Książki na telefon | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 7 =

Książki na telefon

Nawet 40 procent księgarni może upaść w czasie epidemii koronawirusa. Wspiera je ogólnopolska akcja "Książka na telefon". Ma ona ułatwić kontakt czytelników z lokalnymi księgarniami stacjonarnymi działającymi na terenie Polski w celu dokonania zakupu na odległość. W akcję zaangażowały się też placówki z Łodzi i województwa łódzkiego.
Jak wynika z badania przeprowadzonego w dniach 17–22 marca wśród właścicieli 100 księgarń stacjonarnych, nawet ponad 40 proc. placówek w Polsce może upaść z powodu epidemii. Jedynie niespełna 10 proc. właścicieli odpowiedziało przecząco na pytanie: "Czy księgarni grozi bankructwo, jeśli stan epidemii potrwa do połowy kwietnia?". Blisko 50 proc. odpowiedziało, że jest to możliwe.

Księgarnie stacjonarne to nie tylko sklepy z książkami – w 2019 roku zorganizowały one co najmniej 1000 bezpłatnych wydarzeń literackich dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów – przekonują organizatorzy akcji, OSDW Azymut. Lokalne księgarnie stacjonarne to najczęściej małe firmy rodzinne – w przeciwieństwie do sieci większość z nich, ze względu na drastyczny spadek sprzedaży książek, nie przetrwa epidemii. 

"Zdajemy sobie sprawę, że obecny kryzys dotyka nas wszystkich, ale jeśli planujesz kupić książki – zamów je w najbliższym czasie w lokalnej księgarni (to najlepszy sposób na wsparcie tych miejsc)" – można przeczytać w zachęcie umieszczonej na stronie akcji ksiazkanatelefon.pl

Jak to zrobić? Należy wybrać księgarnię z sukcesywnie aktualizowanej listy (zawiera ona opis czy specjalizację danej księgarni, jej adres, dane kontaktowe), a następnie skontaktować się z nią mailowo (o dowolnej porze), telefonicznie lub przez media społecznościowe (w ciągu dnia), informując, że kontakt odbywa się w ramach akcji. Można zapytać o tytuł, którego się szuka lub poprosić księgarzy o rekomendacje (np. poprosić o zdjęcia regałów lub transmisję live z księgarni!). Wszystkie księgarnie biorące udział w akcji realizują wysyłki na terenie całego kraju

Większość księgarń biorących udział w akcji pracuje w tej chwili w bardzo okrojonym składzie (zazwyczaj to po prostu 1 osoba) – ogranicza kontakt międzyludzki do minimum. Organizatorzy akcji zapewniają, że księgarnie podlegają zaleceniom zachowania higieny i bezpieczeństwa zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Do akcji wciąż mogą przyłączać się lokalne (np. osiedlowe, regionalne) punkty mikrosieci księgarń, dla których głównym obszarem jest działalność w księgarniach stacjonarnych zlokalizowanych w niewielkich miejscowościach (w wielu miejscach w Polsce są to jedyne działające na co dzień księgarnie stacjonarne).

Z Łodzi i województwa łódzkiego w akcji udział biorą m.in.:
- Słowosfera z Aleksandrowa Łódzkiego,
- Papirus z Brzezin,
- Księgarnia Skład Główny z Koluszek, 
- Księgarnia Ossolineum z Łodzi
- Księgarnia Odkrywcy z Łodzi,
- Księgarnia Mikołajewscy z Pabianic,
- Księgarnia Aldyn z Zelowa,
- Księgarnia Pan Tadeusz ze Zgierza
- Księgarnia "Z prawdziwego zdarzenia" ze Zgierza


mat. prasowe / łk

Kategoria

Inne
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.