Prezenty od redakcji „Kalejdoskopu” | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 5 =

Prezenty od redakcji „Kalejdoskopu”

Foto. Wikipedia / Ilustracja Thomasa Nasta z 1 stycznia 1881, Harpers Weekly

Świąteczny serwis z najważniejszymi wywiadami, które ukazały się na łamach „Kalejdoskopu” w ostatnim półroczu - oto prezent dla naszych Czytelników (także potencjalnych przyszłych) na zbliżające się święta. Zaczynamy 22 grudnia,
Przez kolejne dni serwis powiększany będzie o pełne wersje, dotąd dostępnych tylko w piśmie, rozmów z ważnymi postaciami nie tylko łódzkiej kultury, nowymi głosami w sztuce, bohaterami i bohaterkami naszych okładek. Wierzymy, że zbliżające się świąteczne dni pozwolą na spokojną ich lekturę. Z najlepszymi życzeniami - redakcja „Kalejdoskopu”.


1. CZAS NA LEKCJE NIEUFNOŚCI - rozmowa z Jackiem Dehnelem:

"Wywodzenie wizji świata z „Mein Kampf” łatwo może doprowadzić do spustoszeń, ale w otoczeniu dzienników Klemperera, studium Bullocka, pamiętników gettowych i obozowych lektura ta może być pouczającym doświadczeniem, szczepionką przeciwko populizmom. Przynajmniej częściową".

http://www.e-kalejdoskop.pl/literatura-a215/czas-na-lekcje-z-nieufnosci-r6097



2. SKĄD ZŁO? - rozmowa z Agnieszką Więdłochą:

"Tematy duchowości i religii pozostawię komuś innemu, dodam tylko, że dla mnie w świecie tego spektaklu duchowość w zasadzie nie istnieje lub odcięta jest od źródła. Są tylko ludzie, którzy w coś wierzą i ta wiara powoduje narastanie zła, bo nie potrafią się zatrzymać".

http://www.e-kalejdoskop.pl/teatr-a214/skad-zlo-r6092

3. OD ROCKMANA DO RABINA, CZYLI TAM I Z POWROTEM - rozmowa z Symchą Kellerem

"Brakuje nam w Polsce liderów, mistrzów, takich jak Jan Nowak-Jeziorański, Jan Karski czy ksiądz Józef Tischner, Jan Paweł II. Ich poglądy były jednoznaczne, z odwagą piętnowali pewne zachowania. Zostało nasze pokolenie, a za nami nie ma żadnego duchowego zaplecza. Nie ma lidera, do którego można przyjść z pytaniem: „co mam robić” - przyznaje SYMCHA KELLER, wieloletni przewodniczący Gminy Żydowskiej w Łodzi, który wraca do grania muzyki."

http://www.e-kalejdoskop.pl/muzyka-a212/od-rockmana-do-rabina-czyli-tam-i-z-powrotem-r6098

4. ŁATWIEJ OBURZAĆ SIĘ NIŻ ZROZUMIEĆ SZTUKĘ - rozmowa z ks. Waldemarem Sondką, twórcą i dyrektorem obchodzącego 30-lecie Teatru Logos

– Gruntownie pojęte przewodnictwo w kulturze jest w istocie przewodnictwem duchowym. Dobry przewodnik duchowy to człowiek, który potrafi słuchać, odczytywać znaki czasu i kierować się duchem, nie literą"

http://www.e-kalejdoskop.pl/teatr-a214/latwiej-oburzac-sie-niz-zrozumiec-sztuke-r6094

5. W PAMIĘCI ROZDĘCI - rozmowa z Jerzym Stuhrem.

"– Polacy mają kompleks tożsamości – nie bardzo wiedzą, kim są. Czy jesteśmy Europejczykami, czy do Europy nam daleko? Jakiej jesteśmy proweniencji – folwarczno-chłopskiej czy szlachecko-folwarcznej?"

http://www.e-kalejdoskop.pl/teatr-a214/-w-pamieci-rozdeci-r6093


6. MUSIMY MIEĆ GRUBĄ SKÓRĘ, ALE WNĘTRZE ZACHOWAĆ WRAŻLIWE - rozmowa z Zuzanną Zielińską, laureatką reaktywowanej nagrody 'Kalejdoskopu" dla młodego aktora za kulturę słowa

"– Moi rodzice są łódzkimi restauratorami. Mogłam edukować się w tym kierunku bądź studiować kierunki związane z biznesem, aby pójść w ich ślady. Ja jednak zawsze idę trochę pod prąd, taką mam naturę. W aktorstwie fascynuje mnie to, że każdy pokaz tego samego spektaklu niemal zawsze czymś się różni. Jest wypadkową różnych energii pojedynczych aktorów oraz sytuacji życiowych. Właściwie od dziecka wiedziałam, że chcę iść tą drogą"

http://www.e-kalejdoskop.pl/teatr-a214/musimy-miec-gruba-skore-ale-wnetrze-zachowac-wrazliwe-r6091

7. PROSTA MUZYKA JEST NAJTRUDNIEJSZA - rozmowa z Arturem Zagajewskim.

– Gdybym pozostał tylko w warstwie czysto dźwiękowej, moje utwory byłyby jedynie sprytną i zgrabną układanką. A ja szukam treści – mówi zwycięzca 64. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów w Palermo, łodzianin pochodzący z Tomaszowa Mazowieckiego, nominowany właśnie do Paszportów Polityki 2017.

http://www.e-kalejdoskop.pl/muzyka-a212/prosta-muzyka-jest-najtrudniejsza-r609

8. ODPALMY MUZYCZNĄ MASZYNĘ - rozmowa z Aleksandrą Chciuk

"Nie myślę o sobie jako o artystce awangardowej. Ale jeśli się wpisuję w to określenie, to się cieszę, bo forma eksperymentalna jest mi bliska. Staram się przekraczać ograniczenia, konwencje – to, co już zasłyszałam lub zobaczyłam, jest dla mnie przeszłością. Zawsze trzeba iść krok dalej.
Eksperymenty mogą być udane lub nieudane."

http://www.e-kalejdoskop.pl/muzyka-a212/odpalamy-muzyczna-maszyne-r6096

9. CHCĘ ZOSTAWIĆ ŚLAD W DUSZY - wywiad z Anita Lipnicka​, rozmawia Justyna Muszyńska-Szkodzik​

– Dziś sława stała się celem samym w sobie, ludzie są znani z tego, że są, nie dlatego, że coś sobą reprezentują. Liczy się obecność w mediach, liczba „lajków” na portalach, czysta statystyka. Żadna treść intelektualna czy emocjonalna - mówi wokalistka.

http://www.e-kalejdoskop.pl/muzyka-a212/anita-lipnicka-chce-zostawic-slad-w-duszach-r6104

– Dziś sława stała się celem samym w sobie, ludzie są znani z tego, że są, nie dlatego, że coś sobą reprezentują. Liczy się obecność w mediach, liczba „lajków” na portalach, czysta statystyka. Żadna treść intelektualna czy emocjonalna –

Kategoria

Inne