Powrót do dyktanda | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 3 =

Powrót do dyktanda

Po kilku latach przerwy powróciła inicjatywa organizacji dyktanda, które do niedawna przyciągało miłośników polskiej ortografii z całego kraju.
I Dyktando Trybunalskie odbyło się w 2006 roku, który obchodzono jako Rok Języka Polskiego. Głównym organizatorem była piotrkowska Filia Akademii Świętokrzyskiej. Ponieważ pomysł spotkał się z zaskakująco dużym zainteresowaniem, dyktando zaczęto organizować corocznie i wciąż przybywało chętnych do rywalizacji.

Tak było do 2011 roku, gdy odbyło się VI Dyktando Trybunalskie, w którym rywalizowało najwięcej, bo około 150 osób. Ale wówczas w mediach i internecie podniosła się krytyka, że tekst miał dotyczyć języka polskiego, a przepełniony był obcojęzycznymi słowami i zapożyczeniami. Poważniejszym zarzutem było, że twórczyni dyktanda, wykładowczyni z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, wcale nie jest autorką tekstu, lecz zmiksowała fragmenty dyktand dostępne w internecie. Nic więc dziwnego, że kolejne Dyktanda Trybunalskie cieszyły się stopniowo coraz mniejszym zainteresowaniem. Ostatnie X Jubileuszowe Dyktando Trybunalskie odbyło się w 2015 roku. We wszystkich edycjach wzięło udział około tysiąca osób reprezentujących różne zawody i w różnym wieku (najmłodszy uczestnik miał 10 lat). Zwycięzcami zostawali zarówno emeryci, jak i licealiści.

- To były fajne imprezy -  wspomina dr Daniel Warzocha, uczestnik sześciu i zwycięzca trzech Dyktand Trybunalskich - w miłej atmosferze można było sprawdzić swoją znajomość ortografii języka ojczystego. Nie chodziło przecież o rywalizację, tylko dobrą zabawę. Tym bardziej, że taka zabawa jednocześnie ma walor edukacyjny, tak istotny w czasach, gdy wciąż się śpieszymy, a główną formą posługiwania się pismem są maile i sms-y. Cieszę się, że inicjatywa piotrkowskiego dyktanda wraca.

Po czterech latach przerwy powrócono do pomysłu organizacji otwartych dyktand. Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim oraz piotrkowski Oddział szkół TEB Edukacja są  organizatorami I Dyktanda Piotrkowskiego. W imprezie, która odbędzie się w dniu 8 listopada 2019 roku mogą brać udział osoby mające ukończony 15 rok życia. Szczegółowy regulamin można znaleźć na stronach internetowych „pedagogiczna.edu.pl”, oraz „teb.pl”. Patronat honorowy nad I Dyktandem Piotrkowskim objęło Narodowe Centrum Kultury, a także Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber. Zapraszamy!

Paweł Reising

Kategoria

Inne