Tyrmand na inauguracji Pulsu Literatury | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 8 =

Tyrmand na inauguracji Pulsu Literatury

Grafika: mat. prasowe

XIV Festiwal Puls Literatury otwiera rozmowa o Leopoldzie Tyrmandzie, pisarzu, publicyście, znawcy jazzu, postaci owianej legendą i ikonie polskiego świata artystycznego lat 50. Hasło tegorocznej edycji Festiwalu to „Zły”. Nawiązuje ono do kultowej powieści Leopolda Tyrmanda, którego stulecie urodzin przypada w 2020 roku, lecz organizatorzy chcą je rozumieć szerzej – jako różnorodność aspektów, w jakich zło przejawia się w literaturze.
O Leopoldzie Tyrmandzie będą rozmawiać Maria Konwicka i Marcel Woźniak.

Prowadzenie: Mikołaj Mirowski
Maria Konwicka - scenarzystka, córka Tadeusza Konwickiego, autorka książki "Byli sobie raz" (opowieści nie tylko o Tadeuszu Konwickim, ale i rodzinie Konwickich oraz ich przyjaciołach, w tym Leopoldzie Tyrmandzie).
Marcel Woźniak - pisarz i scenarzysta, autor książki "Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie" (Wydawnictwo MG).
Mikołaj Mirowski - historyk, publicysta, specjalizujący się zwłaszcza w stosunkach polsko-żydowskich, miłośnik literatury i filmu lat. 50. i 60.

Tyrmand urodził się 16 maja 1920 roku w Warszawie, a zmarł 19 marca 1985 w Fort Myers na Florydzie. Między tymi dwoma datami mieści się życie niejednoznaczne i momentami mocno wystylizowane. Po maturze w warszawskim Gimnazjum im. A. Kreczmara Tyrmand wyjechał do Paryża studiować architekturę. Wybuch wojny zastał go na wakacjach w Warszawie. Pisarz świadomie ukrywał żydowskie pochodzenie, przedostał się do Wilna i pracował jako dziennikarz sportowy w dzienniku „Prawda Komsomolska”. W wyniku próby nawiązania kontaktu z organizacjami podziemnymi został skazany przez NKWD na osiem lat więzienia, jednak podczas bombardowania transportu kolejowego Tyrmandowi udało się uciec i wrócić do Wilna. Wyrobił sobie fałszywe dokumenty francuskiego obywatela, co pozwoliło mu przeżyć wojnę na robotach w Rzeszy. W 1946 r. wrócił do Warszawy, zaczął pracować dla „Przekroju”, „Tygodnika Powszechnego”, „Ruchu Muzycznego” i „Expressu Wieczornego”. W 1954 r. Tyrmand przez trzy miesiące prowadził dziennik, wydany później w Londynie jako „Dziennik 1954”. Sławę w kraju przyniosła mu opublikowana w 1956 r. powieść „Zły”. Regularnie odmawiano mu wydania paszportu, a jego kolejne powieści czekały na publikację w wydawnictwach. W 1966 r. dostał stypendium Departamentu Stanu USA, co pozwoliło mu na wyjazd do USA. Do Polski już nie powrócił.

Wszystkie wydarzenia festiwalu odbywają się w formule on-line i będą transmitowane na żywo na stronie www.pulsliteratury.pl oraz na profilu Domu Literatury https://www.facebook.com/DomLiteratury/

******
Organizatorem Festiwalu Puls Literatury jest Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi.
Festiwal organizowany jest pod honorowym patronatem prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej.
XIV Festiwal Puls Literatury w Łodzi jest współfinansowany przez Urząd Miasta Łodzi.
XIV Festiwal Puls Literatury w Łodzi dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt Obraz+Tekst=Sztuka dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Partnerzy strategiczni: Miasto Łódź, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Łódzkie Centrum Wydarzeń, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Austriackie Forum Kultury, Uniwersytet Łódzki Wydział Filologiczny, Ambasada Szwajcarii, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji w Poznaniu, Księgarnia Do Dzieła.

mat. prasowe