Przyszłość boli - FŁ4K | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =

Przyszłość boli - FŁ4K

"DzzZa/przyszłość boli tylko raz"  to spektakl w reżyserii Mariusza Zaniewskiego, przygotowany specjalnie dla Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Spektakl zobaczymy w ART_Inkubatorze w Fabryce Sztuki. 
Żyjemy w świecie pozornej wrażliwości i powierzchownego humanizmu. Wzruszamy się internetowymi obrazkami, jednocześnie bezrefleksyjnie konsumując efekty czyjejś niewolniczej pracy. Czy umierająca z zimna dziewczynka z zapałkami jest w stanie zwrócić naszą uwagę na możliwą katastrofę? W swoim spektaklu DzzZa/przyszłość boli tylko raz Mariusz Zaniewski przygląda się zagrożeniom współczesności, bohaterami swojego tekstu czyniąc dzieci. Premiera już dziś na Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

– XXI wiek jeszcze się nie rozpoczął żyjemy mentalnością wieku XX, wierząc w siłę konsumpcji, energię kopalnych paliw, praktyczność plastikowych opakowań, archaiczny model edukacji i zatrudnienia – mówi Mariusz Zaniewski. – Czy przygotowujemy świat dla naszych dzieci, czy liczymy, że to dopiero one zmienią ludzkości kurs ku katastrofie? – pyta reżyser.

W spektaklu DzzZa/przyszłość boli tylko raz grupa dziecięcych bohaterów spróbuje wziąć sprawy w swoje ręce. Dziewczynka z zapałkami, syn bogacza i chłopiec z pakistańskiej fabryki dywanów we wspólnej misji, mimo dzielących ich różnic, wynikających z rasy, wyznania, urodzenia, sytuacji ekonomicznej. Czy uda im się rozpoznać zagrożenia i zapobiec im?

– Proszę się nie obawiać, to nie będzie spektakl edukacyjny – zapewnia Zaniewski. – Figury bohaterów to tylko pretekst do rozmowy o naszym uwikłaniu w system, w którym krzywdzimy siebie nawzajem, gdzie jedni cynicznie korzystają z owoców wyzysku, natomiast inni ratują się odwracając wzrok – dodaje.

W obsadzie: Dawid Ptak, Jan Romanowski, Łukasz Schmidt, Maciej Hązła, Malina Goehs. Choreografię opracowuje Krystyna Lama Szydłowska, scenografię – Marta Śniosek-Masacz, a za muzykę odpowiedzialny jest Piotr Łukaszewski.

Spektakl powstał w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Premierowo zaprezentowany zostanie na scenie ART_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi 11 września o g. 19.00.

Opis spektaklu i zdjęcie: materiały organizatora