Robot wita was | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 3 =

Robot wita was

Mediateka 800 - lecia to w założeniu multimedialna biblioteka, łącząca cechy innowacyjnego centrum kultury i nauki, w którym można z taką samą łatwością przeczytać książkę, pograć w gry komputerowe lub planszowe, nawet napić się kawy w bibliotecznej kawiarni. Pisze Anna Szumacher. 


Mediateka 800-lecia w Piotrkowie Trybunalskim powstała w czerwcu tego roku – to współczesna wersja Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Próchnika. Decyzję o budowie Mediateki podjęto w 2017 roku, gdy miasto obchodziło szumny jubileusz. Nowoczesny budynek i zastosowane w nim nowe technologie łączą się tu z tradycyjnym księgozbiorem.

Jak nowe i stare współgra ze sobą, sprawdzamy pół roku po wielkiej przeprowadzce. Jeszcze na etapie powstawania nowej siedziby biblioteki prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak wspominał, że w dobie zanikania relacji międzyludzkich władze miasta chcą stworzyć miejsce integracji pokoleniowej i międzypokoleniowej, w którym wszyscy mogliby poszerzać swoje horyzonty i rozwijać pasje. Już przy wejściu wita nas… robot Euzebiusz, który potrafi odpowiedzieć na podstawowe pytania i skierować do wypożyczalni.
Miejska Biblioteka Publiczna powstała w 1923 roku i zajmowała jedną z sal piotrkowskiego magistratu. Jej zbiory liczyły wtedy zaledwie nieco ponad trzy tysiące egzemplarzy. Pierwsza przeprowadzka objęła bibliotekę w 1967 roku, gdy wraz z Biblioteką Powiatową zostały przeniesione do wyremontowanej XVIII-wiecznej synagogi przy ul. Jerozolimskiej. Tam pozostała aż do 2019 roku. Jednak biblioteka nie może stać w miejscu i dobrze, że potrafi dostosować się do współczesnych czasów i wymagań swoich użytkowników. Tak, użytkowników, a nie tylko czytelników. Dlatego instytucja zyskała miano Mediateki – by uzmysłowić, że biblioteki XXI wieku to nie tylko rzędy książek.

Anna Szumacher 

- - 

Cały artykuł do przeczytania w "Kalejdoskopie" 12/19. Do kupienia w Łódzkim Domu Kultury, punktach Ruchu S.A., Kolportera, Garmond-Press w salonach empik i łódzkiej Księgarni Ossolineum (Piotrkowska 181). A także w prenumeracie (w opcji darmowa dostawa do wybranego kiosku Ruchu): TUTAJ

Możecie też słuchać naszych najlepszych tekstów w interpretacjach aktorów scen łódzkich, z Łodzią i regionem związanych na platformie "Kalejdoskop NaGłos": TUTAJ

Kategoria

Inne