Pomysłodalnia w Muzycznym | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =

Pomysłodalnia w Muzycznym

"Być jak Charlie Chaplin". Fot. mat. prasowa

Po świętach w Teatrze Muzycznym w Łodzi rozpocząć się miała czwarta odsłona Festiwalu OFF-Północna. – Z żalem podjęliśmy decyzję o jej przełożeniu na przyszły rok – mówi Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi. Co w zamian w czasie kwarantanny? M.in. dwa spektakle trójmiejskiej fundacji Pomysłodalnia, powrót do archiwalnych spektakli i rozmowy z artystami. Początek 17 kwietnia.
Kilkanaście wydarzeń zebranych pod wspólnym hasłem „Bądź sobą mimo wszystko”, podobnie jak rozstrzygnięcie III edycji Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty, przesunięte zostały na rok 2021. Zakupione bilety i karnety nie tracą ważności, jeśli jednak ktoś chciałby dokonać zwrotu, to może to zrobić, jednak nie wcześniej niż w dniu, kiedy dane wydarzenie miało się odbyć.

– Z żalem podjęliśmy decyzję o przełożeniu Festiwalu OFF-Północna na przyszły rok. Poprzednie edycje cieszyły się dużą i wciąż rosnącą popularnością, upewniając nas, że spotkania z repertuarem spoza głównego nurtu to znakomita propozycja dla naszej publiczności, dlatego postanowiliśmy wrócić do wybranych spektakli z ubiegłych lat – tłumaczy Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego. Co w zamian w czasie kwarantanny?

Wirtualny projekt festiwalowy OFF/ON, w ramach którego zaprezentowane zostaną przedstawienia z poprzednich edycji festiwalu. Rozpocznie się on 17 kwietnia, w weekend, od którego miał trwać festiwal.

– Zaprosimy fanów repertuaru z nurtu off do podróży w czasie. Proponujemy ponowne spotkanie z najciekawszymi tytułami i twórcami z ostatnich trzech lat – wyjaśnia – zapowiada Krzysztof Wawrzyniak, kierownik artystyczny festiwalu

Muzyczny Wirtualnie 

Archiwalne spektakle opublikowane zostaną na blogu Muzyczny Wirtualnie (tmlodz.com), który stał się internetową siedzibą teatru na czas kwarantanny. W każdy weekend zobaczyć będzie można dwa tytuły.

W piątek, 17 kwietnia, o g. 17.50 zaplanowana jest krótka inauguracja – wstęp od organizatorów przypominający ideę festiwalu. O g. 18.00, opublikowany zostanie pierwszy spektakl „This is not a love song, czyli miłość ci wszystko wypaczy”. Na scenie dwoje czołowych solistów Teatru Muzycznego w Gdyni – Renia Gosławska i Krzysztof Wojciechowski. Twórczy, wszechstronnie uzdolnieni, multiinstrumentaliści, z imponującym dorobkiem artystycznym. Ich spektakl złożony z aranżacji znanych utworów, często rozwiniętych o spontaniczne improwizacje, pokazuje ich nowe sensy, dalekie od stereotypowych wyobrażeń rozumienie miłości: innych partnerów, nowe sytuacje, nieoczekiwane zakończenia i konteksty. Rozmowę z realizatorami spektaklu będzie można obejrzeć również w piątek o g. 19.30.

Kolejny dzień to publikacja spektaklu „Być jak Charlie Chaplin” – zaplanowana na g. 18.00 i spotkanie online z jego twórcami – o g. 19.30. Monodram w wykonaniu Mateusza Deskiewicza, aktora Teatru Muzycznego w Gdyni, to zk olei brawurowa próba zmierzenia się z legendą. Najsłynniejszy komik kina niemego jest od dawna ikoną popkultury, a melonik, laseczka oraz charakterystyczny wąsik to jego szeroko rozpoznawalne atrybuty. I właściwie niewiele więcej wiadomo na temat tego wybitnego artysty – dalej pojawiają się już tylko pytania i wątpliwości. Do dziś próbuje się ustalić, kim był ten genialny aktor, scenarzysta i reżyser. Scenariusz Piotra Wyszomirskiego, napisany współczesnym językiem, konfrontuje osobę i twórczość Chaplina z kondycją dzisiejszego aktora. Porusza nieoczywiste tematy, nie stroniąc od krytycznego spojrzenia na rzeczywistość. Tekst przygotowany został dla konkretnego aktora i daje szerokie pole do ukazania jego scenicznych możliwości.

Spektakle pokazała fundacja Pomysłodalnia podczas Festiwalu OFF-Północna 2017. Każdy z nich będzie można oglądać przez 48 godzin w platformie YouTube, w osobnej zakładce na blogu Muzyczny Wirtualnie i na oficjalnej stronie festiwalu. Szczegóły kolejnych weekendów programu wirtualnej edycji festiwalu prezentowane będą na stronie www.offpolnocna.com.

mat. prasowe / red.

Kategoria

Inne