Seryjni poeci - Owczarek i Robert | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 3 =

Seryjni poeci - Owczarek i Robert

W cyklu "Seryjni poeci" zapraszamy na podwójne, a nawet potrójne spotkanie z poetami w Łódzkim Domu Kultury. Podwójne bo gościć będziemy Macieja Roberta z tomem "Superorganizm" i Przemysława Owczarka z "Ekotonem". Potrójne, bo rozmowę poprowadzi Piotr Grobliński.
Maciej Robert, łodzianin, rocznik 1977. Opublikował sześć książek poetyckich i jedną eseistyczną. Laureat nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej; filmoznawca, krytyk literacki (publikuje m.in. w "Miesięczniku ZNAK", "Nowych Książkach", "Polityce", od 2019 r. wicedyrektor @Domliteratury, stały felietonista miesięcznika "Kalejdoskop".  W "Superorganizmie" powraca do dykcji znanej z "Collegium Anatomicum" i "Księgi meldunkowej". W krótkich i z pozoru prostych utworach opowiada historie pełne znaczeń. Nowym i ważnym tematem tej poezji, który autor przerabia w nieoczywisty sposób, jest - informuje wydawca - ojcostwo.

Przemysław Owczarek, łodzianin, rocznik 1975. antropolog kultury, historyk, muzealnik, pisarz, animator, redaktor. Laureat licznych konkursów poetyckich i autor siedmiu tomów poezji tłumaczonych na kilka języków, w  tym  wielogatunkowego poematu prozą poświęconego Łodzi "Miasto do zjedzenia", za tom próz poetyckich "Cyklist" (Wydawnictwo Kwadratura) nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia (2010). W latach 2016-2019, dyrektor Domu Literatury w Łodzi. „Ekoton” Przemysława Owczarka to alchemiczna i heretycka pielgrzymka, inicjacja w śmierć, by zjednoczyć się ze zwierzętami, roślinami i materią nieożywioną. To podróż pograniczem różnych ekosystemów, w tracie której uprawia się poetycką kabałę rupieci, mar i wnikania w mroczny mózg puszczy. Przewodnikami na tej ścieżce są kruk i czarny kot, sarni kozioł ofiarny i jeleni byk, duchy Leśmiana, Przybosia, Jaskuły i surrealistów. "Ekoton" to najbardziej osobista książka Owczarka, który czterdziestoma czterema wierszami kończy czterdzieści cztery lata.

Piotr Grobliński - poeta, dziennikarz, publicysta kulturalny. Urodzony w 1966 roku w Łodzi. Jako poeta i recenzent debiutował w 1986 roku w „Odgłosach”. Opublikował sześć tomików poetyckich: "Błękitne lustro aksjologii" (1990), "Filozoficzne aspekty tramwaju" (1995), "Zgodnie z regułą splotów" (1997), "Festiwale otwartych balkonów" (2005), "Inne sprawy dla reportera" (2012), "Karma dla psów" (2019). Pracuje w Łódzkim Domu Kultury jako redaktor wydawnictwa Kwadratura. Publikuje felietony, recenzje i reportaże. Jego zawodową specjalnością jest prowadzanie spotkań z ludźmi kultury.

KIEDY: 12.11, godz. 18
GDZIE: sala 221, ŁDK, ul. Traugutta 18