Słuchanie Starego Polesia: rezydencje artystyczne | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =

Słuchanie Starego Polesia: rezydencje artystyczne

"Słuchanie Starego Polesia" to cykl pięciodniowych rezydencji artystycznych z udziałem uznanych polskich artystek i artystów dźwiękowych spoza Łodzi. Ideą jest międzyśrodowiskowa wymiana doświadczeń, energii i wizji, a przede wszystkim stworzenie trzech słuchowisk inspirowanych dziedzictwem kulturowym, klimatem i specyfiką Starego Polesia. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Radio Kapitał, a kuratorami - Justyna Banaszczyk i Darek Pietraszewski.
Celem rezydencji jest współpraca pomiędzy zaproszonymi artystkami i artystami (Edyta Jarząb, Paweł Kulczyński i Martyna Poznańska), studentkami i absolwentkami Pracowni Audiosfery łódzkiej ASP, a także niezależnymi twórcami dźwiękowymi z Łodzi, wyłonionymi w ramach open call - otwartego naboru. Cykl rezydencji dźwiękowych rozpoczyna działalność Radia Kapitał w Łodzi - pierwszego społecznościowego radia w Polsce, które właśnie obchodziło pierwsze urodziny, a którego powstanie związane jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Czerpiąc z dorobku XIX-wiecznej wielokulturowej historii miasta, współczesnych procesów kształtujących jego charakter i tożsamość, a także industrialnej przeszłości, chcemy stworzyć przestrzeń do otwartego, interdyscyplinarnego i kulturotwórczego dialogu. Projekt rezydencyjny będzie realizowany w Studio Radia Kapitał Łódź, mieszczącym się w Społecznym Domu Kultury "Miejsce Spotkań". Wsparcie sprzętowe zapewniła nieodpłatnie instytucja z Rotterdamu - niezależne centrum kultury WORM oraz Radio Żak. Słuchowiska zostaną zaprezentowane w Poleskim Ośrodku Sztuki, a następnie wyemitowane na antenie Radia Kapitał. 

Pierwsza rezydencja dźwiękowa rozpoczyna się już 21 września, gościnią będzie Edka Jarząb, która już pierwszego dnia poprowadzi z łódzkimi twórcami i twórczyniami warsztaty z tzw. głębokiego słuchania wg. szkoły Pauline Oliveros.

Edka Jarząb - performerka i artystka dźwiękowa. Używa głosu jako tworzywa, poszukuje pokładów przedjęzykowej energii i śladów zdarzeń w pamięci ciała, które odczytuje i przetwarza z pomocą elektroniki. Swoje działania dźwiękowe: warsztaty i słuchowiska prezentowała m.in.: podczas wystawy „Zjednoczona Pangea” w Muzeum Sztuki w Łodzi, „Gotong Royong” w Zamku Ujazdowskim w Warszawie, „Post-Peace” w Wurrt. Kunstverein w Stuttgarcie, sympozjum „Sound and Participation” w Bruksel, na festiwalu Odrathek/Musarc w Londynie oraz sesji „Untraining the Ear” w SAVVY Contemporary w Berlinie. Prowadzi gościnne wykłady w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych ENSBA w Lyonie, ASP w Gdańsku, University of Music and Performing Arts w Grazu.

Tworzy przestrzenie dźwiękowe w filmie, w teatrze i w teatrze tańca. Razem z artystką dźwiękową FOQL rozwija improwizowany elektroakustyczny live act Mother Eart’s Doom Vibes, m.in.: podczas rezydencji w Biurze Dźwięku w Katowicach czy festiwalu Unsound w Krakowie. Współtworzy społecznościowe Radio Kapitał w Warszawie i jest autorka poetyckich słuchowisk.

Łódzcy artyści wyłonieni w ramach open call, którzy będą współpracować z Edką to: Dawid Furkot i Michał Szufla (pracownia Audiosfery ASP) oraz Sandra Mikołajczyk i Igor Gadomski (duet elektroniczny SSRI)

Kolejne rezydencje dźwiękowe odbędą się 05.10-09.10 (Paweł Kulczyński) i 16.11-20.11 (Martyna Poznańska).

Przez cały czas otwarty jest open call dla początkujących łódzkich artystów dźwiękowych. Zapraszamy do zgłaszania się! W tej chwili zgłoszenia przyjmujemy na październik i listopad.

Zadanie sfinansowane zostało z budżetu Miasta Łodzi.

red. / mat. prasowe

Kategoria

Inne