Film | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Przed wejściem do sali w budynku Textilimpeksu przy Traugutta zaraz obok prawosławnego soboru św. Aleksandra Newskiego zgromadził się pokaźny tłum. Uwagę zwraca duża tekturowa matrioszka, do której można wsadzić głowę i zrobić sobie zdjęcie.
Sześć filmów związanych z Łodzią lub realizowanych na terenie miasta i województwa dostanie wsparcie z Łódzkiego Funduszu Filmowego - m.in. „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego, „Pomiędzy słowami” Urszuli Antoniak oraz „Powidoki” Andrzeja Wajdy.
Dawno temu było w Łodzi 35 kin. Zarządzała nimi firma państwowa. Jednak wraz ze zmianą ustroju przyszły nowe porządki. Firma nie chciała już prowadzić kin – części się pozbyła, resztę wydzierżawiła i stała się wydmuszką.
Grupa młodych ludzi związanych ze Szkołą Filmową oraz Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi postanowiła zekranizować opowiadanie Stanisława Lema. Pieniądze zbierali na Polak Potrafi. Udało im się uskładać minimalną kwotę. Film powstanie.
Uczestnicy debaty w sprawie Narodowego Centrum Kultury Filmowej chcieli wiedzieć, czy NCKF rzeczywiście przejmie Wytwórnię Filmów Oświatowych i czym będzie zajmować się ta instytucja, kiedy wreszcie zostanie otwarta.
Grand Prix 14. Festiwalu Łodzią po Wiśle (5 tys. zł) zdobył dokumentalny film „Shujayya” reż. Mohammed Almughanni. To opowieść o życiu w Strefie Gazy i o okaleczonej przez wojnę rodzinie.
Obecny rektor Szkoły Filmowej w Łodzi prof. dr hab. Mariusz Grzegorzek został ponownie wybrany na to stanowisko. Wybory odbyły się 14 kwietnia. Rektor-elekt uzyskał poparcie 27 z 33 głosujących. Grzegorzek był jedynym kandydatem na stanowisko rektora.
Księży Młyn zagra Blackpool. Reżyser Jarosław Marszewski opowiada historię polsko-angielskiego małżeństwa w czasach zimnej wojny. W rolach głównych zobaczymy Tomasza Kota i Lianne Harvey.

Od trzech lat nie odbywa się już w Łodzi Festiwal Muzyki Filmowej. Ale najważniejsi kompozytorzy muzyki do polskich filmów są nadal w naszym mieście przyjmowani z honorami. 17 marca w Klubie Nauczyciela swoje 80. urodziny obchodził Henryk Kuźniak.

„Metropolis” łączy kino, operę, elektronikę i rockowe brzmienie? Ścieżkę dźwiękową wykonują na żywo: Igor Gwadera, Agnieszka Makówka i Władysław Komendarek? Stwierdziłam, że nie mogę przegapić takiej uczty. Poszłam i nie żałuję.