja i realizacja: Ewa Łukasiewicz, Katarzyna Skręt

3657 dni i nocy. Wystawa przyrodnicza motyli i ciem
Obecnie na obszarze Polski stwierdzono 3156 gatunków motyli z 73 rodzin, z czego tylko 164 gatunki to motyle dzienne. Dojrzały owad żyje (w zależności od gatunku) od kilku godzin do kilku miesięcy. Ulotny żywot motyla/ćmy jest metaforą żywotności spektaklu oraz idei. Dekada istnienia Teatru Szwalnia stanowi przyczynek do przyjrzenia się etapom jego rozwoju.
koncepcja i realizacja: Patrycja Terciak

Jazzowy Chór Wytwórni
Jazzowy Chór Wytwórni istnieje od 2012 roku. To grupa wokalistów powstała z inicjatywy dyrygenta Macieja Salskiego i działająca przy łódzkim klubie Wytwórnia, którego scena gości polskie i zagraniczne gwiazdy muzyki. Oryginalne połączenie głosów i osobowości, jak również niebanalny repertuar sprawiają, że brzmienie Jazzowego Chóru Wytwórni jest zgoła odmienne od większości klasycznych chórów. Artyści bawią się muzyką, przy okazji starając się dawać radość słuchaczom. W repertuarze chóru znajdują się opracowania muzyki jazzowej, popowej oraz gospel, zarówno a cappella jak i z towarzyszeniem fortepianu, bądź większych składów instrumentalnych.

Spektakle: 
„Bóg”
Spektakl na motywach powieści „Bóg rzeczy małych” Arundhati Roy to opowieść o trudnej i pełnej cierpienia miłości, wyrzeczeniach i ofiarach jakie ze sobą niesie. Główni bohaterowie, para bliźniąt, Rahel i Estha przywołują pełne smaków i zapachów obrazy z dzieciństwa. Wspominają matkę, Ammu, która rozbita po nieudanym małżeństwie, wróciła do rodzinnego domu w Ajemenem, małym miasteczku na zachodzie Indii. Przez pryzmat odkrytej tajemnicy, historia minionych lat rysuje stracone przez brutalną ingerencję dorosłych, pełne obaw i rozpaczy dzieciństwo, i jego wpływ na późniejsze życie bliźniąt. Tekst porusza przede wszystkim problem dyskryminacji kobiet w Indiach. Na poziomie prawnym, społecznym, kulturowym i politycznym wciąż są obywatelkami drugiej kategorii, podobnie jak przedstawiciele niższych kast. Dyskryminacja ze względu na płeć i pochodzenie jest przyczyną tragedii, które spotykają bohaterów i bohaterki powieści.

reżyseria, scenariusz: Marcin Brzozowski
muzyka wykonywana na żywo: Barbara Drążkowska, B. C. Manjunath
bsada: Anna Bolewska, Anna Bieżyńska, Anna Biernacik, Mateusz Więcławek, Mateusz Czwartosz, Oskar Borkowski
kostiumy: Paulina Ptasznik
czas trwania: 90 min
Spektakl został dofinansowany w ramach projektu Dotknij Teatru 2017.

„Łysa śpiewaczka”
To błyskotliwa opowieść o hipokryzji oraz powierzchowności relacji międzyludzkich. Sztuka Eugène Ionesco w niezwykle dowcipny sposób pokazuje nam jak niebywale trudno o szczerość i zrozumienie wśród najbliższych ludzi, co prowadzi do nieporozumień czasem tak zawiłych, że aż groźnych. Dramat przypomina współczesnemu widzowi o potrzebie rozmowy, bliskości z drugim człowiekiem, którą skrywamy pod płaszczykiem kreacji własnego wizerunku. Tekst pełen komizmu i groteski, opowiada o samotności w świecie ludzi, którzy nie potrafią lub nie chcą się z niej uwolnić.

reżyseria: Ewa Mirowska
obsada: Joanna Osyda, Ewa Łukasiewicz, Monika Badowska, Mariusz Słupiński, Konrad Korkosiński, Łukasz Chmielowski
Spektakl został dofinansowany w ramach projektu Dotknij Teatru 2016.

„Dwa pokoje”
Byt nie zwraca się do nas jako całość, lecz poprzez konkret egzystencjalny, drobiny znaczące (…). W jaki sposób coś istnieje, przerywa milczenie bytu i apeluje do naszego rozumienia. A być może również pomaga nam zrozumieć samych siebie (…). Na te zagadnienia próbujemy odpowiedzieć w akcji performatywnej. Przez drobiny opowiadamy losy ludzi, którzy w łódzkim getcie spędzili odcinek swojego życia. Próbujemy szkicować z pamięci przeszłość. Taki rysunek jest jakby dwoistą uwagą lub uważnością na to, co pochodzi z przeszłości (i w tym procesie bywa, że się upublicznia) i uważnością na siebie samych, do których prywatnie to coś przychodzi. O wartości tych rysunków przesądza fakt, że udało się powiązać i przepleść prywatne z publicznym, wyrozumowane z intuicyjnym, przypomniane z odczuwanym. Akcja „Dwa pokoje” jest interdyscyplinarnym zdarzeniem poświęconym pamięci Litzmannstadt Getto. Wskazujemy te obszary topografii, które ze względu na ich bolesną, niejednoznaczną, historię, są zapomniane lub pomijane milczeniem. Wyznaczamy te obszary historii Litzmannstadt Getto, które dotychczas pozostawały obecne wyłącznie w archiwach.

koncepcja i realizacja: Weronika Fibich, Ewa Łukasiewicz

„Wieczór Tischnerowski”
Wieczorowi Tischnerowskiemu towarzyszy idea stworzenia – w ramach wydarzenia teatralnego – radosnego, budującego więź, otwartego na wymianę międzypokoleniową spotkania nawiązującego do tradycyjnego góralskiego posiadu – spotkania górali przy opowieściach, muzyce i… gorzałce. Wieczór Tischnerowski to zdarzenie, w którym spektakl teatralny – inspirowany „Filozofią po góralsku”, będzie pretekstem i wstępem do przywołania wspomnień o ks. Józefie Tischnerze – jego poczuciu humoru, pięknej i silnej osobowości.

reżyseria, scenariusz: Marcin Brzozowski
obsada: Diana Krupa, Aleksandra Przesław, Marianna Zydek, Cezary Kołacz, Tomasz Marczyński, Dominik Ochociński, Michał W. Styczeń oraz Kamil Wodka.

opis wydarzenia: materiał nadesłany/pi
zdjęcie: materiały organizatora 
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.