20. Tydzień Kina Hiszpańskiego | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 1 =

20. Tydzień Kina Hiszpańskiego

Trwa hiszpańska wakacyjna sjesta - filmowa podróż przez Półwysep Iberyjski, od centrum stołecznego Madrytu, przez Kraj Basków, po Katalonię i Andaluzję! W programie przeglądu prezentowany jest szeroki przekrój hiszpańskiej kinematografii, od hitów kasowych po kameralne filmy artystyczne, najgłośniejsze i najbardziej intrygujące nowe hiszpańskie produkcje, w większości nie pokazywane wcześniej w Polsce. Wśród nich filmy prezentowane na najważniejszych międzynarodowych festiwalach oraz zdobywcy prestiżowych nagród.
„TAKSÓWKĄ NA GIBRALTAR” to film zainspirowany miejską legendą o ciągnących się pod Skałą Gibraltarską tunelach pełnych złota, ukrytego w czasach II wojny światowej. „JAK ZOSTAĆ CESARZEM” to historia bohatera, który dowiaduje się, że jest ostatnim żyjącym potomkiem władców Japonii. Akcja opartej na doświadczeniach reżyserki, „NIEWINNOŚCI” toczy się latem w jej rodzinnych stronach, podczas świąt patrona wsi. Kolejną produkcją opowiadającą o powrocie do rodzinnych stron jest „KAPELA” - prosty, subtelny i delikatny film zapraszający do podróży w przeszłość i refleksji na temat niepewnej przyszłości. W repertuarze przeglądu znalazły się także dwa filmy opowiadające historie męskiej przyjaźni oraz o wpływie utraty pracy na relacje między przyjaciółmi – „GRYPLAN” oraz „MAM WSZYSTKO POD KONTROLĄ”. Jak potoczy się los mężczyzny, który z dnia na dzień zostaje milionerem opowie film „GDYBYM BYŁ BOGATY”. Thriller noir z kobietą w roli głównej to „DETEKTYW ARETA”. Zwycięski film konkursu głównego w Maladze oraz festiwalu w San Sebastian – „ŻYCIE ZACZYNA SIĘ PO CZTERDZISTCE” – to intrygujący, dynamiczny i ciekawy zarówno dla młodszej jak i starszej widowni. „PO EUROPEJSKU” jest mprezową opowieścią o przyjaciołach i ich wakacjach na Ibizie.

Program

26 czerwca godz. 17 - „JAK ZOSTAĆ CESARZEM”
reż. Álvaro Díaz Lorenzo, komedia, Hiszpania 2019, 91'
Cesarstwo Wielkiej Japonii ma poważny problem. Bezpotomnie odszedł Cesarz Satohito. Aby zapewnić ciągłość mocarstwu, trzeba jak najszybciej znaleźć następcę tronu. Sekretarz zmarłego cesarza studiuje drzewo genealogiczne cesarskiej rodziny i trafia na ślad prowadzący do miejscowości Coria del Río niedaleko Sewilli. Mieszka tam Paco Japón z żoną i dziećmi. To właśnie on jest wybrańcem! Życie rodziny Japón wywraca się do góry nogami. Muszą pojechać do Tokio i zamieszkać w Pałacu Cesarskim, gdzie będą przygotowywani do nowych ról. Różnice kulturowe i językowe między Andaluzyjczykami i Japończykami tworzą mnóstwo komicznych sytuacji.

godz. 19 - „TAKSÓWKĄ NA GIBRALTAR”
reż. Alejo Flah, komedia, Hiszpania 2019, 92'
León Lafuente to hiszpański taksówkarz, który mieszka i pracuje w Madrycie. Zawsze ma zły humor. Prześladują go długi i przerażają zbyt szybko zachodzące wokół niego zmiany. Jakby tego było mało, jego żona za chwilę rodzi. Diego Manfredi to argentyński przystojniak. Uwodzicielski oszust. Właśnie wychodzi z więzienia, jednak nikt na niego nie czeka. Lata odsiadki pozostawiły go bez rodziny i przyszłości, za to z wieloma długami. Sandra Sánchez to młoda Andaluzyjka. W rodzinnej wiosce nudzi się jak mops, dlatego pewnego dnia postanawia się z niej wyrwać. Ucieka od narzeczonego, zamężnych przyjaciółek i drzew oliwnych, którymi była otoczona przez całe życie.

