Płeć w języku | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 1 =

Płeć w języku

Koniec z dowcipami typu: skoro forma męska zawodu brzmi "marynarz", to jak będzie brzmieć forma żeńska? Porozmawiajmy na poważnie o tym jak płeć wpływa na język i odwrotnie. Okazją do rozmowy jest spotkanie z udziałem dr Sylwii Chutnik i dr Iwony Dembowskiej - Wosik w Domu Literatury. 
"Ojczyzna Polszczyzna. Tuwim. Dodaj do ulubionych" to projekt, w którym we wrześniu i październiku będziemy rozmawiać o różnych aspektach języka.

Płeć w języku
Dyskusja, w której wezmą udział dr  Sylwia Chutnik (pisarka, feministaka, literaturoznawczyni) i dr  Iwona Dembowska-Wosik (Zakład Lingwistyki Stosowanej i Kulturowej Uniwersytet Łódzki, lingwistka, lektorka języka polskiego)
Prowadzenie: Klaudia Wojciechowska

Płeć. Wydawałoby się, że to prosta sprawa. Nic bardziej mylnego. Język niejednokrotnie sprawia nam problem albo funduje niespodzianki w kontekście płci. Zwłaszcza język polski.
Czy język bez rozróżnienia płci jest możliwy? Jak rozmawiać w wypadku osób, które są niebinarne płciowo, czyli nie identyfikują się ani z kobietami, ani z mężczyznami. Czy w języku polskim znajdziemy taką formę?
Czy język wyklucza kogoś ze względu na płeć? Jakie formy wykluczają kobiety, a jakie mężczyzn? A może cudzoziemców dziwią jakieś formy w języku polskim? Coś, co jest oczywiste dla nas, niekoniecznie bywa takie dla osób uczących się języka polskiego. A może konkretne formy są niegrzeczne w stosunku do konkretnej płci? 

Pamiętamy o nazwach zawodów, ale literatura to też ogromne pole do zastanowienia się nad płcią. Stereotypami, uprzedzeniami, kliszami. Co literatura polska mówi nam o tych zjawiskach? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w ramach dyskusji "Płeć w języku".

Projekt "Ojczyzna-Polszczyzna. W hołdzie Julianowi Tuwimowi został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury.

Opis wydarzenia i grafika: materiały organizatora