Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Do 1 sierpnia można zgłaszać filmy do konkursu w ramach 13. Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Amatorskich „Ogień w głowie”, który odbędzie się 26 sierpnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Zgierzu.
Zakup wartego 200 tys. zł skanera do digitalizowania filmów w jakości 4K z materiałów światłoczułych to pomysł Urzędu Marszałkowskiego na utrzymanie przy życiu Wytwórni Filmów Oświatowych. Uratowały ją filmy – bogate zbiory w archiwum.
– Do roku 1956 nie pisano o nich praktycznie nic, bo wówczas wszystko, co przedwojenne, było złe – tak o swoich bohaterkach mówił Grzegorz Rogowski, autor wydanej 28 marca książki „Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji”.
Polski film, kręcony w Wielkiej Brytanii, z angielskimi aktorami dla Juliusza Machulskiego, producenta „Bikini Blue”, jest dowodem na to, że nasza kinematografia pomału staje się światowa (czytaj: normalna). Czy ten produkcyjny sukces ma jakieś znaczenie dla widzów?
Kazimierz Karabasz, wybitny dokumentalista, profesor Szkoły Filmowej w Łodzi, ma niebawem otrzymać tytuł doktora honoris causa tej uczelni. Niedawno w Muzeum Kinematografii spotkali się twórcy filmów dokumentalnych. Tematem rozmowy prowadzonej przez Krzysztofa Jajko była twórczość Kazimierza Karabasza i jego wpływ na kolejne pokolenia dokumentalistów.
Organizatorzy przedstawili tegoroczną edycję Transatlantyk Festival, który odbędzie się w Łodzi w dniach 14-21 lipca. Mówiono o nowych konkursach, nowych sekcjach i nowych zasadach uczestnictwa – za oglądanie filmów trzeba będzie płacić. Pytania o budżet i dotację miasta nieco zirytowały dyrektora i pomysłodawcę festiwalu Jana A.P. Kaczmarka, który stwierdził, że impreza jest niedofinansowana.
Film Bartosza Kruhlika „Adaptacja” zdobył Grand Prix 15. Festiwalu „Łodzią po Wiśle”. To już dwudziesta nagroda dla filmu Kruhlika. Nagrodzone zostały również zdjęcia Michała Dymka.
– Jest okazja, żeby podyskutować, pokazać, że jestem normalnym facetem, a nie jakimś idiotą. Dzisiaj zjadłem pierogi i wypiłem zieloną herbatę. I potem też pójdę na zieloną herbatę. Jak ktoś chce przybić piątkę, to zapraszam – przekonywał widzów ROBERT WIĘCKIEWICZ.
Dwanaście filmów – fabuł, dokumentów i animacji – zostanie dofinansowanych w tegorocznej edycji Łódzkiego Funduszu Filmowego. Komisja konkursowa rekomendowała tytuły, między które podzielono 1 mln 200 tys. zł.
Światowa społeczność użytkowników cyfrowego systemu Digistar nagrodziła przygotowane przez zespół graficzny Planetarium EC1 animacje do muzyki Gustawa Holsta.