27 czerwca godz. 17 - „KAPELA”
reż. Roberto Bueso, dramat, Hiszpania 2019, 92'
Edu wyjechał do Londynu w pogoni za marzeniami - chciał zostać muzykiem. Ślub brata sprawia, że wraca do rodzinnego miasteczka w Walencji. Po przyjeździe do domu czuje potrzebę odzyskania utraconego czasu i powrotu do przeszłości, którą zostawił, wyjeżdżając z kraju. Odnawia kontakt z kolegami, z którymi grał w kapeli. Czy przetrwała męska przyjaźń, która ich łączyła? Edu zobaczy się też z Alicią, odwieczną dziewczyną jednego z najlepszych przyjaciół.

godz. 19 - „DETEKTYW ARETA”
reż. José Luis Garci, thriller, Hiszpania 2019, 122'
Pół roku po domniemanym samobójstwie słynnego krawca Narciso Benavidesa detektywowi Arecie składa wizytę tajemnicza, atrakcyjna nieznajoma. Wyjawia mu, że była kochanką zmarłego i prosi o wyjaśnienie okoliczności jego śmierci. Jest przekonana, że został zabity. Instynkt mówi Arecie, że ludzie zabijają tylko z miłości lub dla pieniędzy, lecz mimo to podejmuje się rozwikłania zagadki. Wkrótce okaże się, że w sprawie Benavidesa podejrzanych jest wielu i każdy z nich miał powód, by pozbyć się krawca.

28 czerwca godz. 17 - „NIEWINNOŚĆ”
reż. Lucía Alemany dramat, Hiszpania 2019, 92'
Lis jest wysportowaną, zdolną nastolatką. Chce wyrwać się z rodzinnej wioski, która jest już dla niej za mała. Marzy o pracy w cyrku, ale wie, że osiągnięcie celu nie będzie łatwe. Czeka ją walka z rodzicami, którzy nie rozumieją i nie wspierają pragnień córki.

godz. 19 - „GDYBYM BYŁ BOGATY”
reż. Álvaro Fernández Armero, komedia, Hiszpania 2019, 98'
Santi kupuje los na loterii i z dnia na dzień staje się milionerem. Czy jednak można w pełni cieszyć się z wygranej, nie mówiąc o niej ani rodzinie, ani przyjaciołom? Santi musi ukryć swoje szczęście. Właśnie rozwodzi się z żoną, z którą nie podpisał intercyzy. Gdyby dowiedziała się o fortunie, zażądałaby połowy pieniędzy. Santi postanawia cieszyć się z wygranej w ukryciu.

29 czerwca godz. 18.30 - „PO EUROPEJSKU”
reż. Víctor García León, dramat, Hiszpania 2020, 89'
Hiszpania, koniec lat 50. ubiegłego wieku. Dwóch kawalerów po trzydziestce - pochodzący z prowincji kreślarz Miguel i jedyny syn dobrze sytuowanego architekta Antonio - wyjeżdża na wczasy na Ibizę. Wyspa kusi seksualnymi legendami o europejskich turystkach oraz iluzją wolności. Po przybyciu mężczyźni rzucają się w wir beztroskiego, imprezowego życia. Jednak pozornie idealne wakacje okażą się zupełnie inne niż się spodziewali.

30 czerwca godz. 19- „MAM WSZYSTKO POD KONTROLĄ”
reż. Carlos Therón, komedia, Hiszpania 2019, 98'
Pedro, Arturo i Eligio zaprzyjaźnili się podczas studiów na uniwersytecie, gdzie dziś są wykładowcami. A raczej byli, bo właśnie dostali wypowiedzenia. Główkują więc, jak wyjść na prostą. Może zacząć rozprowadzać wśród imprezującej młodzieży witaminowy preparat, nad którym prowadził badania Pedro? Specyfik wprawia w znakomity nastrój i nie powoduje skutków ubocznych.

1 lipca godz. 18.30 - „GRYPLAN”
reż. Polo Menárguez, komedia, dramat, Hiszpania 2019, 80'
Paco, Ramón i Andrade są przyjaciółmi z pracy. Niestety, firmę zamknięto i cała trójka wylądowała na bruku. Pewnego dnia spotykają się rano, żeby wdrożyć w życie wymyślony wcześniej plan, ale nieprzewidziana sytuacja nie pozwala im ruszyć się z domu. Podczas gdy zastanawiają się, co zrobić, wplątują się w niepotrzebne, niewygodne dyskusje i awantury, które na zawsze zmienią łączącą ich relację.

2 lipca godz. 19  - „ŻYCIE ZACZYNA SIĘ PO CZTERDZIESTCE” | film zamknięcia
reż. Mikel Rueda, dramat, Hiszpania 2019, 103'
Ana skończyła właśnie 45 lat i sprawia wrażenie osoby, której udało się już wszystko osiągnąć. Nie jest jednak pewna, czy marzyła właśnie o takim życiu. Eric jest nastolatkiem, który ma wszystko przed sobą, ale nie wie, jaką obrać drogę. I nie ma nikogo, kto mógłby mu pomóc w dokonaniu wyboru. Wydaje się, że jedyne, co łączy Anę i Erica to fakt, że oboje znajdują się na rozdrożu. Pewnego dnia poznają się na randkowym czacie, a potem spotykają w realu...