Spotkanie z Julią Fiedorczuk | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 5 =

Spotkanie z Julią Fiedorczuk

Grafika: mat. prasowe

Na Festiwalu Puls Literatury w Łodzi 6 grudnia  to dzień z nominowanymi do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima.  Pierwsze będzie spotkanie z Julią Fiedorczuk, poprowadzi je Ola Kołodziejek.
Będzie można posłuchać autorek i autorów, ale też zadawać im pytania online. Spotkanie można obejrzeć na profilu: https://www.facebook.com/DomLiteratury/

Julia Fiedorczuk - pisarka, poetka, tłumaczka i wykładowczyni Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Propagatorka ekokrytyki. Autorka zbiorów opowiadań „Poranek Marii” (Biuro Literackie, 2010) i „Bliskie kraje” (Marginesy, 2016), powieści „Biała Ofelia” (Biuro Literackie, 2013), „Nieważkość” (Marginesy, 2015, nominacja do nagrody literackiej Nike) i „Pod słońcem” (Wydawnictwo Literackie, 2020).Autorka sześciu tomów wierszy. Za ostatni z nich pt. „Psalmy” (Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, 2017) – otrzymała Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej.

O swoim pisaniu mówi:
"Nie uprawiam literatury dydaktycznej ani tematycznej. Kwestia ludzkiego miejsca w pozaludzkim świecie, naszych relacji z pozaludzką przyrodą zawsze bardzo mnie ciekawiła, dlatego o czymkolwiek bym pisała – a piszę o bardzo różnych rzeczach – ten wątek ludzkiego/nieludzkiego zawsze będzie obecny. Literatura nie powinna pouczać, gubi wtedy swój sens, a pouczenie i tak trafia tylko do przekonanych. Wolę taki rodzaj pisania, który angażuje wyobraźnię na bardzo głębokim poziomie, coś porusza, coś przesuwa. W ten sposób sztuka powoli nas zmienia, wystarczy mieć choćby minimalną otwartość na rozszczelnienie własnego światopoglądu".

"Stare narracje, mity, metafory, które nasza cywilizacja stworzyła, naprawdę się wyczerpały. Choćby dlatego, że powstały, żebyśmy mogli sobie ułożyć relacje ze światem pozaludzkim, a dziś już go sobie podporządkowaliśmy. Trzeba je przepisać na nowo, zachowując obietnice eschatologiczne ważne dla wielu z nas, ale uwzględniając to, co wiemy dzięki nauce".

Cytaty pochodzą z wywiadu z Julią Fiedorczuk przeprowadzonego przez Michała Nogasia "Odbywa się cicha rewolucja". ("Gazeta Wyborcza", 15 czerwca 2018)

Ola Kołodziejek - koordynatorka Festiwalu Złoty Środek Poezji w Kutnie. Wiersze publikowała w „Tlenie Literackim”, w „Drobiazgach”, „Afroncie” „Helikopterze”, „Babińcu Literackim” i pod swoim imieniem, ale nie swoim nazwiskiem, na stronie „Odry”.
******
Organizatorem Festiwalu Puls Literatury jest Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi.
Festiwal organizowany jest pod honorowym patronatem prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej.
XIV Festiwal Puls Literatury w Łodzi jest współfinansowany przez Urząd Miasta Łodzi.
XIV Festiwal Puls Literatury w Łodzi dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt Obraz+Tekst=Sztuka dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerzy strategiczni: Miasto Łódź, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Łódzkie Centrum Wydarzeń, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Austriackie Forum Kultury, Uniwersytet Łódzki Wydział Filologiczny, Ambasada Szwajcarii, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji w Poznaniu, Księgarnia Do Dzieła

mat. prasowe