Noc Muzeów 2021 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 1 =

Noc Muzeów 2021

Organizatorzy święta łódzkiej kultury podobnie jak w poprzednim roku stawiają na spotkania wirtualne. Choć obostrzenia łagodnieją, a muzea oraz galerie mogą pozostać otwarte i przyjąć niewielką liczbę osób (1 na 15 m2, w reżimie sanitarnym), to zachęcają jednak do odwiedzin online.
- Mamy nadzieję, że będzie to już ostatnia Noc Muzeów odbywająca się w sposób symboliczny, instytucje ze względu na ograniczenia covidowe, tak realnie nie są w stanie przyjąć tylu chętnych jak w latach ubiegłych. Zatem proponujemy przede wszystkim cieszenie się propozycjami online, których mam ponad trzydzieści i kontaktowanie się z muzeami i innymi miejscami, by ustalić, w jakiej formule będą Państwo mogli odwiedzić poszczególne miejsca. Wszyscy musimy uzbroić się w cierpliwość i potraktować ofertę online związaną z Nocą Muzeów jako zachętę do odwiedzenia instytucji kultury po 29 maja, gdy będziemy mieli już nieco luźniejsze restrykcje pandemiczne - mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta.

W internecie zobaczymy filmy o sztuce socrealistycznej, o więziennych grypsach, tańce ludowe pokaże Zespół Pieśni i Tańca Łódź, będzie można zobaczyć starożytne biblijne papirusy czy zajrzeć do łódzkiej Dętki. Przed nami także prezentacja plakatów mistrzów takich jak Franciszek Starowieyski, Michał Batory, Andrzej Pągowski czy Rafał Olbiński. O sztuce cyfrowej opowie łódzki artysta Józef Robakowski.Noc Muzeów na Facebooku


Szukajcie relacji z łódzkich muzeów i galerii za pomocą (poniżej oznaczonych) fan page’ów.

 
@Muzeum Miasta Łodzi

Obejrzyjcie relacje filmowe, które będą poświęcone m.in. przestrzeniom Pałacu w tym jadalni czy buduarowi pani domu, multimedialnej wystawie "Łódź w Europie, Europa w Łodzi. Ziemia obiecana wczoraj i dziś ", Muzeum Sportu i Turystyki czy kanałowi Dętka, który cieszy się wielką popularnością.

 
@Centralne Muzeum Włókiennictwa

Relacje wideo z wystaw: „Ziemia (P)oddana”, „Działy Otwarte. Działy Zamknięte” i „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”.

 
@Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Zaprasza na relację online pt. "Kod tajemniczych soc-obrazów". Będzie to spotkanie z malarstwem socrealizmu, połączone z odkrywaniem tajemnic magazynów Muzeum. Ponadto zaplanowane są wejścia na żywo poświęcone wystawie „Grypsy wczoraj i dziś”, (przygotowanej we współpracy ze służbą więzienną), historii placu kościelnego w Łodzi oraz podziemiom Czerwonego Domku (miejsce kaźni getta).

 @Centrum Nauki i Techniki EC1

Przekona, że zabytkowa elektrownia przy ul. Targowej kryje w sobie mnóstwo tajemnic. Czy pracownicy elektrociepłowni spacerowali po Księżycu? Czy kocioł miewał katar? Dlaczego okoliczni mieszkańcy nie przepadali za noworocznymi koncertami w kotłowni EC1? Tego dowiecie się śledząc 15 maja fan page EC1.
 

@Narodowe Centrum Kultury Filmowej

Zaprezentuje wystawę NCKF SPOT. Obok kamer, projektorów i sprzętu filmowego sprzed lat, warto przyjrzeć się kostiumom z filmów takich jak  „Królowa Bona” czy „Barbara Radziwiłłówna”. Kino to potęga wyobraźni a wspominane kostiumy były narzędziami, za pomocą których kreowano niezwykły świat, w którym przeżywaliśmy emocje i wzruszenia.

 
@Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

Rozmowa online z Józefem Robakowskim – pomysłodawcą wystawy „Obrazy cyfrowe: Krzysztof Cichosz / Barbara Konopka / Robert Mainka / Tomasz Mażewski / Wiesław Michalak / Igor Omulecki / Józef Robakowski / Tomasz Wysocki / Witosław Ziemiszewski”

Warsztaty online z ubiegłorocznej edycji „Słownika współczesnych łodzianizmów” i relacja z wystawy w Galerii Re:Medium pt. „Słownik kultury łódz/ludz-kiej” organizowana wspólnie z Festiwalem Designu.

Spotkanie z Arturem Chrzanowskim, autorem prac prezentowanych Galerii Willa pt. „Przypadek Łodzi”.

 
@Poleski Ośrodek Sztuki

Odautorskie oprowadzanie online po indywidualnej wystawie Marianny Kraski zatytułowanej „Miniatury". Na cykl „Miniatury" składa się 12 niewielkich prac malarskich, skupiających się na wycinku ludzkiej twarzy, który w ostatnim czasie jest oglądany przez nas najczęściej, czyli na oczach.

 
@Centrum Dialogu

"Marek Edelman. Człowiek" - to hasło przewodnie, wokół którego Centrum przedstawi narrację w tegorocznej Nocy Muzeów. Odbędzie się wirtualne oprowadzanie po wystawie i prezentacja wspomnień o Marku Edelmanie takich osób jak: Janina Ochojska, Bereś, Burnetko, Irena Jaros.


