Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja, który już po raz siódmy w dniach 6-9 października będzie odbywać się w Łodzi, zaprasza do uczestnictwa w konkursach dla młodych twórców filmowych i przyszłych krytyków. Do wygrania staże i nagrody.
Takiej imprezy jeszcze w Łodzi nie było. Nawet mityczny festiwal Camerimage nie miał takiego rozmachu, dostępności, różnorodności propozycji, atrakcyjności oferty filmowej, liczby gości. Dlaczego zatem mam nieodparte wrażenie, że Transatlantyk przeszedł bokiem?
- Krzysztof mówił: „Życie to nie jest tylko szklanka coca-coli, tylko coś innego. Nie wiem, co, ale jest coś innego. Najważniejsze, żeby człowiek wiedział, jaki jest jego cel w życiu”. - Tak o pracy z Krzysztofem Kieślowskim opowiadała aktorka Irene Jacob.
W niedzielę przed Łódzkim Domem Kultury rozegrały się mrożące krew w żyłach sceny - upadek z wysokości latarni ulicznej, koziołkujący w powietrzu samochód oraz płonący człowiek.
Bywa tak, że strategie, plany i koncepcje, zwykle pisane urzędniczym żargonem, kończą żywot na papierze. W 2013 roku Łódź przyjęła „Politykę Rozwoju Kultury 2020+” – dokument niesatysfakcjonujący, gdy idzie o najważniejszy dla Łodzi sektor kultury, czyli film. 
W Łodzi trwa pięciodniowa sesja Maia Workshops - warsztatów dla europejskich producentów filmowych, prestiżowych branżowych programów edukacyjnych w Europie. Środa była dniem otwartym dla przedstawicieli polskiego przemysłu audiowizualnego.
Producent filmu „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego zrezygnował z dofinansowania z Łódzkiego Funduszu Filmowego. 418 200 zł podzielono między: „Las 4 rano” Jana Jakuba Kolskiego, „Wspomnienie lata” Adama Guzińskiego oraz „Maria Curie” Marie Noëlle.
Promised Land Art Festival to międzynarodowa konferencja dla grafików pracujących w branży gier wideo, filmów i efektów specjalnych, która w dniach 27 września – 1 października towarzyszyć będzie tegorocznemu Festiwalowi Komiksu i Gier.
Jeszcze w 1989 roku działały w Łodzi 24 kina. W połowie lat 90. w wydzierżawionym Stylowym była dyskoteka, w 1 Maja – bar piwny, w Stokach – mała gastronomia. Gdynię, Wisłę, Świt i Pionier sprzedano – kina zamknięto. Wolność oddano właścicielom, Roma wróciła do Kościoła i był tam sklep meblowy. Muzę przeznaczono do rozbiórki.
– Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński desygnował już swoich przedstawicieli do Rady Programowej Narodowego Centrum Kultury Filmowej – poinformował Rafał Syska na kolejnym spotkaniu dotyczącym koncepcji działania NCKF.