Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Łódzki Fundusz Filmowy w 2017 roku dofinansował 11 filmów na łączną kwotę 1,2 mln zł (więcej środków na realizację obrazów filmowych można pozyskać tylko z funduszu mazowieckiego). Na terenie Łodzi i regionu łódzkiego zrealizowano ponad 300 dni zdjęciowych do różnych produkcji audiowizualnych. Łódzki Fundusz Filmowy świętował w tym roku 10-lecie istnienia.
Krótkometrażowy film animowany „Ucieczka” w reżyserii Jarosława Konopki, zrealizowany przez łódzkie Studio Filmowe Anima-Pol, otrzymał Nagrodę specjalną jury Festiwalu Filmów Animowanych w Londynie.
Film „Deer Boy” w reżyserii Katarzyny Gondek, wyprodukowany przez łódzką firmę Centrala Films, został zakwalifikowany do jednego z najbardziej prestiżowych konkursów krótkich metraży na świecie - Sundance Film Festival.
Tryumfatorami konkursów 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia zostały filmy „Serce miłości" Łukasza Rondudy (Kryształowe Jabłko) i rosyjska „Bliskość” Kantemira Bałagowa (Kryształowa Łódka). Jurorzy określili festiwal jako fascynujący przegląd tego, co dzieje się w sercach i oczach młodego pokolenia filmowców.
Radosna informacja! Od numeru lutowego w "Kalejdoskopie" stała rubrykę prowadził będzie Łukasz Maciejewski, ceniony dziennikarz oraz krytyk filmowy i teatralny, członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych Fipresci, wykładowca w Szkole Filmowej w Łodzi i Uniwersytetu SWPS, stały gość "Tygodnika Kulturalnego" w TVP Kultura. 
– Kiedy matka nie chciała oddać dziecka, wyrwali je i rzucili nad głowami wszystkich jak kawał mięsa. Oni byli tak wyniszczeni, że nie wyglądali jak ludzkie istoty... Przepraszam, wrócę – powiedział łamiącym się głosem Jan Karski i wybiegł z kadru, płacząc.
– Patrzył na nas jak człowiek spędzający ostatnie święta z rodziną, ale zrozumiałam to dopiero później – stwierdziła Maria Siwiec, żona Ryszarda Siwca, który dokonał aktu samospalenia na Stadionie Dziesięciolecia w 1968 roku. Temu dramatycznemu wydarzeniu poświęcony jest film dokumentalny „Usłyszcie mój krzyk” Macieja Drygasa, nagrodzony w 1991 roku Feliksem – Europejską Nagrodą Filmową.
Aniela Gabryel zdobyła Grand Prix 27. Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” za film „Kiedy ten wiatr ustanie”, opowiadający o dramatycznym losie Tatarów Krymskich. Nagrodę Miasta Łodzi oraz statuetkę Białej Kobry reżyserka odebrała podczas gali finałowej festiwalu 25 listopada w Muzeum Kinematografii.
– 22. Forum Kina Europejskiego Cinergia to nie tylko konkursy polskich i europejskich debiutów, pokazy ważnych nowości i wspaniałej klasyki. To także  rozmowy z twórcami, warsztaty dla dzieci, koncerty i… pokaz mody – zapowiadają KRZYSZTOF SPÓR i ANNA SERDIUKOW, szefowie artystyczni festiwalu.
– Staram się być w miarę otwarty, uśmiechać się, mówię, co chcę zrobić jak lekarz, skracam dystans – tak o swoim sposobie pracy opowiadał Tomasz Patora, łódzki dziennikarz. Zeszłoroczny laureat Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu był jednym z gości tegorocznej edycji festiwalu w Muzeum Kinematografii.