Literacka gra miejska | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 5 =

Literacka gra miejska

Recepta na bestseller to gra miejska wykładowczyń UŁ z Wydziału Filologicznego. Stworzyły grę miejską, która polega na odkrywaniu Łodzi Literackiej. Można wziąć w niej udział przez cały październik. 
Doktor Karolina Kołodziej i doktor Katarzyna Badowska będą również przewodniczkami dwóch spacerów literackim szlakiem miasta - najbliższy 13.10. Zapraszają w imieniu Zakładu Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski UŁ. 

Od zawsze marzyłeś o napisaniu powieści. Masz ogromny apetyt na artystyczny i komercyjny sukces. Pewne wydawnictwo obiecało wydać Twój debiut, ale postawiło jeden warunek – Twoja powieść musi opisywać Łódź. Ta propozycja wydawała Ci się początkowo dziwna, ale redaktor przypomniał Ci, że rozgrywające się w Łodzi książki Katarzyny Bondy, Magdaleny Witkiewicz czy Krzysztofa Beśki zyskały status absolutnych bestsellerów. Każdy z tych autorów przed przystąpieniem do pracy przeprowadził wnikliwy – jak to określił redaktor – „risercz” na temat miasta, podobnie zresztą jak 120 lat temu Władysław Reymont, zanim napisał Ziemię obiecaną. – Ty też powinieneś najpierw odkryć fenomen Łodzi i poszukać inspiracji w jej żywej tkance! – przekonał Cię wydawca.

Powyższy tekst to wprowadzenie do „Recepty na bestseller” czyli literackiej gry miejskiej, na którą zapraszamy wszystkich łodzian w październiku. Przez cały miesiąc, w dowolnym momencie, będzie można włączyć się do gry, odwiedzić kilkanaście miejsc związanych z literaturą w Łodzi (m.in. biblioteki, muzea i instytucje kultury, czy księgarnię z tradycjami), poznając tam łódzkie dziedzictwo literackie i rozwiązując tematyczne zagadki. Udział w grze jest bezpłatny, a dla uczestników przewidziane są nagrody, oczywiście związane z literaturą.

Uzupełnieniem gry są dwa spacery szlakiem literackim po Łodzi, prowadzone przez Katarzynę Badowską i Karolinę Kołodziej, twórczynie scenariusza gry i autorki „Przewodnika literackiego po Łodzi”. Spacery odbędą się w dwie niedziele - 29.09 (start sprzed pomnika jednorożca) i 13.10 (start ze Starego Rynku). Oba spacery rozpoczynają się o godz. 12.00.

Centrum REGIO to stowarzyszenie, działające w Łodzi już od 10 lat. Prowadzimy wycieczki, organizujemy gry miejskie, wydajemy tematyczne przewodniki po mieście i okolicach. Promujemy łódzkie dziedzictwo, w tym to przemysłowe, filmowe, czy literackie. W 2017 r. wydaliśmy „Przewodnik literacki po Łodzi”.
Organizator: Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju REGIO

Partnerzy: Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Wojewódzka, Biblioteka Miejska w Łodzi, Centrum Dialogu, Archiwum Państwowe, Muzeum Miasta Łodzi, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Stowarzyszenie Przyjaciół Starego Miasta, Łódzka Organizacja Turystyczna, Księgarnia Światowid, Centrum Turysty Księży Młyn

Projekt "Literacka gra miejska" jest dofinansowany ze środków zadania Miejski Program Mikrograntów 2019 finansowanego ze środków Budżetu Miasta Łodzi oraz Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 realizowanego przez Centrum OPUS.

Dodatkowe informacje: Maciej Kronenberg (koordynator projektu)
T 693 400 228
E kronenberg@regiocentrum.pl

Opis wydarzenia i zdjęcia: Materiały organizatora