Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
W Łodzi zakończył się 9. Festiwal Transatlantyk galą w EC1 Wschód i koncertem Hani Rani. Ale przede wszystkim wręczeniem corocznych nagród - i chyba trudno znaleźć festiwal, który w równym stopniu nagrodził twórców młodych.
Trwa Festiwal Transatlantyk. A kinomani rzeczywiście tłumnie wypełniają sale Cinema City, gdzie prezentowano większość filmów. Uczestnicy projekcji i spotkań nie mogą narzekać na brak mocnych wrażeń. Na podsumowanie przyjdzie jeszcze czas. Oto kilka tytułów, które zwróciły naszą uwagę.
Po naszym artykule „Ministerstwo o NCKF” przedstawiającym oświadczenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zatytułowane „Inwestycja w Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi opóźniona mimo dotacji z MKiDN” resort kultury przesłał wyjaśnienie. Oto jego treść:
Nieznane fakty, znaczące konteksty i kulisy organizacji 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk przybliża przygotowany przez nas alfabet. C jak Capitol, L jak Lem, N jak Narcos.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego deklaruje gotowość do wydłużenia terminu zakończenia projektu stworzenia wystawy i wyposażenia Narodowego Centrum Kultury Filmowej, ale oczekuje, że władze miasta wywiążą się z zobowiązań złożonych we wniosku aplikacyjnym - tak brzmi konkluzja wczorajszego oświadczenia ministerstwa.
Kolekcja lalek z Muzeum Animacji Se-ma-for ma decyzją prokuratury w najbliższych dniach wrócić do Łodzi. Nie jest to niestety koniec ich tułaczki, bowiem zostały uznane za dowód w toczącym się postępowaniu i jako taki będą zabezpieczone przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej.
Znakomity reżyser, autor filmów „Zmory”, „Dreszcze”, „Ucieczka z kina Wolność”, „Weiser”, łodzianin, wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi, w sobotę 13 lipca odsłonił swoją gwiazdę na ul. Piotrkowskiej w ramach łódzkiej Walk of Fame.
Przetarg „Przebudowa i wyposażenie EC1 Wschód na potrzeby Narodowego Centrum Kultury Filmowej” zostanie unieważniony. Jedyna zgłoszona oferta o 50 mln zł przekroczyła szacunkowe koszty wykonania wystaw i wnętrz oraz dostawy sprzętu wystawienniczego i treści audiowizualnych. Nie udało się pozyskać dodatkowych pieniędzy od organizatorów NCKF: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ani Gminy Łódź.
Miasta, jak sny, są zbudowane z pragnień i lęków – pisał Italo Calvino. Pod ich kamiennym obramowaniem kryje się byt społeczny – skomplikowana sieć relacji. Miasto i ludzie wzajemnie na siebie wpływają, współtworząc jeden organizm, który ma swoją psychologię. Ten film wyrósł z fascynacji miastem poddanym psychoanalizie.
Czy znajdą się dodatkowe pieniądze na wyposażenie Narodowego Centrum Kultury Filmowej w EC1 Wschód? Chodzi o 50 mln zł. Pozostało zaledwie kilka dni. W przeciwnym razie otwarcie Centrum, planowane na koniec 2020 roku, znacznie się opóźni.