Zapisani w Arlekinie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 6 =

Zapisani w Arlekinie

Spektakl będący adaptacją książki "Płonące świece" autorstwa Belli Chagall to dynamiczna i pełna emocji opowieść o żydowskim świecie. Świecie barwnie i skrupulatnie opisanym, który odszedł na zawsze i można go tylko próbować odtworzyć z pamięci innych.
Jego bohaterka, Bella Rosenfeld jest bardzo wrażliwą, obdarzoną niezwykłą wyobraźnią dziewczynką, najmłodszą z ośmiorga rodzeństwa, z których większość już nie mieszka w rodzinnym domu. Jest on wypełniony modlitwami, żydowskimi zwyczajami i świętami, takimi jak Purim, Chanuka czy Rosz ha-Szana, ale także codziennością i zwykłą pracą. Życie rodzinne toczy się tu wartko pomiędzy domem, synagogą a sklepem, i nic dziwnego, że dorośli coraz częściej nie znajdują w tej gonitwie wystarczająco dużo czasu dla najmłodszej córki. Baszeńka ucieka więc w głąb własnej wyobraźni i z ogromną łatwością funkcjonuje w równoległym świecie fantazji. Widzi w nim jak szafa jęczy, kanapa porasta zielonym mchem, a książki są wzruszone, kiedy na nie patrzy. Widzi też niezwykłe postaci, rodem z obrazów Marca Chagalla a także dostrzega rzeczy i zjawiska, o których inni nie mają pojęcia.
Adaptacja szczególnie skupia się na uchwyceniu tematu kobiecej religijności. Według żydowskiej tradycji kobiety nie mają obowiązku codziennej modlitwy, nie studiują Świętych Pism, często nie znały hebrajskiego. Stąd narodził się gatunek modlitw kobiecych w języku jidysz, nazywanych Tchines – dotyczyły one na przykład zapalania świec szabasowych, pieczenia chały, rytualnej kąpieli w mykwie, czy też cyklu biologicznego kobiety.
Twórcy spektaklu chcą przybliżyć świat, który kiedyś był częścią naszej rzeczywistości, był znany, namacalny i bliski, a który teraz jest wspomnieniem ulotnym, jak smak i zapach słodkich chałek, biszkoptów, czulentu i cymesu.
Polska prapremiera spektaklu jest jednym z wydarzeń składających się na Festiwal Łódź Czterech Kultur, który odbędzie się w dniach 6-14 września 2019.

Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi - Duża Scena
PREMIERA FESTIWALOWA - W RAMACH FESTIWALU ŁÓDŹ CZTERECH KULTUR - 14 WRZEŚNIA 2019 PREMIERA TEATRALNA - 15 WRZEŚNIA 2019
Realizatorzy:
reżyseria i adaptacja: Joanna Gerigk
scenografia: Martyna Dworakowska
kompozytor: Sebastian Ładyżyński
choreografia: Alexandr Azarkevitch
tłumaczenie: Jolanta Sell
obsada: Emilia Dryja, Adrianna Maliszewska, Katarzyna Stanisz, Karolina Zajdel, Maciej Piotrowski, Wojciech Schabowski
SPEKTAKL POWSTAJE DZIĘKI WSPÓŁPRACY Z FESTIWALEM ŁÓDŹ CZTERECH KULTUR
SPEKTAKL POWSTAJE DZIĘKI DOFINANSOWANIU URZĘDU MIASTA ŁODZI

Opis spektaklu i grafika: materiały organizatora