@Dom Literatury

Wirtualne oprowadzanie po kamienicy Konrada Haessnera, w której mieści się Dom Literatury - Roosevelta 17. To jedna z najpiękniejszych łódzkich kamienic. W trakcie jej rewitalizacji odkryto niezwykłe polichromie.  Poznacie historię miejsca, detale architektoniczne i zakamarki.

 
@Kościół Ewangelicznych Chrześcijan Woda Życia

Relacja z wystawy poświęconej Biblii, przedstawiająca historię jej powstania, a także 2000 lat historii tłumaczeń i przekładów - aż do dzisiejszych czasów. Wystawa gromadzi także kopie starych papirusów i pergaminów w językach oryginalnych - hebrajskim i greckim, jak również księgi - najstarsza oryginalna księga Biblii jest z 1650 i 1714 roku.

 
@Bałucki Ośrodek Kultury

CT Lutnia zaprasza na spotkanie z malarstwem Josepha Williama Turnera, który jest uważany za prekursora impresjonizmu. O godz. 14 .00 rozpocznie się spotkanie w plenerze Skwer (za budynkiem) i warsztaty malarskie dla dzieci.

Wirtualne oprowadzanie po wystawie "Patyczaki - Jadwiga Janus". Na zwiedzanie wystawy zaprasza  artystka teatralna, stypendystka Prezydent Miasta Łodzi, Marynia Janus.

 
@Centrum Edukacji Kulturowej na Żubardzkiej

O godz. 11.00 rozpoczną się warsztaty plastyczne inspirowane muzyką „Co nam w Duszy gra”, a o godz. 16.00  akcja plastyczna dla członków Maestro +  polegająca na wspólnym malowaniu obrazu z zastosowaniem techniki pouringu pt. "Dookoła Maj...".

 
@Centrum Kultury Młodych

Wirtualny spacer prowadzony przez Grzegorza Nowaka pt.: "Kulisy, Kreacja, Dokumentacja" na podstawie Twórczości Agaty Dudy - Gracz.

Archipelag Ginących Wysp - wirtualna podróż z narracją po indonezyjskiej wyspie Jawa. Migawki z podróży naszego kolegi Piotra Sarnika.

Wystawa pt.: " TAJSA wczoraj i jutro" - instalacja Krzysztofa Gila. Prelekcja z kontekstem historycznym dotycząca wystawy prac autora na temat historii Romów w Europie.

"Nakręceni Folklorem" - Polskie Tańce Narodowe - prezentacja artystyczna Zespołu Pieśni i Tańca "Łódź" na scenie w Centrum Kultury Młodych.

 
@Art. Inkubator – Fabryka Sztuki

Prezentacja biznesów kreatywnych, które rezydują w Art_Inkubatorze.

Poznajcie kreatywnych łodzian, ich historie, rozwój biznesowy oraz plany na przyszłość.

 
@Ośrodek Kultury Górna

Wirtualna wystawa i wernisaż prac Joanny Biskup-Miś. Wernisaż transmitowany będzie za pośrednictwem YouTube.

 
@Teatr Powszechny

Prezentacja plakatów Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych - tworzonych przez wybitnych artystów, takich jak m.in. Franciszek Starowieyski,Michał Batory, Andrzej Pągowski, Rafał Olbiński, Lex Drewinski, Waldemar Świerzy.

@ Stowarzyszenie-Śpiewacze-im-St-Moniuszki-w-Łodzi

Koncerty online Stowarzyszenia Śpiewaczego im. St. Moniuszki, które będą odbywać się się o godz.: 20.00, 21.00, 22.00 i 24.00. Prezentacja  historii, trofeów i nagrań.

@ Klub Miłośników Starych Tramwajów

Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi  zaprasza po raz kolejny na zajezdnię Brus na spotkanie z historią łódzkiej komunikacji miejskiej.


Dodatkowa informacja od Muzeum Miasta Łodzi:

1. Dzień 15.05 (sobota) będzie dniem bezpłatnego wstępu do siedziby głównej Muzeum Miasta Łodzi oraz na wystawę Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej, która jest prezentowana w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej,
        - bezpłatna sobota związana jest z ideą nieodpłatnego udostępnienia zwiedzającym Muzeów do zwiedzania w Noc Muzeów. Z uwagi na obowiązujące obostrzenia wywołane pandemią zwiedzanie w większych grupach nie jest możliwe.
        - z uwagi na wymóg zwiedzania z uwzględnieniem reżimu sanitarnego, Muzeum powinno być udostępnione zwiedzającym wyłącznie w godzinach otwarcia, tj. 11:00 - 19:00.
        - dodatkowym (nowym) elementem udostępnionym zwiedzającym będzie przypałacowy ogród (zapewnienie kontroli nad zwiedzającymi może być realizowane wyłącznie w godzinach otwarcia Muzeum tj. 11:00-19:00).  
2. Muzeum przygotuje materiał filmowy z udziałem kuratorów wystaw w wybranych przestrzeniach, tj.:
         - multimedialna wystawa Łódź w Europie. Europa w Łodzi, która po raz pierwszy będzie zaprezentowana zwiedzającym w Noc Muzeów.
        - wystawa Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej prezentowana w Zatoce Sportu PŁ.
        - kanał "Dętka" - to miejsce zawsze cieszyło się dużą popularnością wśród zwiedzających w trakcie nocy Muzeów. Z uwagi na czas pandemii zwiedzanie możliwe jest wyłącznie on-line.

Materiały te będą na muzealnym fanpejdżu.

materiały prasowe
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.