Witaj, Fryderyku! | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =

Witaj, Fryderyku!

Tomasz Bęben i Paweł Przytocki z Fryderykiem, fot. Dariusz Kulesza / FŁ

MUZYKA. Przyznanie Fryderyka wywołało w zespole nieprawdopodobny entuzjazm. Ludzie zobaczyli sens swojej pracy, poczuli się spełnieni – mówi Paweł Przytocki, szef artystyczny Filharmonii Łódzkiej, która ową nagrodę, przyznaną w marcu, otrzymała pierwszy raz w swojej historii. Wśród nominowanej piątki w kategorii „album roku muzyka koncertująca” znalazły się aż dwie łódzkie płyty. Pisze Maria Sondej.
Nagrodzoną płytę „Emil Młynarski. Violin Concertos” nagrali pochodzący z Łodzi skrzypek Piotr Pławner i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Pawła Przytockiego, szefa artystycznego FŁ. Rejestracja odbyła się w czerwcu ubiegłego roku w kaplicy kościoła św. Mateusza, płytę wydała ceniona firma DUX Recording Producers. Dla porządku warto pamiętać, że Emil Młynarski był ojcem Neli Rubinstein, żony Artura, patrona łódzkiej filharmonii.

Drugą łódzką pozycją była płyta „Bacewicz i Tansman”, nagrana z pianistką Julią Kociuban. Na krążku znalazły się koncerty fortepianowe obydwojga kompozytorów. Fryderyki to najważniejsze nagrody muzyczne na polskim rynku. Samo znalezienie się w grupie nominowanych jest ogromnym sukcesem, a wprowadzenie tam dwóch pozycji w jednej kategorii jest sukcesem niewyobrażalnym. – Dla mnie to był szok! Dwa z pięciu miejsc przypadły łódzkiej filharmonii, a ja w obu nagraniach wystąpiłem jako dyrygent. Taki sukces ma znaczenie i dla orkiestry, i dla mnie osobiście, bo artysta potrzebuje choćby minimum akceptacji. Od blisko 40 lat zajmuję się muzyką i większość pozytywnych recenzji miałem za granicą. Teraz moja praca została zauważona także w Polsce – mówi Paweł Przytocki.

O szansach „Młynarskiego” szeptało się już przed finałem Fryderyków. Tomasz Bęben, dyrektor FŁ: – Mówiono mi, że za sprawą repertuaru, no i, oczywiście, poziomu realizacji, ta płyta może być w odbiorze jurorów faworytką. Ale wielu słuchaczy preferowało koncerty Tansmana i Bacewicz. Trzeba podkreślić, że I Koncert fortepianowy Tansmana nigdy dotychczas nie był nagrany i ta płyta jest światową premierą fonograficzną. Dyrektor sukces zespołu wiąże z umową zawartą w marcu 2019 r. między Zarządem Województwa a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Od kiedy jesteśmy współprowadzeni przez ministerstwo, u muzyków pojawiła się nowa energia oraz satysfakcja z tego, że pracujemy pod nieco innym szyldem.

Nie można też zapominać, że w wyniku tej umowy poprawiła się sytuacja materialna filharmonii, bo ministerstwo dokłada rocznie do jej budżetu przynajmniej 2 miliony 800 tysięcy złotych. Dyrektor: – Dzięki temu możemy planować działalność w innej perspektywie, co najmniej półtorarocznej. W ubiegłym roku środki ministerialne umożliwiły nam nagranie aż trzech płyt CD.

Trzecia płyta, o której mówi dyrektor Bęben, została nagrana z okazji 50-lecia Chóru Filharmonii Łódzkiej. Zatytułowana „Masses”, zawiera trzy msze skomponowane przez Gabriela Fauré, Krzysztofa Grzesz-czaka i Jamesa Whitbourna. Dyrygował Dawid Ber, który prowadzi chór od dziesięciu sezonów, jako soliści wystąpili: Marta Boberska i Magdalena Szymańska (sopran) oraz Paweł Gusnar (saksofon) i Krzysztof Urbaniak (organy). – Płyta ma kilka bardzo dobrych międzynarodowych recenzji, ciepło na jej temat wypowiedział się także jeden z kompozytorów, James Whitbourn. Nie została zgłoszona do Fryderyków, bo ukazała się zbyt późno i formalnie może startować w tym roku. Jako płyta jubileuszowa jest przede wszystkim zapisem obecnej kondycji i możliwości zespołu. Na pewno będzie insertem do albumu poświęconego Chórowi, którym chcemy zamknąć jubileuszowe obchody – mówi Tomasz Bęben. […]

Maria Sondej

Cały artykuł można przeczytać w  Kalejdoskopie 11/20.
Więcej o numerze poniżej w sekcji Podobne artykuły.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Jak kupić "Kalejdoskop"?
Numer 11/20 do kupienia w Łódzkim Domu Kultury, punktach Ruchu S.A., Kolportera, Garmond-Press w salonach empik i łódzkiej Księgarni Do Dzieła (Próchnika 3). A także w prenumeracie:
- redakcyjnej - część kosztów wysyłki każdego numeru bierzemy na siebie, a prenumerata powiązana jest z prezentami dla kupujących - na początek każdy otrzymuje antologię naszych felietonów (i nie tylko) "The best Of.. Kalejdoskop. Felietony": TUTAJ
- dostępnej od lat via Ruch (w opcji darmowa dostawa do wybranego kiosku Ruchu): TUTAJ

Nasze PODKASTY

Możecie też słuchać naszych najlepszych tekstów w interpretacjach aktorów scen łódzkich, z Łodzią i regionem związanych - na platformie "Kalejdoskop NaGłos": TUTAJ i TUTAJ

Rozwijamy też tematyczne "Podkasty Kalejdoskopu", dostępne TUTAJ

Kategoria

Inne